Teraz Słupsk!Słupsk: Now.

Gminy z Godłem TERAZ POLSKA
Dodatek promocyjny do RZECZPOSPOLITEJ.
9 listopada 2007 r.

Teraz Słupsk!

Maciej Kobyliński, prezydent Słupska

21 maja br. Słupsk został wyróżniony Godłem Promocyjnym „Teraz Polska”. Z ogromną radością odbierałem tę wielce prestiżową nagrodę podczas Koncertu Galowego – „Teraz Polska”, który odbył się w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Wyróżnienie to cieszy mnie tym bardziej, że Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” po raz pierwszy zorganizowała konkurs dla gmin i od razu znaleźliśmy się w gronie laureatów. Celem konkursu było wyłonienie oraz wyróżnienie godłem „Teraz Polska” najlepszych, pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców, gmin w Polsce. Jest to nasz wielki sukces, że właśnie te walory dostrzegła w naszym mieście Kapituła Konkursowa.

Przyznana nagroda jest doskonałym narzędziem promocyjnym, które wykorzystujemy, aby podkreślić naszą wszechstronną atrakcyjność i w rezultacie przyciągnąć kolejnych inwestorów. Godło „Teraz Polska” jest gwarantem naszej solidności i wzorowej pracy. Świadczy o nowoczesności Słupska oraz podkreśla unikalne walory naszego miasta. Stanowi narzędzie budujące dobrą markę Słupska oraz podnoszące prestiż miasta.

Wyróżnienie Godłem „Teraz Polska” utwierdziło mnie w przekonaniu, że podążamy we właściwym kierunku, we właściwy sposób realizujemy politykę inwestycyjną, stwarzamy odpowiedni dostęp do infrastruktury technicznej. Nie bez znaczenia jest także fakt, że Kapituła Konkursowa bardzo dobrze oceniła realizowaną przez miasto politykę społeczną, organizację i zarządzanie Urzędem Miejskim oraz zakres podejmowanych przez nas działań promocyjnych. Dzięki wszystkim tym staraniom Słupsk znalazł się w ekstraklasie, elicie polskich samorządów. Zamierzamy pozostać w tym gronie poprzez dalszy, zrównoważony rozwój Słupska i szeroko rozumianej Ziemi Słupskiej.

Dobra marka Słupsk

Słupsk to pod względem wielkości druga po Trójmieście aglomeracja miejska w województwie pomorskim, położona pomiędzy głównymi polskimi kompleksami portowymi: Szczecin-Świnoujście oraz Gdańsk-Gdynia. Miasto jest położone w północno-zachodniej części województwa pomorskiego na Pobrzeżu Słowińskim. Słupsk jest oddalony o około 130 kilometrów od portów morskich w Gdańsku i Gdyni oraz 120 km od międzynarodowego lotniska w Rębiechowie. Przez miasto przebiegają drogi znaczące dla istniejącego układu komunikacji krajowej: droga nr 6 łącząca Berlin z obwodem Kaliningradzkim poprzez Szczecin i Trójmiasto, trasa Ustka – Miastko – Piła w kierunku Poznania oraz trasa do Bydgoszczy i Torunia. Słupsk to również ważny węzeł kolejowy, łączący Pomorze z Polską zachodnią. W odległości 18 kilometrów od Słupska znajduje się port w Ustce, mieście z którym słupskie władze realizują ideę powstania Dwumiasta.

Od IX w. Słupsk rozrastał się po obu brzegach Słupi. Liczy dziś ok. 100 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 43 km2. Miasto spełnia ważną funkcję w regionie, skupiając wiele instytucji i usługodawców, między innymi jest znaczącym centrum edukacyjno-naukowym, siedzibą uczelni wyższych: Akademii Pomorskiej i Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania oraz wielu szkół średnich. Obecne są tutaj wszystkie istotne banki, działają towarzystwa leasingowe oraz instytucje wspierające rozwój gospodarczy – Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa i Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości.

