Usługi finansowe dla sektora elektroenergetycznego

Energia XXXI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 139 (6216) 17 czerwca 2002 r.

 

Usługi finansowe dla sektora elektroenergetycznego

Rozmowa z Krzysztofem Kwiatkowskim, prezesem Zarządu Energetycznego Towarzystwa Finansowo-Leasingowego ENERGO-UTECH S.A.

Rok 2001 był piątym, jubileuszowym rokiem działalności ENERGO-UTECH na rynku usług leasingowych. Jak ocenia pan ten rok, jaki był on dla spółki?

Był to rok najwyższego zysku osiągniętego przez spółkę w okresie jej 5-letniej działalności oraz dalszego dynamicznego rozwoju. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w kwietniu bieżącego roku zatwierdziło wyniki finansowe oraz pracę zarządu.

W roku 2001 spółka wkroczyła w kolejny segment rynku finansowego – inwestycje kapitałowe. Była to nasza odpowiedź na pojawienie się zapotrzebowania branży energetycznej na usługi finansowe i doradcze w tej dziedzinie. Udało nam się przekonać przedsiębiorstwa z branży elektroenergetycznej do utworzenia konsorcjów, których celem było wygranie przetargu publicznego i nabycie udziałów w przedsiębiorstwach energetyki cieplnej w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu i Wrześni. Dzięki tym decyzjom nasi partnerzy jako współwłaściciele przedsiębiorstw energetyki cieplnej zdobyli wpływ na miejscowy rynek ciepła.

Jaka była rola ENERGO-UTECH w tych procesach?

Nasza spółka spełniła przede wszystkim rolę podmiotu konsolidującego polskie podmioty gospodarcze i udowodniła, że nie tylko inwestorzy zagraniczni są w stanie zapewnić rozwój rynku ciepłowniczego, ale to właśnie przedsiębiorstwa już działające na tym rynku lepiej rozumieją jego potrzeby. Dochodzi do tego efekt synergii i oszczędności kosztów przy koordynowaniu realizacji inwestycji w infrastrukturze produkcyjnej i przesyłowej. ENERGO-UTECH pełnił również rolę doradcy, jak i podmiotu przygotowującego całą dokumentację związaną z postępowaniem przetargowym. Jesteśmy najprawdopodobniej jedyną spółką, która doradzając przedsiębiorstwom przy zakupie udziałów innych spółek zakupuje część na własny rachunek. Pragnę zaznaczyć, że udział naszej spółki w procesach zakupu udziałów był możliwy dzięki bardzo dobrej znajomości branży elektroenergetycznej i ciepłowniczej oraz dzięki zdobytemu doświadczeniu w finansowaniu wielomilionowych inwestycji.

Finansowanie inwestycji o tak znacznej wartości w dzisiejszych czasach recesji gospodarczej, przy wysokim bezrobociu i rosnącej konkurencji ze strony firm leasingowych nie będących własnością banków musi być zadaniem bardzo trudnym.

Zgadza się. Jednak przyjęta przez nas strategia działania i konsekwentna realizacja celów określonych w biznesplanie oraz doświadczenie, jakie zarząd naszej spółki wyniósł z pracy w branży elektroenergetycznej, pozwalają nam z sukcesem konkurować z pozostałymi towarzystwami leasingowymi, jak również bankami.

Nieocenioną pomocą służy nam również nasz akcjonariusz Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. w Warszawie – jedna z największych firm w Polsce, która zamierza wykorzystać naszą spółkę jako efektywne narzędzie dla realizacji swoich planów inwestycyjnych.

Przez banki jesteśmy traktowani jako przedsiębiorstwo z branży elektroenergetycznej, gdyż w portfelu naszych umów ponad 80% stanowią przedsiębiorstwa z tej branży, a czas, na jaki zostały zawarte umowy wynosi przynajmniej 5 lat, co daje nam pewność działania i stwarza możliwość przetrwania trudniejszych okresów.

Czy to oznacza, że produkty finansowe oferowane przez państwa spółkę są korzystniejszą formą finansowania od kredytów bankowych czy oferty innych towarzystw leasingowych?

Naszym głównym produktem jest leasing tzw. finansowy, o przynajmniej 5-letnim okresie spłaty, w którym odpisów amortyzacyjnych dokonuje nasz klient – korzystający. Dzięki temu produktowi wszystkie płatności wynikające z umowy leasingu są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Przyczynia się to w sposób bezpośredni do wypracowania dodatkowej nadwyżki finansowej, która może zostać przeznaczona na inne inwestycje bądź oferowanie korzystniejszych cen produktów. Istotną zaletą tego produktu jest oprócz korzyści finansowych jego pełne bezpieczeństwo prawne.

Konkurowanie samym produktem finansowym nie dałoby z pewnością takich efektów, gdyby nie umiejętność dostosowywania się do indywidualnych potrzeb naszych klientów, jak również bardzo dobra znajomość specyfiki procesów inwestycyjnych w branży elektroenergetycznej.

Jakie są państwa plany na przyszłość?

Wszystkie działania, jakie zamierzamy podjąć w tym roku, jak i w następnych latach powinny umożliwić nam lepsze konkurowanie na rynku usług finansowych, głównie poprzez pozyskiwanie tańszych źródeł finansowania i ciągłe rozszerzanie zakresu świadczonych usług przed i w trakcie realizacji zawieranych przez nas umów leasingu. Pragniemy połączyć świadczenie usług finansowych dla sektora elektroenergetycznego z handlem energią elektryczną i cieplną wytwarzaną w źródłach przez nas finansowanych. W ten sposób pragniemy umożliwić naszym klientom płatności rat leasingowych w GJ czy też MWh. Konsekwencją roku 2001 będzie dalsze kontynuowanie uczestnictwa naszej spółki w procesach prywatyzacji sektora ciepłowniczego i elektroenergetycznego.

Rozmawiał RD


Energetyczne Towarzystwo Finansowo-Leasingowe
ENERGO-UTECH S.A.

61-418 Poznań, ul. Pietrusińskiego 6
tel. (061) 830-99-37, fax (061) 830-67-93
e-mail: [email protected]