W krajowej czołówce

Energia XXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (5766) 20 grudnia 2000 r.

W krajowej czołówce
Elektrownia „KOZIENICE” S.A.

 

Elektrownia Kozienice S.A. jest największą w kraju cieplną, zasilaną węglem kamiennym elektrownią zawodową, kondensacyjną, blokową z otwartym obiegiem chłodzenia. Projektowana moc elektryczna zainstalowana w elektrowni wynosi 2600 MW. Moc ta pochodzi z ośmiu bloków 200 MW i dwóch 500 MW. W wyniku prac modernizacyjnych moc zainstalowana elektrowni wzrosła do 2775 MW. Elektrownia Kozienice ma 6-procentowy udział w ogólnokrajowej produkcji energii, wytwarzanej przez elektrownie zawodowe.

Elektrownia Kozienice jest spółką akcyjną należącą do Skarbu Państwa. Powstała ona w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego Elektrownia Kozienice na podstawie ustawy o przekształceniach własnościowych niektórych przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Kapitał akcyjny spółki wynosi 450 000 000 zł i dzieli się na 4 500 000 akcji imiennych.

Przedsiębiorstwo powstało w miejscowości Świerże Górne, na lewym brzegu Wisły w odległości 12 km od Kozienic, 75 km na południe od Warszawy. Elektrownia jest położona w pobliżu Kozienickiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego obowiązują zaostrzone normy czystości powietrza.

Decyzje o budowie Elektrowni Kozienice zapadła w 1967 r. O wyborze lokalizacji zdecydowały m.in. takie czynniki, jak możliwość dowozu węgla ze Śląska nowo zelektryfikowaną linią kolejową, tani w budowie oraz eksploatacji otwarty obieg chłodzenia wodą z Wisły. 3 maja tego roku wylano pierwszy beton pod fundamenty budynku stacji transformatorowej nr 1. W grudniu 1969 r. oddano pierwszy blok mieszkalny w Kozienicach dla pracowników elektrowni. W 1972 r. popłynął pierwszy prąd do sieci państwowej z mocą 20 MW. Do roku 1979 uruchomiono 10 bloków energetycznych: osiem jednostek 200 MW i dwie 500 MW. W 1998 r. Elektrownia Kozienice uzyskała od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, na wytwarzanie ciepła oraz na przesyłanie i dystrybucję ciepła.

Węgiel spalany w kotłach

Podstawowym paliwem elektrowni jest węgiel kamienny. Do głównych jego dostawców należą kopalnie z Katowickiego Holdingu Węglowego, Rudzkiej Spółki Węglowej oraz Kopalni Węgla Kamiennego Bogdanka. Transport odbywa się koleją, a średnia odległość od kopalń śląskich wynosi 300 km. Przesyłki węglowe są kontrolowane, ważone i następnie rozładowywane za pomocą trzech wywrotnic wagonowych. Spod wywrotnic węgiel jest transportowany przenośnikami na składowisko lub bezpośrednio do zasobników przykotłowych. Składowisko węgla składa się z pięciu pól węglowych, a ich pojemność całkowita wynosi 650 000 ton. Daje ono możliwość zmagazynowania węgla na trzydzieści dni pracy z maksymalną mocą. Do przemieszczania, mieszania i zagęszczania węgla na placach składowych służą zwałowarko-ładowarki i spychacze. Do celów rozpałkowych kotłów stosuje się olej opałowy.

Węgiel jest spalany w kotłach walczakowych opalanych pyłem węgla kamiennego. Na blokach 200 MW są to kotły OP-650 z cyrkulacją naturalną, na blokach 500 MW AP-1650 z cyrkulacją wymuszoną. Węgiel jest mielony w młynach kulowo-misowych i podawany do 24 palników pyłowych – bloki 200 MW i 48 – 500 MW.

Racjonalna gospodarka wodą

Elektrownia Kozienice wykorzystuje wodę z dwóch źródeł. Woda powierzchniowa z Wisły jest pobierana do chłodzenia skraplaczy, ochrony przeciwpożarowej oraz uzupełniania strat w obiegu hydroodpopielania. Jest ona ujmowana ujęciem brzegowym, za pomocą pompowni wody chłodzącej. Na otwarty obieg chłodzenia składają się dwie pompownie centralne, urządzenia blokowe i chłodnie wentylatorowe. Ujęcie wód podziemnych składa się z ośmiu studni głębinowych. Woda pozyskiwana tą drogą jest wykorzystywana do uzupełniania strat w obiegu parowo-wodnym bloków energetycznych oraz zaspokojenia potrzeb socjalnych załogi. Wodę poddaje się odżelazianiu i filtracji oraz demineralizacji.

