Szansa na szybki rozwój gminyA chance for quick development of the municipality

Energia – Środowisko – Infrastruktura
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 marca 2006 r.

Szansa na szybki rozwój gminy

Rozmowa z Maciejem Ciechomskim, kierownikiem Jednostki Realizującej Projekt w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno

Piaseczno – to Twój właściwy wybór

Józef Zalewski, burmistrz miasta i gminy Piaseczno

Piaseczno dysponuje dużym budżetem, którego znaczną część przeznacza na rozwój miejskiej infrastruktury. Priorytetem jest rozwój systemu wodno-kanalizacyjnego, na którego rozbudowę gmina otrzyma blisko 150 mln zł dotacji z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Drugą podstawową sprawą jest budowa dróg, na które przeznaczane jest coraz więcej pieniędzy oraz zaplecza oświatowego, które w Piasecznie rozwija się w imponującym tempie.

Miasto konsekwentnie realizuje strategię rozwoju na lata 2005-2015. Gmina opracowuje lokalny program rewitalizacji centrum miasta, który wpłynie na znaczną poprawę jego estetyki, funkcjonalności i użyteczności. Na przełomie roku wybudowany został nowy budynek komendy policji, obok którego powstaje teraz gmach sądu i prokuratury. Wkrótce wyremontowany zostanie też rynek wraz z historycznym ratuszem.

Serdecznie zapraszam do Piaseczna. n

Gmina Piaseczno jako jedna z pierwszych dwudziestu dwóch podmiotów w kraju otrzymała dotację z Funduszu Spójności na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. Jak doszło do powstania projektu?

Budowa kanalizacji od kilkunastu lat jest priorytetem w inwestycjach gminy Piaseczno. Co roku około 40 procent budżetu na inwestycje było przeznaczane właśnie na ten cel.

Dzięki Funduszowi Spójności otworzyły się przed nami możliwości pozyskania znaczących środków, rada gminy postanowiła rozwiązać problem kanalizacji kompleksowo. Opracowaliśmy studium wykonalności projektu oraz wniosek do Komisji Europejskiej, czyli dokumenty wymagane przez UE przy staraniu się o dotacje z Funduszu. W sierpniu 2004 r. dokumenty zostały przekazane do Komisji Europejskiej, za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nasz wniosek został przyjęty w grudniu 2004 r.

Jakie inwestycje zakłada realizacja „Programu gospodarki wodno-ściekowej w Piasecznie”?

W skład tego zadania wchodzi rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków dla Piaseczna. Jej przepustowość wzrośnie z dzisiejszych 10 tys. m sześc. na dobę do 20 tys. Ta inwestycja ma pochłonąć połowę środków, przewidzianych w budżecie programu. Pozostałe fundusze zostaną podzielone na trzy zadania. Najważniejsze z nich to wykonanie około 130 km sieci kanalizacyjnej i przeszło 3 tys. przyłączy do posesji. Ponadto rozbudowana zostanie jeszcze jedna – niewielka oczyszczalnia ścieków i pompownia wody. Decyzja Komisji Europejskiej zawiera warunek, że pieniądze powinny być wydane do końca 2008 r., a rozliczenie przedsięwzięcia przed 1 stycznia 2010 r.

Tymczasem mamy już marzec 2006 r., a prace budowlane jeszcze nie ruszyły. Czy jest szansa, aby je skończyć w wyznaczonym terminie?

Na pewno nie będzie to łatwe zadanie, aczkolwiek możliwe do zrealizowania. Jeżeli procedura przetargowa, w której zostaną wyłonieni wykonawcy robót, będzie przebiegać bez zakłóceń, prace ruszą pod koniec roku i jest szansa, że zostaną wykonane w terminie.

Może rodzić się pytanie: dlaczego prace jeszcze się nie zaczęły, skoro decyzja Komisji Europejskiej zapadła już pod koniec 2004 r. Otóż warunkiem korzystania z Funduszu Spójności było dostosowanie polskiego prawa dotyczącego oceny wpływu inwestycji na środowisko do dyrektywy unijnej. Przepisy zostały znowelizowane dopiero w lipcu tego roku. Od tej chwili mogliśmy rozpocząć dostosowywanie już wykonanej dokumentacji do nowego prawa, co oczywiście opóźniło realizację projektu. Ponadto umowa o dofinansowanie między gminą a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej została podpisana we wrześniu ubiegłego roku. NFOŚiGW jest jednostką pośredniczącą, która odpowiada za prawidłowe wydawanie pieniędzy. Praktycznie od tego momentu można było rozpocząć realizację projektu.

Budowa kanalizacji jest jednym z elementów proekologicznego rozwoju Piaseczna. Jakie będą następne?

Program gospodarki wodno-ściekowej

Projekt obejmuje rozbudowę dwóch oczyszczalni ścieków i budowę nowej sieci kanalizacyjnej.

Decyzja Komisji Europejskiej o przyznaniu dofinansowania zapadła 17.12.2004 r. Planowana data zakończenia inwestycji to 31.12.2009 r.

Koszt realizacji programu wyniesie 43,41 mln euro (201,88 mln zł). 73 proc. środków będzie pochodziło z Funduszu Spójności, pozostałe NFOŚiGW – 12,6 proc., WFOŚiGW – 4,3 proc., środki własne gminy – 10,1 proc. n

Na naszym terenie mamy wiele ciekawych przyrodniczo miejsc. Na pewno jednym z nich, obok Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, jest rzeka Jeziorka. Płynie ona do Wisły nieuregulowanym korytem, nie ma żadnej ingerencji człowieka w jej bieg. Niestety jest ona zanieczyszczana przez miejscowości leżące w jej zlewni, w tym Piaseczno. Z naszej inicjatywy powstało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki. Wspólnymi siłami zamierzamy stworzyć program, a później realizować inwestycje, które doprowadzą do poprawy czystości wody w Jeziorce. Obecnie Stowarzyszenie zleciło opracowanie wstępnego studium wykonalności. To pierwszy krok do przygotowania wniosku o współfinansowanie inwestycji z Funduszu Spójności.

Warto jeszcze wspomnieć, że niektóre rejony gminy, podczas składania pierwszego wniosku, ze względu na zbyt małe zaludnienie nie spełniały kryteriów programu i nie zostały włączone do inwestycji budowy kanalizacji. Mam tu na myśli rejon Złotokłosu oraz enklawę: Chojnów – Pilawa – Orzeszyn.

Sądzimy, że tereny te będą mogły być włączone do programu realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki.

Dziękuję za rozmowę.

Piotr Janczarek

www.gmina-piaseczno.pl