Wizja światowego rynku automatyki

Energia XXXIV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 60 (6440) 12 marca 2003 r.

Metso Automation – dostawca nowoczesnych rozwiązań automatyki dla energetyki

Wizja światowego rynku automatyki

Metso Automation jest częścią fińskiej firmy Metso Corporation, globalnego dostawcy systemów i urządzeń przemysłowych, know-how oraz wielu usług posprzedażnych i serwisowych. W uzupełnieniu do Metso Automation, kluczowe branże spółki macierzystej Metso Corporation to przemysł celulozowo-papierniczy – Metso Paper, oraz technologie przeróbki minerałów – Metso Minerals (po przejęciu szwedzkiej firmy Svedala). Zarówno Metso Paper, jak i Metso Minerals, w zakresie prowadzonej działalności zajmują pozycję światowego lidera. Metso Corporation zatrudnia ogółem 28.500 pracowników, a sprzedaż netto na poziomie korporacji osiągnęła w roku 2002 wysokość 4,7 mld euro.

„Metso Automation, zatrudniając 3.700 pracowników i osiągając wartość sprzedaży netto w 2002 roku na poziomie 622 mln EUR, odgrywa istotną rolę w zakresie rozwoju „inteligencji” produktów i procesów. Naszym celem jest objęcie pozycji światowego lidera w sektorze dostaw rozwiązań automatyki dla kluczowych obszarów działalności Metso” – mówi Jorma Karppinen, prezes Process Automation Business Line firmy Metso Automation. „Dodatkowo, Metso dostarcza m.in. komponenty do instalacji odsiarczania spalin, instalacji nawęglania oraz młynów węgla, które są blisko związane z sektorem wytwarzania energii. Dzięki temu posiadamy długą tradycję oraz doświadczenie w automatyzacji energetyki, a w szczególności w wydajnych i przyjaznych dla środowiska technologiach” – kontynuuje Jorma Karppinen.

Metso Automation specjalizuje się w realizacji automatyki „pod klucz” – poczynając od projektów AKPiA, dostaw aparatury obiektowej, zaworów regulacyjnych wraz z obsługą diagnostyczną i serwisową „Field Care”, poprzez dostawę rozproszonych systemów sterowania wraz z oprogramowaniem, aż po systemy zarządzania produkcją energii elektrycznej i cieplnej, obejmujących swoim zakresem cały cykl życia przedsiębiorstwa. Wszystkie rozwiązania obejmują pełne spektrum procesów energetycznych, poczynając od elektrociepłowni przemysłowych, gdzie pojawiają się takie problemy do rozwiązania jak wyrównanie obciążenia pary, poprzez różnorodne technologie stosowane w kotłach ze złożem fluidalnym (specyfika fińskiej energetyki), aż po jednostki o parametrach nadkrytycznych.

Odpowiedź na zmieniające się wymagania światowego, a – w szczególności – europejskiego rynku energii

„Wskutek uwolnienia rynku energii, kluczowym czynnikiem sukcesu stała się efektywność. Posiadamy wiele doświadczeń zdobytych podczas działań prowadzonych na rynku fińskim, gdzie zmiany te zostały wprowadzone jako pierwsze w Europie. W tym czasie skupiliśmy się na efektywnych i jednocześnie przyjaznych dla środowiska technologiach wytwarzania energii, które okazały się najbardziej pożądane. Wskaźniki sprawnościowe procesu produkcyjnego, niezawodność rozwiązań oraz długoterminowe relacje z klientem sprawiają, że nasze rozwiązania w zakresie IT i automatyki stanowią znakomite narzędzie poprawy konkurencyjności, umożliwiające usprawnienie procesów produkcyjnych naszych klientów. Jednocześnie kładziemy nacisk na długoterminową – partnerską obsługę serwisową, co znalazło odbicie w naszej koncepcji serwisowania – „Future Care”- mówi Markku Vaaraniemi, prezes Power & Process Automation Business Line.

Metso Automation bazując na zdobytej wiedzy osiąga doskonałe rezultaty, przykładowo, w dziedzinie automatyzacji bloków parowo-gazowych czy też obiektów opartych na technologii fluidalnej. Te ostatnie wymagają zastosowania szerszego know-how i doświadczenia, w szczególności w przypadku rozwiązań wielopaliwowych. Ostatnio Metso Automation sfinalizowało projekt automatyki dla największego na świecie bloku fluidalnego opalanego biomasą – jednostki 240 MWe Alholmens Kraft w Pietrasaari w Finlandii.