Kolejnym atutem Słupska są ulgi podatkowe dla inwestorów. Głównym priorytetem władz samorządowych jest coraz skuteczniejsza walka z bezrobociem. Osoby pozostające bez pracy rozpoczynając działalność gospodarczą są zwolnione z opłat za wpis do ewidencji. Uchwała z czerwca 2005 roku zwalnia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenie miasta. Słupski rynek pracy oferuje pracodawcom tanią i łatwo dostępną siłę roboczą. Miasto wspiera przedsiębiorczość poprzez dofinansowanie Słupskiego Stowarzyszenia Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości, objęcie udziałów w Pomorskim Funduszu Pożyczkowym Sp. z o.o. i Pomorskim Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. oraz otwarcie w Urzędzie Punktu Obsługi Funduszu Pożyczkowego GRYF we współpracy z Polską Fundacją Przedsiębiorczości. Planowane jest także uruchomienie Lokalnego Okienka Przedsiębiorczości. W Słupsku działa ok. 14 tys. podmiotów, wśród których znajdują się firmy o europejskiej renomie.

We wrześniu 1997 r. na terenach Słupska oraz sąsiadującej gminy Słupsk utworzono Słupską Specjalną Strefę Ekonomiczną o powierzchni ok. 136 ha. Do niedawna SSSE zajmowała ok. 210 ha. Ostatnio jej tereny poszerzono o dalsze 160 ha. Organem zarządzającym Strefą jest Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Zadaniem agencji jest pełnienie wszystkich niezbędnych funkcji związanych z promocją i rozwojem strefy oraz zapewnienie inwestorom wszechstronnej pomocy. Tereny w znakomitej części są uzbrojone w media techniczne. Przedsiębiorcy działający na terenie SSSE korzystają z pomocy publicznej w formie zwolnień z podatku dochodowego z tytułu realizacji nowych inwestycji.

O otwartości władz Słupska i jego mieszkańców świadczą osiągnięcia w zakresie współpracy z zagranicą. W 1993 roku Słupsk uhonorowany został „Dyplomem Honorowym Rady Europy”, za wyniki w rozwijaniu współpracy z miastami europejskimi oraz działania proekologiczne. Kolejnym ważnym wyróżnieniem dla miasta było przyznanie w roku 1994 „Honorowej Flagi Europy”. Flaga ta jest wyrazem uznania dla miasta za wysiłki i działania podejmowane w celu promocji więzi i porozumienia pomiędzy narodami Europy. Z kolei w roku 1997, Słupsk wyróżniono za wkład w proces integracji europejskiej „Honorową Tablicą Europy”. Miasto jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień przyznawanych za działania proekologiczne, inwestycyjne i inne: tytułu „Teraz Polska”, „Mecenas Polskiej Ekologii”, „Gmina Fair Play”, nagrody „Modernizacja Roku”. Ponadto Słupsk zajął pierwsze miejsce w rankingu miast na prawach powiatu, który w sposób ciągły prowadzi Związek Powiatów Polskich.

Życzliwość i gościnność słupszczan podkreślali uczestnicy XIII Światowych Igrzysk Polonijnych, jakie odbyły się w Słupsku na przełomie lipca i sierpnia br. Wzięła w nich udział rekordowa liczba naszych rodaków rozsianych po całym świecie. Dzięki dużym nakładom na odtworzenie miejskiej bazy sportowej, Słupsk stał się organizatorem Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce juniorów i młodzieżowców. Wspierana finansowo przez Ratusz drużyna koszykarska Energa Czarni Słupsk, poprzez występy w ekstraklasie, kontynuuje bogate tradycje sportowe Słupska.

Aby ściągnąć zewnętrzny kapitał, miasto prowadzi aktywną politykę proinwestycyjną – wydatki na inwestycje własne stanowią ok. 21% wydatków budżetowych. Inwestycje planowane są za pomocą Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, który realizuje plany zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego określone w Zaktualizowanej Strategii Rozwoju Miasta Słupska – dokumencie wymieniającym główne priorytety i kierunki działań na rzecz rozwoju miasta.

