Teraz godło dla Kleszczowa

Gminy z Godłem TERAZ POLSKA
Dodatek promocyjny do RZECZPOSPOLITEJ.
16 października 2008 r.

Teraz godło dla Kleszczowa

– Godło Promocyjne „Teraz Polska” to dla nas wyjątkowo cenne wyróżnienie – przyznaje Kazimiera Tarkowska, wójt gminy Kleszczów. – Sfery, które zostały wzięte pod lupę Kapituły Konkursu – a więc polityka inwestycyjna, atuty sprzyjające pozyskiwaniu inwestorów, stan infrastruktury technicznej oraz kwestie związane z szeroko rozumianym rozwojem lokalnej społeczności – to przysłowiowe „oczko w głowie” gminnego samorządu. Na tych właśnie dziedzinach, jak na filarach oparta jest „Strategia rozwoju gminy Kleszczów”, którą realizujemy od 1998 roku. Przystępując do konkursu poddaliśmy ocenie niezależnej instytucji efekty naszej pracy. Cieszę się z pomyślnego werdyktu.

***

Kleszczów trudno jest zaliczyć do grona typowych gmin wiejskich. Choćby z tego powodu, że tereny przemysłowe zajmują trzecią część powierzchni gminy. Choć liczba stałych mieszkańców wynosi niewiele ponad 4,6 tysiąca, to w zakładach pracy działających na terenie naszej gminy pracuje około 18 tysięcy osób.

Gdy ponad 30 lat temu powstawała tu wielka odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego, likwidowane były kolejne wsie i liczba mieszkańców stale się zmniejszała. Obecnie jest duże zainteresowanie zamieszkaniem na terenie gminy. To efekt polityki władz gminy i inwestowania w przyszłość, m.in. przez realizowanie inwestycji w gminną infrastrukturę. Dzięki przygotowaniu nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe, budowie nowych dróg i ścieżek rowerowych, dobrze wyposażonym placówkom oświatowym i kulturalnym gmina odwróciła niekorzystne trendy migracyjne. Co roku notuje się 2-3-procentowy wzrost liczby mieszkańców.

Konieczne stają się więc kolejne inwestycje: rozbudowa szkół, przygotowanie nowych terenów pod budownictwo, rozwój bazy rekreacyjnej. W 2007 roku w Kleszczowie rozpoczęła się budowa nowoczesnego kompleksu dydaktyczno-sportowego dla 400 uczniów. Oprócz liceum znajdzie tu swoją nową siedzibę gimnazjum. Będzie internat, nowe centrum kultury, kryta pływalnia, hala i boisko sportowe z podgrzewaną nawierzchnią.

***

– Na dzisiejszy rozwój gminy najbardziej wpłynęły dwa wydarzenia – mówi wójt Kazimiera Tarkowska. – Pierwszym było odkrycie wielkiego złoża węgla brunatnego i decyzja o jego eksploatacji. Drugi przełomowy fakt to wprowadzenie w 1990 roku reformy samorządowej oraz ustawy o dochodach gmin i zasadach ich subwencjonowania, a także ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Gmina stała się bogatsza dzięki wpływom z podatków i samodzielnie mogła decydować o swojej przyszłości.

W północnej części gminy funkcjonuje największa w Polsce elektrownia (PGE Elektrownia Bełchatów SA), a w centrum – największa odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego (PGE KWB Bełchatów SA). Te dwie firmy mają znaczący wpływ na potencjał gospodarczy gminy, powiatu bełchatowskiego i całego regionu łódzkiego.

Na gospodarczej mapie gminy Kleszczów od 2000 roku coraz większego znaczenia nabierają inwestorzy z Kleszczowskich Stref Przemysłowych. Jest wśród nich grono inwestorów zagranicznych. Są to m.in. producenci: kosmetyków, opakowań dla przemysłu spożywczego, artykułów gospodarstwa domowego, rur polietylenowych, płyt gipsowo-kartonowych, tynków i farb strukturalnych, a także firma logistyczna z branży samochodowej.

Kleszczowskie Strefy Przemysłowe wyróżnia przede wszystkim uregulowany stan prawny gruntów, które wchodzą w skład stref. Jedynym dysponentem terenów inwestycyjnych jest komunalna Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów. To fundacja dokonuje sprzedaży przygotowanych gruntów nowemu inwestorowi. Sprzedaż następuje bez przetargu, po zawarciu trójstronnej umowy, w której określane są m.in. zobowiązania inwestora dotyczące zrealizowania inwestycji, a także utworzenia określonej liczby miejsc pracy po uruchomieniu nowej inwestycji. Gmina deklaruje w tej umowie możliwość umorzenia podatku od nieruchomości na wynegocjowany okres (od 3 do 10 lat).

Ceny sprzedawanych pod inwestycje gruntów są bardzo atrakcyjne, a infrastruktura techniczna doprowadzana jest do granicy zakupionej działki. Gmina jest właścicielką wszystkich sieci komunalnych i sama przygotowuje tereny inwestycyjne. Dzięki temu głównym partnerem inwestora przy dokonywaniu niezbędnych uzgodnień jest Urząd Gminy. To wydatnie skraca czas przygotowań do rozpoczęcia inwestycji.

***

Rozwojowi małych i średnich firm w gminie Kleszczów sprzyja nie tylko dobre przygotowanie infrastruktury technicznej oraz niskie ceny mediów. Ważną rolę odgrywają instytucje otoczenia biznesu. Obok Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów należy do nich także Agencja Rozwoju Regionalnego „Arreks” SA, która organizuje szkolenia dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, udziela korzystnych pożyczek dla lokalnych przedsiębiorców i prowadzi Kleszczowski Inkubator Przedsiębiorczości. W Inkubatorze mogą m.in. lokować swoje siedziby nowi inwestorzy, rozpoczynający budowę zakładów produkcyjnych czy usługowych.

– W aktualnej strategii rozwoju wyznaczyliśmy sobie cele inwestycyjne sięgające 2015 roku – mówi Kazimiera Tarkowska. – Wśród głównych zadań jest budowa połączeń drogowych, które przybliżą Kleszczów do najważniejszych szlaków tranzytowych biegnących przez nasze województwo. Od kilku lat budujemy obwodnicę, która połączy wszystkie strefy przemysłowe z drogami krajowymi: A-1 i nr 8. Chcemy, by docierali do nas nie tylko nowi inwestorzy, ale także osoby chcące atrakcyjnie spędzić czas, m.in. w nowoczesnym kompleksie rekreacyjnym „SOLPARK Kleszczów”. n

Urząd Gminy w Kleszczowie
97-410 Kleszczów
ul. Główna 47
tel. 044 731 31 10, fax 044 731 31 30
www.kleszczow.pl