Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.
Ugruntowana pozycja na świecie. Cel – Polska
PSEG Global
Wraz z rozwojem prywatyzacji i w efekcie deregulacji rynków energii na całym świecie, wiele firm weszło na światowe niezależne rynki energii. Niektóre z nich równie szybko te rynki opuściły. Jednak garstka z nich rozwinęła działalność, a wraz z nią zyskała reputację, realizując kolejno projekt po projekcie. Jedną z tych firm jest PSEG Global.
Działalność PSEG Global opiera się na bogatej tradycji w dziedzinie energetyki i silnym, dynamicznym rozwoju. Uczyniło to z niej jedną z najszybciej rozwijających się firm inwestycyjnych w sektorze energetycznym na świecie. W 1999 roku firma rozpoczęła 6 przedsięwzięć w dziedzinie produkcji energii, oznaczających przyrost energii o ponad 2500 MW, rozwinęła także działalność dystrybucyjną w Ameryce Łacińskiej, obsługując dodatkowo milion klientów w Chile i Peru.
Obecnie PSEG Global uczestniczy w produkcji 6000 MW energii oraz posiada udziały w istniejących obiektach i obiektach w budowie w 7 krajach; wraz z firmami dystrybucji energii elektrycznej i gazu w 5 krajach obsługuje ponad 2,7 miliona klientów. PSEG Global może również korzystać z technicznych i finansowych zasobów PSEG, która stanowi rodzinę firm sektora energetycznego.
Niedawno w rankingu „Independent Energy Magazine” firma PSEG Global znalazła się wśród 25 czołowych niezależnych producentów energii w branży.
„Tym, co odróżnia PSEG Global od innych firm sektora energetycznego, jest filozofia, która podkreśla – po pierwsze i przede wszystkim – długoterminowy potencjał i siłę kraju” – mówi Mike Thompson, prezes i dyrektor naczelny PSEG Global. „Następnie znajdujemy na miejscu partnerów oraz osoby, które mogą nam pomóc zrozumieć obowiązujące zasady i rytm danego kraju. Wszystkie przedsięwzięcia PSEG Global są prowadzone przez zespół miejscowy, posiadający fachową wiedzę we wszystkich dziedzinach zarządzania i techniki. Po zorganizowaniu silnego zespołu – w następnej kolejności poszukujemy takich przedsięwzięć, do których nasza firma może wnieść wartość dodaną oraz takich, które posiadają długoterminowy potencjał. W końcu zespół koncentruje swoje umiejętności zespołowego działania, potencjał intelektualny oraz wiedzę i doświadczenie w zakresie projektów energetycznych, w celu osiągnięcia najwyższego poziomu jakości i wydajności.”
Stosując te zasady, firma PSEG Global silnie rozwinęła działalność w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i w Chinach, a ostatnio koncentruje się na budowaniu swej obecności w Europie, przede wszystkim we Włoszech i w Polsce.
Ameryka Północna
PSEG Global posiada udziały w 8 elektrowniach w Ameryce Północnej, a obecnie buduje 2 elektrownie w Teksasie (o mocy 1000 MW każda). Ponadto zapowiedziała realizację 4 projektów w regionie środkowozachodnim USA, oznaczającą dodatkowe 2700 MW mocy. Wszystkie elektrownie są nowoczesnymi obiektami, opartymi na gazie i wyposażonymi w zaawansowane systemy kontroli ochrony środowiska. Od ponad 100 lat firma siostrzana PSE&G jest jednym z największych dystrybutorów gazu i energii elektrycznej w USA, obsługującym prawie 2 miliony odbiorców energii elektrycznej oraz 1,6 miliona odbiorców gazu.
Ameryka Łacińska
PSEG Global posiada udziały zarówno w firmach produkujących, jak też w dystrybuujących energię w Ameryce Południowej; obiekty produkujące energię znajdują się w Argentynie i Wenezueli, a firmy dystrybucji energii – w Argentynie, Brazylii, Chile i Peru.
„Odnieśliśmy wielkie sukcesy w przejmowaniu niedawno sprywatyzowanych firm dystrybucyjnych i w krótkim czasie doprowadziliśmy do poprawy niezawodności usług oferowanych naszym klientom. Jednocześnie, wraz z naszymi pracownikami i związkami zawodowymi, pracujemy nad podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa pracy” – mówi Tom Smith, dyrektor operacyjny PSEG Global, który wcześniej nadzorował działalność tej firmy w Ameryce Południowej. „Zawsze byliśmy zdania, że naszymi najcenniejszymi aktywami są nasi pracownicy; szczególnie w dziedzinie tak z istoty swojej niebezpiecznej, jak praca w kontakcie z elektrycznością, bezpieczeństwo pracowników musi być sprawą pierwszorzędnej wagi”.
PSEG GLOBAL
działa w pięciu regionach na całym świecie
Chiny
W Chinach PSEG Global posiada najdłużej funkcjonujące i najbardziej zróżnicowane inwestycje. Firma weszła na rynek chiński w 1993 roku, a w 1994 roku uzyskała zgodę na pierwszy chińsko-amerykański projekt energetyczny w tym kraju. Obecnie PSEG Global posiada udziały w ciepłowni miejskiej oraz w 6 elektrowniach (wodnych, węglowych i gazowych), które albo już funkcjonują, albo są w trakcie budowy.
