Toruńska gospodarka odpadami

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
23 listopada 2010 r.

Nowe oblicze

Toruńska gospodarka odpadami

Piotr Rozwadowski,
prezes MPO sp. z o.o.

Dzięki modernizacji gospodarki odpadami, w tym wybudowaniu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu, spółka posiada obecnie dużo większe możliwości wydzielenia ze strumienia odpadów komunalnych m.in. odpadów opakowaniowych, niebezpiecznych, wielkogabarytowych czy też budowlanych oraz ich dalszego przetworzenia. Jednoczesne wprowadzenie selektywnej zbiórki bioodpadów wpłynęło znacząco na poziom redukcji tych odpadów kierowanych do składowania. W efekcie końcowym znacznie większe ilości odpadów trafiają do odzysku, a składowanie pozostałych odpadów jest bezpieczne dla środowiska. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych to największa w historii spółki inwestycja w dziedzinie ochrony środowiska. n

Rajcowie XVIII-wiecznego Torunia ustanowili, bardzo nowoczesne jak na ówczesne czasy, zarządzenie o powołaniu służby oczyszczania miasta. Ponad 200 lat później ci sami rajcowie powołali do życia Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o., które dziś obsługuje blisko 95 procent mieszkańców miasta.

Tradycja utrzymywania czystości i wywożenia odpadów motywuje do poszukiwania rozwiązań na miarę XXI wieku. W tym celu 6 lat temu władze Torunia wraz z MPO sp. z o.o. złożyły wniosek o dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności projektu „Gospodarka odpadami komunalnymi w Toruniu”. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 16,75 mln euro, w tym dofinansowanie unijne – prawie 11 mln euro.

  • „Gospodarka odpadami komunalnymi w Toruniu” to rozległe przedsięwzięcie, którego zasadniczym celem była budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK), w skład którego weszły:
  • sortownia odpadów surowcowych,
  • kompostownia bioodpadów,
  • zakład demontażu odpadów wielkogabarytowych,
  • zakład przerobu odpadów budowlanych,
  • magazyn odpadów niebezpiecznych,
  • składowisko odpadów.

Przyjęte rozwiązania technologiczne przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów w ZUOK stały się przyczynkiem dla wdrożenia odpowiedniego systemu selektywnego gromadzenia odpadów, stąd projekt wdrożeniowo-edukacyjny, stanowiący kolejny element projektu.

Kampania edukacyjna prowadzona była w formie zajęć, warsztatów, prelekcji, szkoleń, seminariów i konkursów poświęconych zagadnieniom związanym z zagospodarowaniem odpadów komunalnych.

Wyposażenie dostarczane w ramach zadania nr 5 wykorzystane zostało na potrzeby programu pilotażowej zbiórki odpadów komunalnych w systemie dwupojemnikowym na obszarze zabudowy wielorodzinnej, który zgodnie z założeniami projektu objął 10 tys. gospodarstw domowych. Mieszkańcy otrzymali pojemniki domowe o pojemności 10 litrów do gromadzenia bioodpadów oraz worki do gromadzenia odpadów suchych. Do boksów śmietnikowych wstawione zostały duże pojemniki, o pojemności 1100 litrów, odpowiednio: brązowe pojemniki do bioodpadów, żółte do odpadów suchych oraz zielone do pozostałych odpadów komunalnych.

Na przełomie lipca i sierpnia 2009 r. na terenach osiedli domów jednorodzinnych spółka wprowadziła selektywną zbiórkę bioodpadów, przekazując właścicielom posesji nieodpłatnie ponad 4 500 szt. pojemników.

W 2009 roku w wyniku selektywnej zbiórki zebrano 4 000 Mg odpadów surowcowych, które po segregacji przekazano do odzysku i recyklingu oraz 3 500 Mg bioodpadów, które zostały przetworzone w procesie kompostowania.

Za wdrożenie tego projektu Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o. zyskało uznanie i wyróżnienia w różnych konkursach. Ostatnio zostało laureatem konkursu Panteon Polskiej Ekologii.

MW

www.mpo.torun.pl