Top English School

Teleinform@tyka VI – Dzień Łącznościowca
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 244 (5714) 18 października 2000 r.

Logo Łączy nas coraz więcej

Top English School
Telekomunikacja Polska S.A.

 

TOP English School, lubelska szkoła języka angielskiego, wykorzystała usługę Octopus ISDN do połączenia biura z innym oddziałem w Lublinie. Pozwoliło to na szybkie i tańsze przesyłanie dużych plików, mających nawet po kilka megabajtów, a tym samym na sprawniejsze zarządzanie całą firmą i procesem edukacji. Szkoła planuje też zastosowanie tej usługi do połączenia wszystkich swoich oddziałów, znajdujących się w kilku miastach Polski.

Top English School jest firmą prywatną. Prowadzi nauczanie języka angielskiego metodą Callana TM, która umożliwia opanowanie języka na poziomie egzaminu FCE w czasie czterokrotnie krótszym niż tradycyjnymi metodami. Po około 30 lekcjach każdy uczeń otrzymuje pisemną gwarancję, że po określonej przez szkołę liczbie godzin zda egzamin FCE, a w przypadku niezdania, szkoła udziela bezpłatnych lekcji aż do uzyskania pozytywnego wyniku. Zarówno w procesie dydaktycznym, jak i podczas przygotowywania lekcji wykorzystywane są komputery. Pliki multimedialne, zawierające materiały przydatne podczas nauczania, są zwykle dość duże. Mają wielkość kilku, a nawet i kilkunastu megabajtów. Czuwanie nad treścią przekazywaną studentom oraz dostarczanie nauczycielom odpowiednich materiałów jest jednym z zadań kierowników i właścicieli firmy. „Dla nas bardzo ważne jest, żebyśmy mogli w każdej chwili ściągnąć dowolny plik z każdego komputera naszej szkoły z dowolnego miejsca w Polsce. Przesyłanie plików przez internet jest zbyt uciążliwe, zbyt długo trwa transmisja po łączach analogowych. Zdecydowaliśmy się więc na Octopus ISDN i dzięki tej usłudze transmisja pliku o wielkości 3 MB trwa nie dłużej niż półtorej minuty. Jest to naprawdę duża wygoda” – mówi współwłaściciel firmy i zarazem dyrektor regionalny, Krzysztof Rzeczycki. Usługa Octopus ISDN pozwala podłączyć do jednej linii kilka urządzeń i przydzielić każdemu z nich własny numer telefoniczny. Dzięki temu można łatwo adresować konkretne urządzenie znajdujące się w biurze, w tym i komputery, bez konieczności tworzenia lokalnych sieci informatycznych.

„Komputer znajdujący się w biurze łączy się z pozostałymi za pośrednictwem modemów. Oznacza to, że połączenia zestawiane są między jednym a drugim komputerem bez udziału serwerów. Rozwiązanie takie zabezpiecza nas przede wszystkim przed włamaniem się do naszych systemów. Do linii ISDN można się bowiem podłączyć dopiero za końcówką sieciową. Przed nią, np. na korytarzu, podłączenie się do niej nic nie daje. A równocześnie w komputerze znajdującym się w biurze można ustawić różne opcje dostępu. Każdy użytkownik może mieć przyznane uprawnienia tylko do odczytu, albo też do odczytu i zapisu. Tak więc i w tym przypadku mam wiele poziomów dostępu” – kontynuuje K. Rzeczycki.

W ramach jednej usługi Octopus ISDN użytkownik otrzymuje dwa kanały cyfrowe o przepustowości 64 kbit/s. W celu przesłania pliku może je połączyć i wtedy otrzyma jeden kanał pozwalający przesyłać dane z prędkością 128 kbit/s. „Rozwiązanie to jest dla nas, przynajmniej na razie, w zupełności wystarczające. Przesyłamy wprawdzie duże pliki, ale to czy transmisja ich będzie trwała dwie, czy jedną minutę nie ma znaczenia, bo i tak płacimy za jeden impuls. Choć nie wykluczam, że w przyszłości potrzebne nam będą np. cztery kanały – dodaje K. Rzeczycki.

Dwa kanały cyfrowe pozwalają zarazem na równoczesną transmisję danych i prowadzenie rozmów telefonicznych lub prowadzenie dwóch rozmów w tym samym czasie. Dodatkowe możliwości stwarza i to, że do jednej linii można podłączyć aż osiem urządzeń i, w zależności od rodzaju wykupionego abonamentu, kilka z nich może mieć swój własny numer telefoniczny. „Biuro naszej firmy mieści się obok mojego mieszkania. Po wykupieniu pakietu Octopus ISDN Komfort, który daje mi trzy numery telefoniczne, mogłem ustawić jeden numer jako prywatny, drugi jako służbowy, a trzeci do podłączenia komputera. Nie musiałem więc zamawiać dodatkowych linii analogowych. A mam tę wygodę, że mogę rozmawiać przez telefon i w tym samym czasie łączyć się z internetem” – mówi K. Rzeczycki.

Octopus ISDN dostarcza klientom także wielu usług dodatkowych. „Na co dzień korzystam z usługi informującej na bieżąco, ile kosztuje aktualne połączenie, z kim się połączyłem oraz z przekierowywania połączeń. Przekierowania są dostępne również w telefonii analogowej, ale tam, w przeciwieństwie do cyfrowej, trzeba pamiętać różne kody, co jest dość uciążliwe. Usługi oferowane przez Octopus ISDN są naprawdę przydatne, a muszę powiedzieć, że lubię takie nowości” – dodaje K. Rzeczycki.

Przed wykupieniem Octopusa ISDN szefowie Top English Scholl analizowali także ofertę firmy konkurencyjnej wobec TP S.A. Okazało się jednak, że do budynku, w którym mieści się szkoła, firma ta nie doprowadziła i nie doprowadzi kabla telefonicznego. „Konkurent TP S.A. nie ma tu swoich łączy, bo nie pozwolono mu się przekopać. Jest to bowiem budynek stary i trzeba by wykonać kosztowną ekspertyzę. Z kolei tam, gdzie mamy biuro, firma ta planuje dopiero w przyszłości położyć swoje kable”.

„Współpraca z Telekomunikacją Polską układa się dobrze. Muszę przyznać, że osoby odpowiedzialne w TP S.A. za ISDN są naprawdę kompetentne, a firma szybko reaguje na wszystkie moje uwagi i zgłoszenia usterek” – dodaje K. Rzeczycki.