Moda na Słupsk

Słupsk leży w centrum atrakcyjnego turystycznie regionu – pobliskie miejscowości wypoczynkowe (najpopularniejsze w Polsce kurorty nadmorskie Ustka i Łeba) dysponują bogatą ofertą turystyczno-kulturalną. Największymi walorami regionu są piękne krajobrazowo wybrzeże morskie i liczne jeziora otoczone lasami oraz Słowiński Park Narodowy z unikatowymi na skalę światową ruchomymi wydmami piaskowymi. Uroku najbliższym okolicom miasta dodaje Park Krajobrazowy Doliny Słupi oraz turystyczne, tzw. produkty markowe, tj. „Kraina w Kratę” i „Szlak Elektrowni Wodnych” na rzece Słupi.

Z wieży przeszło stuletniego ratusza, udostępnionej do zwiedzania, można podziwiać panoramę miasta. Rozciąga się z niej widok na liczne i interesujące zabytki: kościół św. Jacka, kościół Najświętszej Marii Panny, Basztę Czarownic, Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy czy Spichlerz Richtera.

Słupsk, przed laty nazywany był „Małym Paryżem” lub „Paryżem Północy”, ze względu na niezwykłą atmosferę przepięknych kamieniczek, pełne magii zakątki i wielokulturowość. Dzięki staraniom na rzecz estetyzacji ponownie zasługuje na to miano, będąc jednym z najpiękniejszych miast północnej Polski.

To właśnie w Słupsku znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, licząca przeszło 250 prac, wśród których zdecydowanie dominują portrety malowane pastelami na papierze. To w Słupsku organizowany jest we wrześniu Festiwal Pianistyki Polskiej, w ramach którego, nieprzerwanie od przeszło 40 lat, swój kunszt wykonawczy prezentują najwybitniejsi polscy pianiści z kraju i z zagranicy. Natomiast w okresie wakacyjnym w Słupsku odbywa się wiele imprez masowych skierowanych do słupszczan i odwiedzających w tym czasie Pomorze turystów.

W ciągu ostatnich kilku lat widoczne jest znaczne ożywienie gospodarcze i napływ zewnętrznego kapitału, a nowe inwestycje realizowane w mieście idą w setki milionów złotych. Niebawem, ze względu na liczbę powstających w mieście wielkopowierzchniowych obiektów handlowych i rozrywkowych, Słupsk stanie się handlową stolicą Polski północnej. Ponadto Słupsk staje się coraz zasobniejszy, jego mieszkańcom żyje się lepiej. Świadczy o tym wzrost dochodów na jednego mieszkańca i zwiększone wpływy do kasy miasta z tytułu podatków PIT i CIT.

Istotną gałęzią gospodarki miasta i regionu jest turystyka. Aby rozszerzyć ofertę skierowaną do turystów, którzy przybywają na Pomorze, aby spędzić urlop w ramach tzw. 3S – „Sea, Sand & Sun”, władze miasta zamierzają wybudować w Słupsku aquapark. Jest to jedna z priorytetowych inwestycji. Obecnie poszukiwani są partnerzy prywatni, ponieważ realizacja tej inwestycji odbyć ma się w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wszystkie analizy rynkowe wskazują na potrzebę budowy takiego obiektu w pięknym mieście Słupsku. n

www.slupsk.pl

Gminy z Godłem TERAZ POLSKA
Dodatek promocyjny do RZECZPOSPOLITEJ.
9 listopada 2007 r.

 

Słupsk: Now.

Maciej Kobyliński, the mayor of Słupsk

On May 21, 2007, Słupsk was awarder the „Poland: Now” Promotional Emblem. I was extremely pleased to receive this prestigeous award during the „Poland: Now” Programme Gala Concert in the Grand Theater in Warsaw.

What makes me particularly happy is the fact that this was the first time that the Polish Promotional Programme Foundation included local communes in the contest and that we were among the winners. The objective of the contest was to select, and to award with the „Poland: Now” emblem, the best communes in Poland with respect to economic prudence and attractiveness to both their inhabitants and entrepreneurs. The fact that the Contest Chapter saw these qualities in our city is our great success.

