Jakość XV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 262 (6642) 10 listopada 2003 r.
Wkrótce PKN zostanie
pełnoprawnym członkiem CEN i CENELEC
Wypowiedź Janusza Szymańskiego, prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego
W dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie życie bez norm i choć często ich wpływ nie jest bezpośrednio widoczny, to odczuwalny boleśnie, gdy ich zabraknie. Normy są dobrowolnymi regułami postępowania uzgodnionymi w otwarty i przejrzysty sposób przez wszystkich zainteresowanych. Liberalizują handel, pobudzają rozwój rynku, chronią obywateli – zarówno producentów, jak i konsumentów, a przede wszystkim wzmacniają konkurencyjność.
Znak zgodności z Polską Normą jest znakiem zastrzeżonym, przyznawanym i stosowanym zgodnie z zasadami systemu certyfikacji nadzorowanej przez Polski Komitet Normalizacyjny. Znak ten wskazuje na to, że istnieje potwierdzone certyfikatem przyznawanym przez stronę trzecią zaufanie, iż dany wyrób wykazuje zgodność z określoną normą lub przyjętymi dla tego wyrobu Kryteriami Certyfikacji. Znak zgodności z PN jest odpowiednikiem stosowanych w krajach Unii Europejskiej znaków zgodności z normami krajowymi (takich jak niemiecki DIN, francuski NF czy brytyjski BSI Kitemark). Znak zgodności stanowi instrument marketingowy pozwalający osiągnąć i ugruntować przewagę nad konkurencją. Daje on także możliwość uproszczenia procedury zawierania kontraktów, dzięki czemu producent lub dystrybutor uzyskuje dogodniejsze warunki na rynku. |
Normalizacja w Polsce ma długą, sięgającą początku XX wieku tradycję. Już w kilka lat po uzyskaniu niepodległości w 1918 roku, Polska aktywnie włączyła się w nurt normalizacji międzynarodowej. W 1923 r. Polski Komitet Krajowy Elektrotechniki został członkiem Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej IEC. W 1924 r. powstał Polski Komitet Normalizacyjny, który w 1947 r. został członkiem założycielem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO. Od tej pory aktywnie uczestniczy w tworzeniu norm międzynarodowych oraz wprowadzaniu rozwiązań międzynarodowych do polskiego systemu.
Zmiany polityczno-gospodarcze, jakie zaszły w Polsce w latach dziewięćdziesiątych, umożliwiły włączenie się PKN w nurt normalizacji europejskiej, która wspomagając politykę techniczną Unii Europejskiej, wnosi także znaczący wkład w normalizację międzynarodową. Od 1991 r. jesteśmy afiliantem europejskich organizacji normalizacyjnych CEN i CENELEC. W ostatnim czasie, a szczególnie w tym roku podjęliśmy działania w celu uzyskania pełnego członkostwa w tych organizacjach. Działania te zakończyły się sukcesem, co potwierdził specjalny audyt przeprowadzony wiosną tego roku. Przewidywana data pełnego członkostwa PKN – to 1 stycznia 2004 r. Pozwoli nam ono na aktywne uczestnictwo w europejskiej normalizacji i wpływanie na kształt norm europejskich, których wprowadzenie do zbioru Polskich Norm jest jednym z warunków włączenia się Polski w struktury jednolitego rynku europejskiego.
Od 1987 roku w krajach EWG, a następnie we Wspólnotach Europejskich przyjęto 26 dyrektyw na podstawie koncepcji nowego lub globalnego podejścia.
23 dyrektywy tego zbioru przewidują znakowanie CE, zaś 6 z nich nie posiada jeszcze „własnych” norm zharmonizowanych. Wykazanie zgodności z normami zharmonizowanymi prowadzi do spełnienia przez dany wyrób zasadniczych wymagań bezpieczeństwa. Dotychczas implementowano do polskiego prawa 21 dyrektyw, z których 16 posiada jednocześnie normy zharmonizowane. Wszystkie wdrożenia tych dyrektyw przewidują także znakowanie CE, które jest bardzo ważnym atrybutem znacznej większości dyrektyw nowego lub globalnego podejścia. Oznacza ono, że dany wyrób spełnia wymagania zasadnicze zawarte w odpowiedniej dyrektywie, a więc, że jest on bezpieczny. System znakowania CE z chwilą przystąpienia Polski do Unii zastąpi dotychczasowy system certyfikacji oznaczający wyrób bezpieczny „B”.
PKN aktywnie uczestniczy również w tworzeniu norm z dziedziny technik informacyjno-telekomunikacyjnych zarówno w strukturach międzynarodowych, europejskich, jak i w skali krajowej. W obszarze telekomunikacji PKN aktywnie współpracuje z Europejskim Instytutem Norm Telekomunikacyjnych ETSI. W marcu br. zostało podpisane nowe porozumienie między PKN a ETSI, na mocy którego PKN pełni rolę Krajowej Organizacji Normalizacyjnej ETSI.
Dzięki nowej ustawie o normalizacji, która weszła w życie z początkiem br., krajowy system normalizacji stał się w pełni kompatybilny z zasadami obowiązującymi w normalizacji europejskiej. Na uwagę zasługuje wzrost znaczenia uczestników rynku jako udziałowców procesu normalizacji. Niezbędne są jednak dalsze działania mające na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, co do ważności norm dla jego pomyślnego rozwoju. Służyć temu będą kampanie promocyjne, realizowane przy współpracy naszych partnerów z Niemiec, Francji i Austrii, w ramach programu pomocowego PHARE 2001 oraz porozumień dwustronnych.
Dzięki dobrej normalizacji polska gospodarka może stać się silniejsza oraz bardziej konkurencyjna w wymiarze nie tylko europejskim, ale i globalnym. n
Polski Komitet Normalizacyjny
ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa
tel. (022) 556-77-77, fax (022) 556-77-87
www.pkn.pl
- Informacje o Polskim Komitecie Normalizacyjnym