Szpital XXI wieku

Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do RZECZPOSPOLITEJ.
9 listopada 2007 r.

in english

Wyróżnienie w konkursie Polskiej Nagrody Jakości

Szpital XXI wieku

Rozmowa z dr. hab. n. med. Mieczysławem Pasowiczem, dyrektorem Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

  • zatrudnia prawie 1400 osób, w tym 200 lekarzy (w tym 80 doktorów nauk medycznych, 10 doktorów habilitowanych, 5 profesorów) i 560 pielęgniarek,
  • posiada 14 oddziałów, w tym 4 oddziały kliniczne oraz 40 specjalistycznych pracowni.

Przeprowadza się tu rocznie:

  • ok. 2500 operacji na otwartym sercu i ok. 20 przeszczepów serca;
  • ok. 1400 zabiegów i operacji torakochirurgicznych,
  • ok. 8 tys. procedur metodą kardiologii interwencyjnej,
  • ok. 800 implantacji rozruszników serca i ponad 80 implantacji kardiowerterów.

ul. Prądnicka 80, 31-202 Kraków
www.szpitaljp2.krakow.pl

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II uchodzi za jedną z najlepszych placówek w Małopolsce i w kraju. Co złożyło się na tę opinię, zważywszy, że wiele innych placówek przeżywa ogromne kłopoty finansowe, kadrowe i jakościowe?

Budowanie silnej marki z pewnością nie dokonuje się szybko. Wymaga ciągłości zarządzania. Ja zarządzam szpitalem już 16 lat. Wspólnie z pracownikami staraliśmy się wypracować marketingowe podejście do działania placówki. Co roku przeprowadzamy badania satysfakcji pacjentów, odpowiadamy na potrzeby rynku. Od lat współpracujemy z najlepszymi ośrodkami medycznymi w Europie i na świecie, wprowadzamy metodę benchmarkingu, wykorzystujemy te modele działania, które w naszych warunkach sprawdzają się najlepiej. Nie oznacza to, że szpital nie ma problemów, ale ważne jest, aby wykorzystywać wszystkie możliwości. Dzięki temu osiągamy dobre wyniki, choć my również widzimy konieczność reform strukturalnych w służbie zdrowia.

Szpital, którym pan kieruje, ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią z nich jest wyróżnienie przyznane podczas XIII edycji konkursu Polskiej Nagrody Jakości. Czy to wyróżnienie za ogólne osiągnięcia, czy też za konkretne przedsięwzięcie?

Kryteriów oceny było sporo i obejmowały one całość funkcjonowania szpitala. Wzięliśmy udział w konkursie, żeby poddać się niezależnej, zewnętrznej ocenie. Dla nas bardzo istotny okazał się raport, w którym eksperci podkreślili mocne strony szpitala, ale również te aspekty, nad którymi musimy jeszcze popracować. Stanowić one będą dla nas kolejne wyzwania. Zdaniem ekspertów nasze atuty to dbałość o wizerunek, upowszechnianie misji oraz wizji szpitala, umiejętne pozyskiwanie środków na rozwój, inicjatywa we współpracy z partnerami zewnętrznymi oraz umiejętne wykorzystywanie technologii informatycznych w procesach zarządzania.

Wspomniał pan o pozyskiwaniu środków na rozwój. Jaka jest zatem pańska koncepcja rozwoju szpitala?

Chcielibyśmy optymalnie wykorzystać zarówno środki pochodzące z samorządu województwa, jak i fundusze europejskie po to, aby zrealizować dwa duże projekty: „Rozwój Krakowskiego Centrum Badań i Technologii Medycznych” oraz „Zintegrowany projekt w obszarze specjalistycznej medycyny ratunkowej i katastrof: Centrum Urazów Ratownictwa Medycznego i Katastrof oraz Zintegrowane Centrum Specjalistycznej Medycyny Ratunkowej”.

W ramach przedsięwzięcia powstanie m.in. obiekt Centrum Badań i Edukacji „Edukatorium”, którego celem będzie inicjowanie badań rozwojowych, przemysłowych, wdrożeniowych, klinicznych oraz współudział w międzynarodowych projektach medycznych. Warto też wspomnieć, że na potrzeby Edukatorium – Pomoc i Nadzieja (ekspozycja muzealna poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II) oraz programu „Ogrody Innowacji” zostanie zaadaptowany zabytkowy budynek dawnych Miejskich Zakładów Sanitarnych. Projekt Zintegrowanego Centrum Specjalistycznej Medycyny Ratunkowej (ostrych stanów klatki piersiowej, serca i naczyń) należy do unikatowych w skali całego kraju. Planujemy budowę oddziału ratunkowego oraz lądowisko dla helikopterów na terenie szpitala, a także zaplecza edukacyjnego dla prowadzenia szkoleń i treningów. Zakończyliśmy już postępowanie konkursowe. Obecnie trwają prace projektowe, zaś budowa ruszy w II kwartale 2008 roku.

Dziękuję za rozmowę.

MR