Urządzenia rozliczające zużycie energii elektrycznej

Energia XXIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (5607) 13 czerwca 2000 r.

Urządzenia rozliczające zużycie energii elektrycznej
PAFAL S.A.

 

W obliczu wolnego rynku energii elektrycznej coraz większe wymagania stawia się przed producentami przyrządów pomiarowych w zakresie zwiększenia efektywności pomiaru i monitorowania poborów energii elektrycznej, stąd też Fabryka Aparatury Pomiarowej „PAFAL” S.A. z siedzibą w Świdnicy, prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie liczników energii elektrycznej oraz w pełni elektronicznego opomiarowania sieci.

Liczniki indukcyjne

Konstrukcja liczników indukcyjnych nowej generacji typu 6A8 i 6C8 oparta jest o nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalające na wprowadzenie daleko idącej automatyzacji w procesie produkcyjnym. Duży nacisk położono na stabilność mocowania organów regulacyjnych, ich dostępność i łatwość regulowania. Obudowy liczników wykonane z tworzywa zapewniają wysoką odporność na napięcia udarowe, dodatkowo charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną. Zastosowanie przezroczystej osłony pozwala na natychmiastowe stwierdzenie niedozwolonej ingerencji do wnętrza licznika.

Zdecydowanie uległy poprawie parametry metrologiczne i jakościowe liczników – płaska charakterystyka prądowa, niewielkie wpływy wielkości zakłócających, mały prąd rozruchu, wysoki moment obrotowy, duża stabilność wskazań w długim przedziale czasowym. Przeciążalność podstawowych liczników zwiększyła się z 400% do 600%, a nawet do 800% prądu bazowego.

Przy dużej niezawodności i żywotności liczników indukcyjnych ich obecność w systemach rozliczeniowych jeszcze przez wiele lat będzie bezsporna. Niemniej w warunkach wolnego rynku energii elektrycznej nie wystarczą już pomiary i odczyty liczników w długich odstępach czasowych. Prawo odbiorców do zmiany w dowolnej chwili dostawcy i wyboru różnych taryf wymaga zmiany technik pomiarowych. Zmierzone wartości muszą być przyporządkowane odpowiednim okresom czasowym i natychmiast dostępne dla kontrahentów. Dotyczy to zwłaszcza wielkich odbiorców i wymaga rejestrowania profili obciążenia przez liczniki lub oddzielne urządzenia taryfowe, zachowywania tych profili w pamięci i przekazywania danych w celu dokonania rozliczeń.

Zapewnienie dodatkowych funkcji pomiarowych może być realizowane poprzez wzbogacanie liczników indukcyjnych w dodatkowe urządzenia elektroniczne.

Moduły funkcjonalne

Rozszerzenia podstawowych funkcji pomiarowych dokonuje się poprzez:

 

  • układ sygnalizacji stanów awaryjnych obwodów napięciowych licznika, pozwalający na sprawdzenie prawidłowości przyłączenia licznika do sieci, a tym samym eliminację części przypadków nielegalnego poboru energii elektrycznej,
  • nadajnik impulsów umożliwiający komunikację licznika z urządzeniami zewnętrznymi,
  • liczydło wielotaryfowe pozwalające na rozliczenie energii w kilku strefach czasowych oraz pomiar energii przy odwrotnym kierunku obrotów tarczy wirnika,
  • wskaźnik mocy maksymalnej pozwalający na pomiar mocy maksymalnej w okresach całkowania, rejestracji przekroczenia limitu mocy,
  • rejestrator mocy i energii umożliwiający rejestr profilu obciążenia, kontrolę jakości napięcia zasilającego,
  • zegar taryfowy umożliwiający zastosowanie taryf zależnych od pory dnia, dnia tygodnia i pory roku,
  • moduł transmisji umożliwiający przesłanie danych pomiarowych liniami energetycznymi niskiego napięcia do koncentratora i dalej do systemu centralnego w celu dokonania rozliczeń.