The award is an exceptional promotional tool that we are using to highlight the appeal of our city that will further help us attract more investors. The „Poland: Now” Emblem guarantees that we are solid and diligent partners. It demonstrates the city’s modernity and underlines its unique qualities. It constitutes a tool to build the city’s good name and to increase its prestige.

Receiving the „Poland: Now” Emblem strengthened my conviction that we are going in the right direction by conducting a proper investment policy and assuring proper access to technical infrastructure. What is also important to us is the positive appraisal by the Contest Chapter of the city’s social policy, the management and organization of the City Hall, and the scope of our promotional activities. All our efforts have put Słupsk in the top echelon, the the elite of Polish local governments. We intend to stay there and, in order to achieve it, we will continue to work for the balanced development of Słupsk and its region.

Słupsk: a city of good reputation

Słupsk has the second largest population in the Pomorskie Province, after the Tri-City, and is located between the two main sea port systems of Szczecin – Świnoujście and Gdańsk – Gdynia. The city is located in the north-western part of the Pomorskie Province, in the Słowińskie Sea Coast, approximately 130 kilometers away from the sea ports of Gdansk and Gdynia, and approximately 120 kilometers away from the international airport in Rębiechów. An important element of Poland’s road system, the following roads go through the city of Słupsk: road no. 6 that connects Berlin with the Kaliningrad District of Russia through Szczecin and the Tri-City; the road connecting Ustka with Miastko and Piła and leading towards Poznan; and the road to Bydgoszcz and Toruń. Słupsk is also a railroad hub that connects the Pomerania region with western Poland. The sea port of Ustka is located just 18 kilometers away from Słupsk; both cities are partners in the program aimed at furthering the idea of a Dual City.

The location of Słupsk on both sides of the Słupia river dates back to the 9th century. Today the city has approximately 100 thousand inhabitants and covers an area of 43 square kilometers. The city plays an important role in its region; it is a seat of many institutions and service providers, among others it is an important education and research center, the seat of the Pomeranian Pedagogical University and the Higher Hanzeatic School of Management, as well as many secondary schools. Branches of all major banks and leasing companies, institutions supporting economic development, such as the Słupsk Industry and Trade Chamber and the Słupsk Economic Innovation and Entrepreneurship Association, are located here.

Another advantage of Słupsk are tax incentives for investors. Effective fight with unemployment is a high priority to the local government. Unemployed persons who start their own companies are exempt from company registration fees. The resolution of June 2005 relieves entrepreneurs who create new jobs in the city from property taxes. What the local job market has to offer to companies are inexpensive and readily available employees. The city authorities support entrepreneurs through subsidies provided by the Słupsk Economic Innovation and Entrepreneurship Association, as well as holding shares in the Pomeranian Loan Fund and opening in the City Hall a Service Point of the GRYF Loan Fund, in cooperation with the Polish Entrepreneurship Foundation. We are also planning to start a Local Entrepreneurship Contact Point. Słupsk is a seat of approximately 14 thousand business entities that include companies of European renown.

In September 1997, a Special Economic Zone (SEZ) was created, on approximately 136 hectars of land, in the city of Słupsk and the surrounding commune. Until recently, the SEZ occupied approximately 210 hectars, but it has been extended by another 160 hectars. The managing body of the SEZ is the Pomeranian Agency for Regional Development. The Agency’s main role is to promote and develop the zone and to provide investors with comprehensive assistance. The area of the SEZ is, for the most part, fitted with utility installations. Companies located in the SEZ take advantage of public aid in the form of corporate income tax deductions related to their new investment outlays.

