W służbie energetyki odnawialnej

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 299 (6982) 22 grudnia 2004 r.

W służbie energetyki odnawialnej

Wypowiedź Macieja Stryjeckiego, dyrektora generalnego Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej

W połowie października br. grupa przedsiębiorców działających w branży energetyki odnawialnej utworzyła Polską Izbę Gospodarczą Energii Odnawialnej (PIGEO). Pomysłodawcami i głównymi inicjatorami Izby byli Piotr Wiśniewski, prezes Zarządu Grupy MCX i Krystian Stachowiak, prezes Zarządu spółki Energia-Eco. Izba jest organizacją samorządu gospodarczego, skupiającą podmioty gospodarcze, które wyraziły wolę współdziałania na rzecz rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii (OZE).

Najważniejszym celem, jaki przyświecał inicjatorom i założycielom Izby jest zintegrowanie środowiska przedsiębiorców, instytucji oraz osób działających na rzecz rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Stworzenie tym samym silnej reprezentacji całego środowiska, wzmocnienie jego pozycji w działaniach na rynku krajowym i zagranicznym oraz w kontaktach z administracją państwową i samorządową.

Rynek energetyki odnawialnej w Polsce jest młody, a przez to wciąż mało zorganizowany, bardzo rozdrobniony i w konsekwencji słaby. My chcemy to zmienić. Chcemy reprezentować interesy wszystkich przedsiębiorstw, które prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność gospodarczą na rynku OZE. Zarówno tych produkujących energię z poszczególnych źródeł odnawialnych: biomasy, wody, wiatru, słońca czy złóż geotermalnych, jak i tych wykonujących wszelkiego typu usługi związane z wykorzystaniem tych źródeł.

Ustawa o Izbach Gospodarczych z 30 maja 1989 r. z późniejszymi zmianami (Dz.U. 1989 nr 35 poz. 195) daje organizacjom samorządu gospodarczego szerokie uprawnienia. Jest to przede wszystkim możliwość reprezentowania i obrony interesów gospodarczych zrzeszonych firm wobec organów państwowych. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy kontakt prywatnego przedsiębiorcy z urzędnikiem państwowym lub politykiem jest w opinii społecznej odbierany, często bez najmniejszych podstaw, jako podejrzany i niosący znamiona korupcji – działalność takich instytucji jak izby gospodarcze powinna zacząć odgrywać niezwykle istotne znaczenie. Drugim ważnym upoważnieniem izb jest możliwość brania udziału w procesie legislacyjnym dotyczącym działalności gospodarczej poprzez konsultacje projektów aktów prawnych, udział w pracach zespołów doradczych i eksperckich, działających przy urzędach centralnych, a także w pracach komisji parlamentarnych. Organy państwowe są ponadto zobowiązane do udostępniania izbom informacji niezbędnych do prowadzenia działalności statutowej.

Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej zamierza aktywnie korzystać z tych przywilejów. Będziemy zabiegać o stworzenie ram prawnych i ekonomiczno-finansowych pozwalających na trwały i zrównoważony rozwój rynku OZE. Już dziś aktywnie uczestniczymy w pracach parlamentarnych nad projektem nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz w rządowych pracach nad „Polityką energetyczną Polski do roku 2025”. Zamierzamy także walczyć o zwiększenie puli środków finansowych wspierających inwestycje w energetykę odnawialną w ramach krajowych i zagranicznych funduszy celowych oraz pomocy strukturalnej Unii Europejskiej, a także zwiększenie ich dostępności poprzez uproszczenie kryteriów i procedur. Będziemy prowadzić szerokie akcje informacyjne i szkoleniowe z zakresu możliwości korzystania z tych środków. Nasza działalność będzie zmierzać do wytworzenia mody na zieloną energię poprzez promowanie źródeł odnawialnych w społeczeństwie i wśród władz samorządowych i państwowych. Wychodzimy bowiem z założenia, że najskuteczniejszą metodą przekonywania polityków do podejmowania decyzji, w tym wypadku służących rozwojowi energetyki odnawialnej, jest presja społeczna.

Rok 2005 wydaje się kluczowy dla rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Wejście w życie znowelizowanego prawa energetycznego, przyjęcie nowej „Polityki energetycznej Polski do roku 2025” i rosnąca dostępność do funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz krajowych funduszy celowych, powinny przyczynić się do powstawania nowych inwestycji, a co za tym idzie do zwiększania udziału energii z odnawialnych źródeł w bilansie energetycznym kraju. Daje to szansę na wywiązanie się z zobowiązań traktatowych Polski wobec Unii Europejskiej, która założyła m.in. w „Białej Księdze: Energia dla przyszłości – Odnawialne źródła energii” z 1997 roku oraz „Zielonej Księdze: Ku europejskiej strategii bezpieczeństwa dostaw energetycznych” z 2000 r. stały wzrost udziału zielonej energii do 12% w roku 2010 i ponad 20% w roku 2020 w bilansie energetycznym Wspólnoty.

Wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych ma duży wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zwiększa dywersyfikację własnych źródeł nośników energii i gwarantuje trwałość ich dostaw. Niezwykle istotnym czynnikiem energetyki odnawialnej jest jej znikome oddziaływanie na środowisko przyrodnicze, a tym samym możliwość zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery z energetyki konwencjonalnej. Rynek OZE jest także niezwykle istotnym czynnikiem zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza na szczeblu lokalnym – ożywia gospodarkę, tworzy nowe miejsca pracy, stanowi impuls do rozwoju nowych technologii. Wykorzystanie biomasy do produkcji energii cieplnej, a także produkcji w skojarzeniu prądu elektrycznego, daje ponadto nowe szanse na restrukturyzację polskiej wsi i zwiększenie dochodów w rolnictwie.

Przed Polską stoją bardzo ambitne zadania związane ze wzrostem udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym kraju. Cele zakreślone w Strategii rozwoju energetyki odnawialnej oraz Traktacie akcesyjnym nie będą możliwe do osiągnięcia bez zapewnienia przedsiębiorcom, chcącym inwestować w tym sektorze jasno sprecyzowanych, przyjaznych i trwałych warunków działania. Obecnie w Polsce udział zainstalowanej mocy elektrycznej ze źródeł odnawialnych to wciąż niecałe 2%. Aby osiągnąć wymagane dyrektywą 2001/77/WE 7,5% w roku 2010, w najbliższych latach należy uruchomić liczne inwestycje, które pozwolą na zwiększenie produkcji prądu przez wiatraki, małe elektrownie wodne oraz spalanie biomasy. Mam nadzieję, że działalność PIGEO się do tego przyczyni. Bieżącą działalność Izby wszyscy zainteresowani mogą śledzić na naszej stronie internetowej www.pigeo.org.pl. n