Szybkie przesyłanie danych

Łączność V – Światowy Dzień Telekomunikacji
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 112 (5582) 15 maja 2000 r.

Szybkie przesyłanie danych
Plus GSM

foto

W marcu 2000 r. sieć Plus GSM wprowadziła nową, udoskonaloną, technologię przesyłania danych pod nazwą szybka transmisja danych. Jest ona wykorzystywana w usługach, które oferujemy jako Przesyłanie Danych i Dane Plus. Technologia ta pozwoliła zwiększyć szybkość przesyłania danych z dotychczas oferowanej w sieciach GSM – 9600 bitów na sekundę (9,6 kbit/s) do 38 400 bitów na sekundę (38,4 kbit/s). Szybka transmisja danych została bezpłatnie dodana wszystkim abonentom, którzy wykupili subskrypcję jednej z usług transmisji danych przed 1 marca 2000 r., a obecnie jest ona aktywowana automatycznie, tj. wraz z usługami Przesyłanie Danych i Dane Plus.

Transmisja danych stosowana jest m.in. do odczytywania informacji z Internetu, odbierania i wysyłania poczty elektronicznej, korzystania z aplikacji znajdujących się w intranetach, sterowania i kontroli pracy różnych urządzeń, czy też wreszcie do przesyłania zdjęć, muzyki i filmów. Usługa Przesyłanie Danych umożliwia nawiązywanie połączeń transmisji danych. Dzięki temu zapewnione jest np. łączenie z Internetem, intranetem, innym komputerem podłączonym do telefonu komórkowego lub z komputerem wyposażonym w modem. Dane Plus pozwalają dodatkowo odbierać połączenia typu transmisja danych, dzięki przydzieleniu drugiego numeru. Abonent ma więc do dyspozycji na jednej karcie SIM dwa numery: pierwszy służy do przyjmowania połączeń głosowych, a drugi do odbierania połączeń transmisji danych.

Dla każdego użytkownika transmisji danych istotna jest szybkość przesyłania lub otrzymania danych ze względu na oszczędność czasu i koszty połączenia. Zwiększenie szybkości stwarza również nowe możliwości, jak przesyłanie wideoklipów lub zestawianie wideokonferencji. W celu podniesienia komfortu korzystania z usług Przesyłanie Danych i Dane Plus, sieć Plus GSM zastosowała, jako jedyna w Polsce, technologię o nazwie HSCSD (ang. High Speed Circuit Switch Data) oraz wprowadziła nowy schemat kodowania w kanale radiowym, które w rezultacie dały zwiększenie szybkości transmisji danych do 57,6 kbit/s. Obydwie technologie zostały opracowane przez European Telecommunications Standard Institute, instytucję zajmującą się normalizacją wymagań telekomunikacyjnych.

Szybka transmisja danych daje użytkownikom cztery nowe szybkości transferu. Oprócz dotychczasowej 9,6 kbit/s sieć Plus GSM oferuje następujące prędkości: 14,4 kbit/s, 19,2 kbit/s, 28,8 kbit/s i 38,4 kbit/s. Wybór szybkości zależy od typu używanego telefonu, a także od typu połączenia – modemowego lub cyfrowego. Największy zakres wykorzystania szybkiej transmisji danych daje nowy produkt firmy Nokia – karta Card Phone 2.0 wykonana w standardzie kart PCMCIA, możliwa do stosowania tylko z laptopami. Pozwala ona uzyskać szybkość odbierania danych równą 38,4 kbit/s przy szybkości wysyłania równej 14,4 kbit/s. Parametry transmisji zależą od ustawień, które dokonuje sam abonent przed wykonaniem połączenia, za pomocą programu obsługującego kartę. Tak więc może on wybrać jedną z następujących szybkości: 9,6 kbit/s, 14,4 kbit/s, 19,2 kbit/s, 28,8 kbit/s, 43,2 kbit/s (obecnie osiągana jest tylko 38,4 kbit/s). Innymi urządzeniami, które mogą wykorzystać szybką transmisję są telefony: Nokia Communicator 9110 i Nokia 7110. Umożliwiają one alternatywne połączenie 9,6 kbit/s lub 14,4 kbit/s. Większość obecnie stosowanych telefonów, jak np. Nokia 6110, nie umożliwia kodowania zapewniającego szybkość 14,4 kbit/s. Należy więc podkreślić, że korzyści abonenta z wprowadzenia szybkiej transmisji danych są ściśle uzależnione od typu urządzenia, którym dysponuje. Spodziewane jest jednak pojawienie się nowych telefonów wykorzystujących technologię HSCSD, jak np. Nokia 6120. Sposób transmisji danych uzależniony jest od również od typu urządzenia, z którym jest ona nawiązywana. Połączenie modemowe pozwala uzyskać komunikację z innym modemem z szybkością do 28,8 kbit/s, z kolei połączenie cyfrowe zapewnia szybkości do 38,4 kbit/s (w najbliższej przyszłości – 43,2 kbit/s).

W związku z wprowadzeniem nowej technologii, zwiększającej szybkość przesyłania danych, sieć Plus GSM uruchomiła, oprócz dotychczasowego numeru 321, nowy numer 123. Pierwszy z nich zapewnia realizację połączeń z szybkością 9,6 kbit/s, drugi zaś pozwala na łączenie z szybkościami: 9,6 kbit/s, 14,4 kbit/s, 19,2 kbit/s, 28,8 kbit/s i 38,4 kbit/s. Dostęp do Internetu na numer 123 podlega tym samym opłatom, jak w przypadku numeru 321. Możliwe jest realizowanie połączeń również na numery 601100123 i +48601100123. Opłata za połączenia transmisji danych jest niezależna od wykorzystywanej szybkości.