Tradycja w nowoczesnej formie

Jakość XV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 262 (6642) 10 listopada 2003 r.

Laureat konkursu „Europrodukt”, wyróżnienie I stopnia w konkursie Polska Nagroda Jakości w kategorii polskich firm produkcyjnych zatrudniających powyżej 250 osób

Tradycja w nowoczesnej formie

Rozmowa z Cecylią Zdebik, prezesem Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych „ODRA” S.A.

„ODRA” S.A. jest jednym z nielicznych zakładów przemysłu cukierniczego, pozostającym całkowicie w polskich rękach. Firmą, którą dynamicznie rozwija się. Jaki jest pani klucz do sukcesu, na trudnym przecież rynku?

Jestem przekonana, że odnieśliśmy sukces przede wszystkim dzięki atrakcyjnym, wysokiej jakości produktom. Od momentu przekształcenia firmy w spółkę pracowniczą inwestujemy w wysoką jakość i nowoczesność produkcji, pamiętając jednak o sprawdzonych, tradycyjnych recepturach.

„Odra” S.A. działa od 57 lat. Ma
6-procentowy udział w krajowym rynku słodyczy. Firma znana jest z produkcji chałwy, cukierków i wyrobów czekoladowych. Spółka wdrożyła Zintegrowany Systemem Zarządzania składający się z Systemu Zapewnienia Jakości PN-ISO 9001, Systemu Zarządzania Środowiskiem zgodnym z PN-EN ISO 14001 oraz Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy zgodnym z PN-N 18001, a także System Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wyrobów – HACCP. W 2000 r. „ODRA” przystąpiła do programu „Polska Dobra Żywność”. Firma otrzymała m.in. certyfikat „Przedsiebiorstwo Fair Play” i „Białej Listy” rzetelnych i solidnych podmiotów gospodarczych.

Specjalizujemy się w produkcji chałwy sezamowej, według starej, sprawdzonej receptury… wyrabianej ręcznie. W tym tkwi sekret jej wyjątkowego smaku. Ale mamy również najnowocześniejszą w Europie linię do produkcji pralin. W zależności od potrzeb pozostajemy przy tradycyjnych, ręcznych formach wytwarzania albo rozwijamy bardzo nowoczesną produkcję.

Dobra jakość wymagała oczywiście znacznych inwestycji. W naszym przedsiębiorstwie wdrożyliśmy Zintegrowany System Zarządzania. Monitorujemy każdy etap produkcji, m.in. poprzez system kontroli punktów krytycznych w produkcji – HACCP. Inny element systemu to ochrona środowiska. Segregujemy odpady, mamy nowoczesną ekologiczną kotłownię, przeprowadzamy ścisłą analizę ścieków. To wszystko sprawia, że nasz zakład jest mało uciążliwy dla środowiska. Ponadto przeprowadzamy analizę zagrożeń pracowników, szkolenia, kontrolujemy higienę produkcji, dbamy o opiekę zdrowotną.

Jednak kluczem do sukcesu są przede wszystkim ludzie. Udało nam się stworzyć wspaniały zespół pracowników, z którymi mogę zrealizować nawet najtrudniejsze wyzwania.

Firma istnieje od 1946 roku, ale przełomowym momentem był dla niej rok 1993, czyli prywatyzacja. Kiedy objęła pani kierownictwo „Odry”, zapadła decyzja, że będzie to leasing. Dlaczego wybrali państwo tę formę i czy była to dobra decyzja?

Całą swoją karierę zawodową poświęciłam „Odrze”, znałam zakład od podszewki. Dlatego w 1993 roku stanęłam do konkursu, zostałam dyrektorem firmy i wówczas wraz z załogą podjęliśmy decyzję, że sprywatyzujemy się metodą leasingu. Z dziesięcioletniej perspektywy widać, że była to dobra decyzja. Firma rozwija się, unowocześnia, zwiększa produkcję i zdobywa nowe rynki. Jesteśmy największym pracodawcą w najbliższym regionie.

Marka „Odra” znana jest również poza granicami kraju. Dokąd trafiają produkty firmy i jaka część produkcji jest eksportowana?

W ubiegłym roku wpływy z eksportu stanowiły około 8 proc. naszych łącznych przychodów. Sprzedaż za granicę sukcesywnie się zwiększa i wkrótce powinna osiągnąć
15-20% ogółu przychodów przedsiębiorstwa. Wyroby naszej firmy trafiają do wielu krajów europejskich, zwłaszcza do Niemiec, na Węgry, a także do USA i Kanady. Wyroby „Odry” spełniają już dzisiaj wszystkie wymagania Unii Europejskiej.

Rozmawiał PJ

Przedsiębiorstwa
Wyrobów Cukierniczych
„ODRA” S.A.

49-305 Brzeg, ul. Starobrzeska 7
tel. (077) 444-60-00, fax (077) 416-26-27
e-mail: [email protected]
www.odra.com.pl