Liczniki elektroniczne

Liczniki elektroniczne stosowane są od kilku lat do pomiaru energii elektrycznej. W początkowym okresie stosowane były przede wszystkim u dużych odbiorców energii, gdyż umożliwiały pomiar energii z większą dokładnością niż liczniki indukcyjne. Obecnie, także przed licznikami powszechnego użytku stawia się coraz to nowsze wymagania. Przy wzrastającej cenie energii konieczna staje się optymalizacja jej zużycia, a tym samym stosowanie monitoringu obciążenia oraz coraz bardziej złożonych taryf rozliczeniowych. W przypadku liczników powszechnego użytku dużego znaczenia nabiera sam koszt odczytu, dokonywany dotychczas z reguły w sposób wizualny przez inkasentów. Wprowadzenie nowego prawa energetycznego wymusza sytuacje szybkiego przesyłania informacji o zmierzonych wielkościach, gdy producent energii i jej odbiorca są znacznie oddaleni od siebie. Stąd też zastosowanie najprostszego licznika indukcyjnego przestaje być wystarczające. Momentem przełomowym, działającym na korzyść liczników elektronicznych może być wprowadzenie na rynek, przez dużych producentów, stosunkowo tanich specjalizowanych układów scalonych, realizujących funkcje pomiarowe typowe dla liczników energii elektrycznej. Wprowadzenie takich układów ograniczy do bardzo niewielkiej ilości liczbę dodatkowych elementów niezbędnych do wykonania układu pomiarowego licznika, a tym samym stworzy możliwość uzyskania niezawodności pomiaru i czasu pracy licznika elektronicznego zbliżonego do liczników indukcyjnych. W przypadku, gdy licznik taki będzie jednocześnie realizował inne funkcje np. pomiar energii czynnej i biernej, coraz korzystniejsza staje się opcja, by układ pomiarowy i układ realizujący funkcje dodatkowe stanowił integralną całość.

Wszystkie liczniki elektroniczne opracowywane w FAP „PAFAL” S.A. wyposażone są w nadajniki impulsów:

Liczniki powszechnego użytku

  • Liczniki jednofazowe typu EA4: 
    • o małych gabarytach, do montażu w szafkach rozdzielczych na szynie DIN,
    • do montażu na tablicach, czterotaryfowe, wyposażone w interfejs komunikacyjny RS232;

     

  • Liczniki trójfazowe typu: 
    • EC7 – czterotaryfowe, wyposażone w interfejs komunikacyjny RS 232, wskaźnik mocy maksymalnej lub opcjonalnie rejestrator energii i mocy.

Liczniki przemysłowe

  • Liczniki trójfazowe przekładnikowe typu: 
    • EC7 do pomiaru energii czynnej i biernej, czterotaryfowe, wyposażone w interfejs komunikacyjny RS 232, wskaźnik mocy maksymalnej lub opcjonalnie rejestrator energii i mocy;

     

  • Liczniki trójfazowe, przekładnikowe typu EC5 – nowej generacji, precyzyjne, kl. 0,5S dla energii czynnej i kl. 1S dla energii biernej, czterokwadrantowe, wyposażone w liczydła mechaniczne lub elektroniczny rejestrator, umożliwiający m.in. rejestrację profilu obciążenia. Przeznaczone do pomiaru energii u dużych odbiorców i w sieciach przesyłowych. Przewiduje się wyposażenie liczników w nadajniki impulsów i interfejsy komunikacyjne, w zależności od wymagania użytkowników.

Urządzenia transmisyjne

Liczniki przystosowane do transmisji danych muszą, w warunkach wolnego rynku energii, spełniać wymagania zabezpieczające interesy zarówno odbiorcy, jak i dostawcy energii:

 

  • łatwy dostęp do licznika i do danych pomiarowych, w każdej chwili i z dowolnego miejsca,
  • ochrona przed przypadkowym lub celowym zafałszowaniem danych pomiarowych, zarówno w czasie ich przechowywania, jak i transmisji,
  • informacje o danych pomiarowych pozwalające na stwierdzenie ich legalności,
  • informacje o liczniku,
  • informacje o parametrach punktu pomiarowego,
  • umożliwienie przesyłania danych poprzez różne media.

Najprostszym układem umożliwiającym wykorzystanie licznika w systemach przesyłania informacji jest układ nadajnika impulsów. Pozwala on na sprzęgnięcie licznika z innymi, bardziej złożonymi urządzeniami teletransmisyjnymi.

Elektroniczne liczydła wielotaryfowe, rejestratory energii przeznaczone do liczników indukcyjnych oraz liczniki elektroniczne wyposażone są w układy interfejsowe np. RS232 lub RS485. Układy interfejsowe umożliwiają zdalny odczyt licznika za pośrednictwem modemu lub łączenie liczników w lokalne sieci informatyczne.

System teleinformatyczny

Następnym etapem w automatyzacji odczytu i sterowania pomiarami jest kompleksowy system informatyczny. System teleinformatyczny NETPAF umożliwia przesyłanie informacji m.in. poprzez przewody energetyczne niskiego napięcia. Częścią początkową systemu jest licznik energii elektrycznej wyposażony w moduł transmisji danych sprzężony z siecią energetyczną. Moduł może współpracować zarówno z licznikami indukcyjnymi, jak i elektronicznymi. Komunikacja pomiędzy modułem a systemowymi urządzeniami współpracującymi jest dwukierunkowa, co umożliwia wykonanie bardzo elastycznych systemów zbierania danych z punktów pomiarowych, bilansowanie sieci, bieżące sterowanie zmianami taryf, włączanie i wyłączanie urządzeń obciążających sieć energetyczną.

logo

58-100 Świdnica, ul. Łukasińskiego 26/28
tel. (074) 852-15-25, fax (074) 852-10-63
e-mail: [email protected]
http://www.pafal.com.pl