The city’s accomplishments in cooperation with foreign partners show the openness of the city authorities and inhabitants. In 1993 Słupsk was awarded the Diploma of Honor by the Council of Europe for its achievements in developing cooperation with European cities and its efforts to protect the natural environment. Another important award was the European Flag of Honour that Słupsk received in 1994. The Flag is a symbol of appreciation for the city’s efforts to promote connections and understanding between the nations of Europe. In 1997, Słupsk was praised for its contribution to the process of European integration and received the European Plaque of Honour. The city is also a winner of multiple awards and prizes for its promotion of ecology, its investment activities and other works; these awards include the „Poland: Now” emblem, the title of „Patron of Polish Ecology,” and the „Fair Play Commune” title, as well as the „Modernization of the Year” award. Moreover, Słupsk won the first place in the ranking of cities of administrative district status conducted by the Association of Polish Districts.

The participants of the 13th World Games of the Polonia (Polish diaspora) that took place in Słupsk in late July and early August 2007 have not failed to notice the kindness and hospitality of the inhabitants of Słupsk. The Games attracted a record high number of Poles living all over the world. Thanks to large outlays on improving the city’s sports infrastructure, Słupsk has become the host of Poland’s Juniors and Young Athletes Light Athletics Championship. The Energa Czarni Słupsk basketball team, supported by the City Hall, is continuing the rich sports traditions of Słupsk in its performance in the basketball 1st league.

Słupsk conducts an active pro-investment policy aimed at attracting outside capital; the city’s own investment outlays constitute approximately 21% of its total budget. New investments are being included in the framework of the Multi-year Investment Plan which comprises plans of balanced socio-economic development, as defined in the Updated Development Strategy of the City of Słupsk, a document listing the main priorities and strategies for the city’s development.

Słupsk is in fashion

Słupsk is located in the center of a region that is abundant in tourist attractions; the nearby towns (the most popular sea coast resorts of Ustka and Łeba) have a rich touristic and cultural offer. The region’s greatest values are the beautiful sea coast and numerous lakes surrounded by forests, and the Słowiński National Park with its unique moving sand dunes. The Landscape Park of the Słupia River Valley, and such famous tourist attractions as the „Chequered Country” and the „Hydroelectric Power Plants Trail” on the Słupia river, add to the beauty of the city’s surroundings.

From the tower of the century old City Hall, which offers free access to tourists, one can see a panoramic view of the city, with many interesting sights such as the St. Jack Church, the Church of St. Mary the Virgin, the Witch Tower, the Castle of the Pomeranian Dukes, the Castle’s Mill, or the Richter Granary.

Years ago, Słupsk used to be called Little Paris or Paris of the North due to the extraordinary ambiance of its old townhouses, its magic sights, and its multicultural character. Thanks to the efforts to improve the outlooks of the city, today it also deserves to be called so, being one of the most beautiful cities of northern Poland.

It is Słupsk that hosts the largest collection of works by Stanislaw Ignacy Witkiewicz, counting over 250 of items, including pastel drawings on paper. It is Słupsk that, in September, hosts the Festival of Polish Piano Playing, where the most accomplished Polish piano players, living in Poland and abroad, have presented their art uninterruptedly for over forty years. Moreover, in the summer, Słupsk is a host of many mass events involving the city’s inhabitants as well as tourists visiting Pomerania.

As the last several years have witnessed a significant economic boom and an influx of outside capital, the new investments completed in the city are worth hundreds of millions of zlotys. Very soon, due to the number of large surface commerce and entertainment centers, Słupsk will become the commerce capital of northern Poland. With the growth of the city’s affluence, the standard of living of its citizens is improving. This is confirmed by the incrase of per capita income and larger receipts in the city’s treasury from the personal and corporate income taxes.

Tourism is an important part of the economy of both the city and the region. To enrich the city’s offer to tourists visiting Pomerania in their holidays who are looking for the so-called 3S’s (Sea, Sand and Sun), the local government is planning to build an aquapark. This investment is high on the priority list. Currently, the City Hall is looking for private investors who will participate in a public-private partnership to complete the investment. All market analyses demonstrate the need to build such a facility in the beautiful city of Słupsk. n

www.slupsk.pl

Teraz Słupsk!

Gminy z Godłem TERAZ POLSKA
Dodatek promocyjny do RZECZPOSPOLITEJ.
16 października 2008 r.

