Wsparcie dla krajowych producentów

Jakość XVII
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 263 (6946) 9 listopada 2004 r.

Ocena zgodności środków ochrony indywidualnej z wymaganiami dyrektywy 89/686/EWG

Wsparcie dla krajowych producentów

Postanowienia dyrektywy 89/686/EWG zostały wprowadzone do prawa krajowego rozporządzeniem ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 31 marca 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. nr 80, poz. 725), które obowiązuje od 1 maja 2004 r., tj. od dnia uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej.

W celu przygotowania krajowych producentów środków ochrony indywidualnej do zmieniających się wymagań w zakresie systemu oceny zgodności Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy podjął z dużym wyprzedzeniem odpowiednie działania, obejmujące m.in.:

  • opracowanie materiałów informacyjnych,
  • przeprowadzenie szkoleń,
  • wdrożenie procedury postępowania w zakresie prowadzenia oceny zgodności przed dniem uzyskania członkostwa Polski w UE.

W ramach tych działań Instytut opracował i wydał odpowiednie materiały informacyjne (broszurę i ulotkę) dla producentów i dostawców, przedstawiające podstawowe postanowienia dyrektywy. Został również przygotowany informator dla producentów i ich upoważnionych przedstawicieli, zawierający szczegółowe dane na temat obowiązującej procedury oceny zgodności. Od początku 2003 roku materiały informacyjne były przekazywane nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym.

W latach 2002-2003 Instytut, w ramach programu PHARE, zorganizował cykl szkoleń dla producentów i dostawców środków ochrony indywidualnej. Dodatkowo, na przełomie lat 2003/2004, przeprowadzono cykl szkoleń dotyczących procedur zgodności dla krajowych producentów poszczególnych grup środków ochrony indywidualnej. Zakres tych szkoleń obejmował zasadnicze wymagania bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz wymagania dotyczące dokumentacji składanej przez wnioskującego, wynikające z zasad określonych w rozporządzeniu MGPiPS z dnia 31 marca 2003 r.

W zakresie stosowania przepisów dyrektyw nowego podejścia, w tym dyrektywy 89/686/EWG, nie przewidywano okresu przejściowego. Z tego powodu Instytut, chcąc wyjść naprzeciw krajowym producentom środków ochrony indywidualnej, przy ocenie których wymagany jest udział jednostki notyfikowanej, umożliwił składanie wniosków o ocenę typu WE już od połowy 2003 r., aby sfinalizować ją odpowiednio wcześniej. Informacje dotyczące przyjętego sposobu postępowania w zakresie prowadzenia oceny zgodności były przekazywane podczas seminariów i szkoleń organizowanych przez Instytut, a także zamieszczone na stronie internetowej CIOP-PIB. W efekcie tych działań ponad 490 różnych rodzajów środków ochrony indywidualnej wyprodukowanych w kraju, mogło być wprowadzone na rynek już od pierwszych dni maja 2004 r.

Uruchomienie procedury oceny typu WE dla środków ochrony indywidualnej następowało po uzupełnieniu/złożeniu dokumentacji zgodnie z ustaleniami indywidualnymi według zasad określonych w rozporządzeniu MGPiPS z dnia 31 marca 2003 r. Natomiast certyfikaty uprawniające do oznaczania znakiem bezpieczeństwa, których ważność kończyła się w okresie od 15 czerwca 2003 r. do dnia 30 kwietnia 2004 r., nieodpłatnie przedłużano do 31 grudnia 2004 r.

Jednocześnie koszty certyfikacji wyrobów w ramach nowych procedur oceny zgodności pozostawiono na poziomie dotychczasowych kosztów certyfikacji na znak bezpieczeństwa. Przy czym koszty oceny typu WE dla wyrobów, którym przyznano certyfikat na znak bezpieczeństwa z terminem ważności upływającym po 2004 r., były odpowiednio obniżane. W procesie oceny uznawano ponadto wyniki wcześniej przeprowadzonych badań laboratoryjnych, jeżeli były one wykonywane zgodnie z obecnie obowiązującymi europejskimi normami zharmonizowanymi.

Certyfikaty oceny typu WE dla środków ochrony indywidualnej były wydawane przez CIOP-PIB od dnia 7 maja br., tj. od daty uzyskania przez Instytut statusu jednostki notyfikowanej w obszarze dyrektywy 89/686/EWG. W tym samym terminie CIOP-PIB uzyskał status jednostki notyfikowanej w zakresie dyrektywy 98/37/WE dotyczącej maszyn, a od dnia 15 lipca 2004 r. – także w zakresie dyrektywy 2000/14/WE dotyczącej emisji hałasu do środowiska przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej Instytut jako jednostka notyfikowana otrzymał numer 1437.

Do dnia 30 października 2004 r. Instytut wydał 443 certyfikaty oceny typu WE obejmujące ponad 850 rodzajów środków ochrony indywidualnej. Ponadto w ramach wymaganego w dyrektywie nadzoru nad produkcją środków ochrony indywidualnej tzw. III kategorii (czyli przeznaczonych do ochrony przed zagrożeniami życia lub zagrożeniami, które mogą powodować poważny i nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu) Instytut zawarł 19 umów z producentami krajowymi dotyczących kontroli jakości wyprodukowanych środków ochrony indywidualnej oraz prowadzenia oceny systemu zapewnienia jakości produkcji WE środków ochrony indywidualnej. Umowy te obejmują łącznie ok. 100 różnych wyrobów. n


Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

00-701 Warszawa, ul. Czerniakowska 16
Ośrodek Certyfikacji Wyrobów i Systemów Zarządzania
tel. (022) 623-46-40, fax (022) 623-46-67
e-mail: [email protected]
www.ciop.pl