Tendencje stosowania ekowydajnych technologii w energetyce można zauważyć również w Polsce. Metso Automation dostarczyło już automatykę dla 5 kotłów FBB w Polsce (np. w PKE – Elektrownia Siersza i EWSA-Vattenfall – Elektrociepłownia Żerań) opartych na technologii firmy RAFAKO/EVT, a także wdraża systemy eksperckie dla 4 kotłów fluidalnych technologii Foster Wheeler w Elektrowni Turów. „Z drugiej strony, w Stanach Zjednoczonych i na rynkach dalekowschodnich (jak Indie i Chiny), nadal zbieramy doświadczenia w automatyzowaniu dużych bloków o wydajności w zakresie 300 – 800 MW, w tym także jednostek o parametrach nadkrytycznych” – kontynuuje Vaaraniemi.

Konsekwencją wymagań efektywności produkcji ekoenergii jest nasze zaangażowanie w obiektach produkujących energię elektryczną w skojarzeniu, w tym w procesie termicznej utylizacji odpadów. „Mamy referencje w wielu krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, Austrii, Czechach i Finlandii” – dodaje Vaaraniemi.

W Polsce, w kogeneracji, ostatnio zakończyliśmy dostawę „pod klucz” dla instalacji w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie – inwestycja EWSA-Vattenfall. Niemniej jednak nadal czekamy na inwestycje i automatyzacje spalarni śmieci w Polsce – konkluduje Markku Vaaraniemi.

Doświadczenia i referencje w Polsce

„Nasze doświadczenia w polskiej energetyce zaczęliśmy od automatyzacji elektrociepłowni przemysłowej – dostawy systemu automatyki „pod klucz” dla dwóch kotłów fluidalnych w EC Polpharma w Starogardzie Gdańskim. W ciągu ostatnich 4 lat dostarczyliśmy nasz system DCS Damatic XDi i metsoDNA dla czterech dalszych kotłów fluidalnych: w Elektrociepłowni Tychy, dla dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Siersza oraz w Elektrociepłowni Żerań/Vattenfall. Ze wszystkich kotłów opartych o technologię fluidalną RAFAKO/EVT, nasza firma zautomatyzowała 70%” – mówi Mariusz Słoma, dyrektor generalny Metso Automation Polska Sp. z o.o.

„Dostarczyliśmy również automatykę dla instalacji proekologicznych, takich jak instalacja odsiarczania spalin w Elektrowni Kozienice (dla dwóch bloków 500 MW w technologii mokrej Fortum-Hitachi). Ostatnio otrzymaliśmy zamówienie na rozwiązanie automatyki bloku parowo-gazowego o mocy 190 MWe w EC Zielona Góra (Kogeneracja S.A./EdF). Realizatorem jest konsorcjum Elektrim-Megadex oraz Fortum Engineering” – dodaje Mariusz Słoma.

„Nasi koledzy w Europie mają duże doświadczenie w automatyzacji bloków parowo-
-gazowych, a to będzie nasze pierwsze w Polsce wdrożenie technologii turbiny gazowej, technologii istotnej tak ze względu na program dywersyfikacji paliw, jak i sprawność produkcji energii. Tak naprawdę jest to trzeci obiekt tej wielkości w Polsce. Oprócz rozwiązań dla automatyki dostarczamy również aplikacje zarządzania produkcją energii, jak na przykład aplikacja dla kotłów fluidalnych i turbin w PKE Elektrownia Siersza, a także aplikacje monitorowania trwałości elementów grubościennych dla 4 kotłów w Elektrowni Turów. Aplikacje te umożliwiają ciągłe monitorowanie sprawności produkcji i wskazywanie odchyleń punktu pracy” – mówi dyrektor Słoma.

„Nieodłączną cechą naszych rozwiązań dla automatyki jest zdolność komunikacji: krótko mówiąc, nasz system jest otwarty na interfejs innych dostawców systemów (opartych na PLC lub DCS), pracujących na obiektach klienta. Rozwiązania nasze mogą zaimplementować funkcje sterowań w interfejsie operatora i zintegrować wiele różnych procesów w jednej nastawni. W rezultacie nasi klienci oszczędzają tak na wydatkach związanych z kosztami osobowymi, serwisem i utrzymaniem systemu, jak również wzrasta całkowita wydajność generacji energii” – wyjaśnia Mariusz Słoma.

Używając możliwości infrastruktury IT systemu metsoDNA, Metso Automation Polska oferuje również dostawcom technologii zdalne narzędzia do szczegółowego monitorowania on-line procesu. Takie dedykowane aplikacje zostały już dostarczone dla RAFAKO (kotły CFB), a w najbliższej przyszłości zostaną również przekazane firmie Foster Wheeler.

Miło mi podkreślić, że udało nam się stworzyć bardzo dobry zespół inżynierów w naszym gliwickim biurze. Dzięki temu zarówno doświadczenie, jak i know-how, które tworzymy pozostają w Polsce. Dzielimy również naszą wiedzę z wieloma znanymi w polskiej energetyce firmami i instytucjami, w szczególności na Śląsku, na przykład z Politechniką Śląską w Gliwicach. Obie strony są zadowolone z tych powiązań” – stwierdza Mariusz Słoma. n