Teraz Słupsk!

21 maja 2007 roku Słupsk został wyróżniony Godłem Promocyjnym „Teraz Polska”. Pamiętam, że z ogromną radością odbierałem tę wielce prestiżową nagrodę podczas Koncertu Galowego – „Teraz Polska”, który odbył się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wyróżnienie to cieszyło tym bardziej, że Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” po raz pierwszy zorganizowała Konkurs dla Gmin i od razu znaleźliśmy się w gronie laureatów.

16 maja br. Słupskowi zostały przedłużone prawa do używania Godła Promocyjnego i hasła „Teraz Polska”, co świadczy, że kolejny rok z rzędu Słupsk znajduje się wśród najlepszych miast pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców w Polsce. Jest to niewątpliwie nasz wielki sukces.

Przyznana nagroda jest doskonałym narzędziem promocyjnym, które wykorzystujemy, aby podkreślić naszą wszechstronną atrakcyjność i w rezultacie przyciągnąć kolejnych inwestorów. Godło „Teraz Polska” jest gwarantem naszej solidności i wzorowej pracy. Świadczy o nowoczesności Słupska oraz podkreśla wyjątkowe walory naszego miasta. Stanowi narzędzie budujące dobrą markę Słupska oraz podnoszące prestiż miasta.

Potwierdzeniem „dobrej marki Słupsk” jest zdobyty przez Słupsk, po raz trzeci z rzędu, tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play 2008”. Co więcej, Miasto Słupsk, podczas tegorocznej VII edycji konkursu, zostało uhonorowane również nagrodą główną konkursu.

Posiadanie Godła „Teraz Polska”, tytułu „Gmina Fair Play”, a także wielu innych, utwierdza mnie w przekonaniu, że podążamy we właściwym kierunku, we właściwy sposób realizujemy politykę inwestycyjną, stwarzamy odpowiedni dostęp do infrastruktury technicznej. Nie bez znaczenia jest także fakt, że bardzo dobre oceny uzyskuje realizowana przez Miasto polityka społeczna, organizacja i zarządzanie Urzędem Miejskim oraz zakres podejmowanych przez nas działań promocyjnych. Dzięki wszystkim tym staraniom Słupsk znajduje się w ekstraklasie polskich samorządów. Zamierzamy pozostać w tym gronie poprzez dalszy, zrównoważony rozwój Słupska i Ziemi Słupskiej.

Dobra marka Słupsk

Słupsk to pod względem wielkości druga po Trójmieście aglomeracja miejska w województwie pomorskim, położona pomiędzy głównymi polskimi kompleksami portowymi: Szczecin-Świnoujście oraz Gdańsk-Gdynia. Miasto jest położone w północno-zachodniej części województwa pomorskiego na Pobrzeżu Słowińskim. Słupsk jest oddalony o około 130 kilometrów od portów morskich w Gdańsku i Gdyni oraz 120 km od międzynarodowego lotniska w Rębiechowie. Przez miasto przebiegają drogi znaczące dla istniejącego układu komunikacji krajowej: droga nr 6 łącząca Berlin z obwodem kaliningradzkim poprzez Szczecin i Trójmiasto, trasa Ustka – Miastko – Piła w kierunku Poznania oraz trasa do Bydgoszczy i Torunia. Słupsk to również ważny węzeł kolejowy, łączący Pomorze z Polską zachodnią. W odległości 18 kilometrów od Słupska znajduje się port w Ustce, mieście z którym słupskie władze realizują ideę powstania Dwumiasta.

Od IX w. Słupsk rozrastał się po obu brzegach Słupi. Liczy dziś ok. 100 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 43 km2. Miasto spełnia ważną funkcję w regionie, skupiając wiele instytucji i usługodawców, między innymi jest znaczącym centrum edukacyjno-naukowym, siedzibą uczelni wyższych: Akademii Pomorskiej i Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania oraz wielu szkół średnich. Obecne są tutaj wszystkie istotne banki, działają towarzystwa leasingowe oraz instytucje wspierające rozwój gospodarczy – Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa i Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości.