Europa
Ostatnimi celami inwestycyjnymi PSEG Global są Włochy i Polska. We Włoszech PSEG Global objęła 70% udziałów w Prisma 2000, firmie specjalizującej się w produkcji energii z zasobów odnawialnych. Firma ta pracuje nad kilkoma projektami we Włoszech, o łącznej mocy ponad 550 MW.
Cel – Polska
Najbardziej dynamiczne posunięcie PSEG Global w Europie miało miejsce w Polsce.
Pod koniec 1999 roku PSEG Global ogłosiła, że w oparciu o swoje większościowe udziały w Elektrociepłowni Chorzów ELCHO Sp. z o.o. (ELCHO) wybuduje w Chorzowie elektrociepłownię o mocy elektrycznej 220 MW i mocy cieplnej 500 MW. Docelowy termin oddania do eksploatacji tego obiektu to początek 2003 roku; zastąpi on jedną z najstarszych elektrociepłowni w kraju.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE) podpisały z ELCHO długoterminową umowę o zakupie energii elektrycznej; planuje się, że cała energia będzie dostarczana Górnośląskiemu Zakładowi Energetycznemu (GZE). Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) w Katowicach, ogrzewające miasto Katowice i jego okolice, zobowiązało się do zakupu od ELCHO 500 MW energii cieplnej w ramach umowy długoterminowej.
„Korzyści płynące z budowy tego obiektu to znacznie więcej niż sama elektrociepłownia” – twierdzi John Protasiewicz, który nadzoruje przedsięwzięcie ze strony PSEG Global. „To przedsięwzięcie wpłynie pozytywnie na wzrost gospodarczy w regionie oraz zapewni pracę zarówno w elektrociepłowni, jak i w pobliskich kopalniach. Ponadto, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej, przyjaznej dla środowiska technologii, możemy znacznie obniżyć poziom zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska”.
ELCHO podpisała 20-letnią umowę ze spółką Nadwiślański Węgiel S.A. z siedzibą w Tychach na dostawy 1 miliona ton węgla rocznie z kopalń Janina i Ziemowit, zlokalizowanych na Górnym Śląsku.
ELCHO zdecydowała się zawrzeć kontrakt na budowę elektrociepłowni (prace inżynieryjne, zaopatrzenie i budowa) z firmą Foster Wheeler. Nowy zakład będzie pracował w oparciu o zaawansowaną technologię kotłów z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym firmy Foster Wheeler. Oczekuje się, że 60% wartości kontraktu zostanie wydatkowane w Polsce. Budowa obiektu pozwoli na stworzenie lub utrzymanie dotychczas istniejących (łącznie) 1150 miejsc pracy.
Projekt Elektrociepłowni ELCHO
(220 MW mocy elektrycznej, 500 MW mocy cieplnej)
PSEG Global będzie posiadała 90% udziałów w ELCHO, a pozostałe udziały będą własnością EC Chorzów i innych polskich firm. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 320 milionów USD. Firma Dresdner Kleinwort Benson została wyznaczona jako wyłączny główny organizator i gwarant finansowania przedsięwzięcia. Znaczna część zadłużenia zaciągniętego w związku z projektem będzie denominowana w polskich złotych.
PSEG Global przedstawiła również ofertę na drugą inwestycję w Polsce – Górnośląski Zakład Energetyczny (GZE). PSEG Global znalazła się na „krótkiej liście” 3 spółek biorących udział w przetargu.
„Na podstawie naszego doświadczenia z Ameryki Północnej i Południowej wiemy, że istnieją korzyści z posiadania możliwości produkcyjnych i dystrybucji w tym samym regionie kraju. Biorąc pod uwagę nasze zaangażowanie w ELCHO, był to projekt, na który oczywiście należało złożyć ofertę” – twierdzi John Protasiewicz. Podkreśla, że rezultat przetargu w żaden sposób nie osłabi entuzjazmu PSEG Global w podejmowaniu dalszych kroków w celu realizacji projektu ELCHO.
PSEG Global
PSEG Global odnotowała ogromny wzrost ekonomiczny i obecnie posiada aktywa o wartości przekraczającej 1,7 miliarda USD. PSEG Global jest spółką zależną od PSEG, zdywersyfikowanej spółki sektora energetycznego z siedzibą w USA. PSEG jest notowana na Giełdzie Nowojorskiej (symbol PEG). W 1999 roku osiągnęła ponad 6 miliardów USD przychodów, a wartość jej aktywów przekroczyła 14 miliardów USD. Inne spółki zależne PSEG to PSE&G, spółka dystrybucji energii elektrycznej i gazu z siedzibą w New Jersey (USA), oraz PSEG Power, która posiada obiekty o mocy ponad 11 000 MW energii elektrycznej w regionie New Jersey.
W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat PSEG Global lub PSEG, zapraszamy do odwiedzenia odpowiednich stron internetowych pod adresem www.pseg.com.
Fot. 1 – John Protasiewicz – dyrektor ds. rozwoju projektów Fot. 2 – Główna siedziba PSEG w Newark, w stanie New Jersey, USA
PSEG Global
8 Bourdon Street, London W1X 9HX
tel. 00 44 20 7744 0100
fax 00 44 20 7744 0177
http://www.pseg.com
- Informacje o firmie PSEG Global