Ochronę czystości wód wykorzystywanych przez elektrownię zapewnia system oczyszczalni ścieków. Składa się on z oczyszczalni mechaniczno-biologicznej ścieków sanitarnych o przepustowości maksymalnej 1850 m3/dobę. Oczyszczalnia ta została zmodernizowana w 1993 r. Kolejny element systemu to oczyszczalnia mechaniczna ścieków deszczowo-przemysłowych z bloków 8 x 200 MW. Jej modernizację zakończono w 1998 r. Ponadto funkcjonuje oczyszczalnia mechaniczna ścieków deszczowo-przemysłowych z bloków 2 x 500 MW. Jej przepustowość wynosi 900 m3/h. Oczyszczalnia ta została zmodernizowana w 1995 r. Układ chłodni wentylatorowych chroni Wisłę przed zanieczyszczeniami termicznymi niesionymi wraz z wodami pochłodniczymi.

Użyteczne odpady

Odpady paleniskowe powstałe w wyniku spalania węgla kamiennego są transportowane hydraulicznymi rurociągami na składowisko popiołu i żużla. Odpady są umieszczane na składowisku popiołu i żużla o czynnej powierzchni składowania – 313 ha. Jest to składowisko mokre, nadpoziomowe, z sześcioma polami składowymi. Woda wykorzystywana w procesie hydrotransportu krąży w obiegu zamkniętym, jedynie straty wynikłe z parowania i przesiąków są uzupełniane wodą powierzchniową z Wisły. Wokół składowiska istnieje strefa ochronna o szerokości 250 m.

Jednym z najważniejszych zadań elektrowni Kozienice w dziedzinie ochrony środowiska jest maksymalne zagospodarowanie odpadów paleniskowych. Możliwości ich wykorzystania to m.in. wytwarzanie materiałów budowlanych oraz produkcja cementu. Ze składowiska odpadów jest również pozyskiwana mikrosfera. Całe składowisko popiołu i żużla jest pokryte siecią instalacji zraszaczowej wykorzystującej nadmiar wody nasadowej do zraszania kwater i obwałowań, co przeciwdziała pyleniu.

Czyste powietrze nad elektrownią

W Elektrowni Kozienice już w 1988 r. podjęto radykalne działania na rzecz ograniczenia emisji pyłu. W 1995 r. zakończono wymianę elektrofiltrów na wszystkich blokach. Dzięki wysoko sprawnym urządzeniom średnia skuteczność odpylania wynosi około 99,4 proc.

Bardzo znaczącym przedsięwzięciem jest dla Elektrowni Kozienice ograniczenie emisji tlenków azotu. Inwestycja zakończona w 1998 r. objęła wymianę palników pyłowych zamontowanych w okresie budowy elektrowni na palniki niskoemisyjne, zainstalowanie układu dysz powietrza na ścianie przedniej i tylnej kotłów nad strefą palnikową, modernizację młynów w celu lepszego rozdrobnienia ziaren węgla, wdrożenie technologii prowadzenia kotłów łącznie z automatyzacją procesu spalania i zmian obciążeń kotłów. W Elektrowni Kozienice udało się także obniżyć emisję dwutlenku węgla. Stało się tak na skutek poprawy sprawności wytwarzania energii elektrycznej, dzięki której obniżono zużycie węgla.

W przyszłym roku zostanie uruchomiona instalacja odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną. Jej budowę rozpoczęto w 1998 r. Instalacja obejmie bloki 500 MW z możliwością podłączenia do bloku nr 9 lub 10. Zakłada się 7 800 godzin pracy instalacji w roku. Przewidywane efekty ekologiczne to redukcja emisji dwutlenku siarki w wysokości 37 tys. ton.

Emisje pod kontrolą

Elektrownia Kozienice prowadzi stały monitoring emisji zanieczyszczeń. Na kominach bloków 200 MW i kanałach spalin bloków 500 MW jest prowadzony automatyczny ciągły pomiar emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych. Ponadto okresowo mierzy się aparaturą przenośną emisję pyłu i zanieczyszczeń gazowych. W 22 punktach pomiarowych jest mierzony metodą sedymentacyjną opad pyłu. Za pomocą przewoźnej aparatury jest prowadzony pomiar zanieczyszczeń gazowych. Stale mierzy się także ilość wody chłodzącej oraz odprowadzanych ścieków. Okresowo bada się także jakość odprowadzanych ścieków oraz wpływ składowiska popiołu i żużla na środowisko.

Logo

Elektrownia „KOZIENICE” S.A.
26-911 Świerże Górne
tel. (048) 614-16-55, 614-14-41
fax (048) 614-35-16
e-mail: [email protected]
http://www.elko.com.pl