We wrześniu 1997 r. na terenach Słupska oraz sąsiadującej Gminy Słupsk utworzono Słupską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Organem zarządzającym nią jest Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Zadaniem Agencji jest pełnienie wszystkich niezbędnych funkcji związanych z promocją i rozwojem Strefy oraz zapewnienie inwestorom wszechstronnej pomocy. Tereny w znakomitej części są uzbrojone w media techniczne. Przedsiębiorcy działający na terenie SSSE korzystają z pomocy publicznej w formie zwolnień z podatku dochodowego i podatku od nieruchomości z tytułu realizacji nowych inwestycji.

Aby ściągnąć zewnętrzny kapitał Miasto prowadzi aktywną politykę proinwestycyjną – wydatki na inwestycje własne stanowią ok. 21% wydatków budżetowych. Inwestycje planowane są za pomocą Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, który realizuje plany zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego określone w Zaktualizowanej Strategii Rozwoju Miasta Słupska – dokumencie wymieniającym główne priorytety i kierunki działań na rzecz rozwoju miasta.

Moda na Słupsk

Słupsk leży w centrum atrakcyjnego turystycznie regionu, w pobliżu są znane miejscowości wypoczynkowe. Największymi walorami regionu są piękne krajobrazowo wybrzeże morskie i liczne jeziora otoczone lasami oraz Słowiński Park Narodowy z unikatowymi na skalę światową ruchomymi wydmami piaskowymi. Uroku najbliższym okolicom miasta dodaje Park Krajobrazowy Doliny Słupi oraz turystyczne tzw. produkty markowe, tj. „Kraina w Kratę” i „Szlak Elektrowni Wodnych” na rzece Słupi.

Słupsk przed laty nazywany był „Małym Paryżem” lub „Paryżem Północy”, ze względu na niezwykłą atmosferę przepięknych kamieniczek, pełnych magii zakątków i wielokulturowość. Dzięki staraniom na rzecz estetyzacji ponownie zasługuje na to miano, będąc jednym z najpiękniejszych miast północnej Polski.

To właśnie w Słupsku znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, licząca przeszło 250 prac, wśród których zdecydowanie dominują portrety malowane pastelami na papierze. To w Słupsku organizowany jest we wrześniu Festiwal Pianistyki Polskiej, w ramach którego, nieprzerwanie od przeszło 40 lat, swój kunszt wykonawczy prezentują najwybitniejsi polscy pianiści z kraju i z zagranicy. Natomiast w okresie wakacyjnym w Słupsku odbywa się wiele imprez masowych skierowanych do słupszczan i odwiedzających w tym czasie Pomorze turystów.

W ciągu ostatnich kilku lat widoczne jest znaczne ożywienie gospodarcze i napływ zewnętrznego kapitału, a nowe inwestycje realizowane w mieście idą w setki milionów złotych. Niebawem, ze względu na liczbę powstających w mieście wielkopowierzchniowych obiektów handlowych i rozrywkowych, Słupsk stanie się handlową stolicą Polski północnej. Ponadto Słupsk staje się coraz zasobniejszy, jego mieszkańcom żyje się lepiej. Świadczy o tym wzrost dochodów na jednego mieszkańca i zwiększone wpływy do kasy miasta z tytułu podatków PIT i CIT.

Istotną gałęzią gospodarki miasta i regionu jest turystyka. Aby rozszerzyć ofertę skierowaną do turystów, którzy przybywają na Pomorze, aby spędzić urlop w ramach tzw. 3S – „Sea, Sand & Sun”, władze miasta zamierzają wybudować w Słupsku aquapark. Jest to jedna z priorytetowych inwestycji. Obecnie poszukiwani są partnerzy prywatni, ponieważ realizacja tej inwestycji odbyć ma się w ramach wspólnej spółki kapitałowej. Wszystkie analizy rynkowe wskazują na potrzebę budowy takiego obiektu w Słupsku.

Zapraszamy do Słupska!

www.slupsk.pl