Energia XXXVIII / Ochrona Środowiska XX
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 64 (6747) 16 marca 2004 r.
Turów u wrót Europy
Kopalnia Węgla Brunatnego „Turów” Spółka Akcyjna jest najstarszą i zarazem jedną z najnowocześniejszych i największych pod względem powierzchni eksploatacji kopalnią węgla brunatnego w Polsce. Kopalnia „Turów” zlokalizowana w tzw. Worku Turoszowskim, w gminie Bogatynia, zatrudniająca 5114 pracowników, jest również jednym z największych przedsiębiorstw przemysłowych w województwie dolnośląskim – przedsiębiorstwem o dobrej, stabilnej kondycji finansowej – wiarygodnym partnerem gospodarczym. Swój rozwój nierozerwalnie łączy z długofalowymi działaniami inwestycyjnymi i modernizacyjnymi oraz efektywnym wykorzystaniem posiadanego potencjału przy skutecznym jego zarządzaniu. Kopalnia dotychczasową swoją działalnością wywarła ogromny wpływ na wiele pokoleń górników. Wykształciła dla sektora i ukształtowała w nim zawodowo setki inżynierów. Jej roli w kontynuacji dobrej tradycji w górnictwie węgla brunatnego i jej otwartości na zmiany nie da się przecenić. Od kilku lat w zakładzie prowadzony jest w sposób ciągły, ewolucyjny proces kształtowania struktury organizacyjnej, którego celem jest dostosowanie jej do zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych kopalni, dającej jej możliwość do jeszcze bardziej efektywnego działania w przyszłości.
Głównym przedmiotem działalności kopalni jest eksploatacja złoża węgla brunatnego, która prowadzona jest na potrzeby położonej w pobliżu Elektrowni Turów. W złożu pozostało jeszcze około 460 mln ton zasobów przemysłowych węgla o korzystnych parametrach jakościowych, co pozwala na prowadzenie wydobycia do roku 2040. Kontynuacja szerokiego programu inwestycji modernizacyjno-odtworzeniowych ma za zadanie nie tylko dostosowanie zakładu do możliwości funkcjonowania przez kolejne 40 lat, ale również znaczne ograniczenie i neutralizację skutków górniczej działalności. Są to szeroko zakrojone działania perspektywiczne. Przedsiębiorstwo inwestuje już teraz, myśląc o funkcjonowaniu w Unii Europejskiej jako firma przyjazna środowisku. Intensywna realizacja przedsięwzięć proekologicznych pozwoliła na pełne uregulowanie stanu formalnoprawnego w zakresie korzystania ze środowiska, a uzyskane efekty pozwoliły skreślić kopalnię w 2001 r. z „Listy 80” najbardziej uciążliwych zakładów dla środowiska naturalnego oraz uchylić decyzję ustanawiającą strefę ochronną. Jest to olbrzymi sukces Zarządu i załogi.
Oceniając dokonania finansowe działalności KWB „Turów” S.A. za rok 2003, mimo trudnych warunków funkcjonowania branży, należy uznać za pozytywne. W ciągu roku udało się poprawić o 16% wielkość wydobycia węgla. Jednak złożona sytuacja na rynku energii uniemożliwiła uzyskanie proporcjonalnego wzrostu przychodów. Poprawa wyników ekonomicznych nastąpiła w wyniku wzrostu efektywności gospodarowania i obniżenia kosztów działalności zakładu. Są to wyniki, które cieszą i dają satysfakcję – potwierdzając słuszność założeń programu optymalizującego i dyscyplinującego koszty, przyjętego przez Zarząd Kopalni.
Jednak nie można zapominać o rosnącym ryzyku działalności branży energetycznej. Przyczynia się do tego liberalizacja rynku energii, wzrost konkurencji spowodowany wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz spodziewane rozwiązanie kontraktów długoterminowych, których niepełna rekompensata może spowodować istotną zmianę w zakresie konkurencyjności cenowej energii elektrycznej produkowanej z turoszowskiego węgla.
Dlatego Kopalnia „Turów” uznaje za priorytetowe działania zmierzające do realizacji programu konsolidacyjnego sektora elektroenergetycznego. 28 stycznia 2003 roku Rada Ministrów przyjęła program wprowadzenia konkurencyjnego rynku energii elektrycznej oraz dokument dotyczący realizacji polityki właścicielskiej ministra Skarbu Państwa w odniesieniu do sektora elektroenergetycznego. Przewidziano m.in. likwidację kontraktów długoterminowych.
Zarząd KWB „Turów” S.A. od początku popiera decyzję przyjętą przez Radę Ministrów w sprawie programu konsolidacyjnego i aktywnie uczestniczy w jego realizacji, tak by od początku maja br. projekt mógł funkcjonować w postaci docelowej.
20 września 2003 r. Tadeusz Soroka – podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz członkowie zarządów KWB „Turów” S.A. i Elektrowni Turów S.A., mając na uwadze cel nadrzędny, jakim jest osiągnięcie przez obie spółki zdolności funkcjonowania na europejskim rynku energii, niezakłóconą realizację trwających w obu przedsiębiorstwach procesów modernizacyjnych, utrzymanie dotychczasowych i tworzenie nowych miejsc pracy oraz stabilne funkcjonowanie obu spółek, uznali za konieczne przyspieszenie działań zmierzających do realizacji programu konsolidacyjnego przyjętego przez rząd 28 stycznia 2003 r. i podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia grupy kapitałowej BOT. Związki zawodowe Kopalni i Elektrowni Turów S.A. poparły tę inicjatywę. Powstanie grupy paliwowo-energetycznej o roboczej nazwie BOT stanowi szansę na utrzymanie stabilnej, dobrej kondycji finansowej dla Kopalni „Turów”. n
59-916 Bogatynia 3
tel. (075) 773-53-00, fax (075) 773-30-00
e-mail: [email protected]
www.kwbturow.com.pl
- Informacje o Kopalni Węgla Brunatnego „Turów” S.A.