Współdziałanie dla dobra pacjenta

Nasze Zdrowie X
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ„.
30 października 2006 r.

Współdziałanie dla dobra pacjenta

Rozmowa z prof. dr. hab. med. Jackiem Sieradzkim, przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne jest największą organizacją skupiającą środowisko zajmujące się problematyką diabetologiczną. Głównym jego celem jest szerzenie zdobyczy współczesnej nauki wśród lekarzy. Towarzystwo współdziała także przy organizowaniu społecznej ochrony zdrowia i w rozwiązywaniu problemów dotyczących jej działalności. Ponadto jednym z jego celów statutowych jest reprezentowanie interesów zdrowotnych i opiekuńczych chorych na cukrzycę.

 

Panie profesorze, proszę przybliżyć naszym czytelnikom działalność PTD.

Od kilku lat Polskie Towarzystwo Diabetologiczne rozwija się bardzo dynamicznie. Głównym zadaniem, które nadaje ton jego działalności jest podnoszenie wiedzy i kwalifikacji lekarzy na temat cukrzycy. Staramy się to robić poprzez organizowanie zjazdów naukowych. Patrząc z perspektywy lat, obecnie organizowane zjazdy są dużymi przedsięwzięciami. Ostatni nasz zjazd z maja ubiegłego roku liczył około 2500 uczestników. Tak duża ilość uczestników odzwierciedla również, jak duże jest zainteresowanie lekarzy tą tematyką.

Ważnym elementem mającym na względzie podnoszenie kwalifikacji lekarzy jest nasza działalność wydawnicza. Obecnie towarzystwo wydaje cztery czasopisma poświęcone problematyce cukrzycowej.

Jeśli chodzi o aspekt praktyczny, towarzystwo od ubiegłego roku wydaje jako jeden z pierwszych krajów w Europie Środkowo-Wschodniej zalecenia kliniczne dotyczące postępowania z chorymi na cukrzycę. W tym roku ukazały się już najnowsze zalecenia, które kierujemy nie tylko do lekarzy, ale także do Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia, czyli decydentów opieki medycznej w Polsce.

Ponadto utrzymujemy oficjalne kontakty z zagranicą. Jako towarzystwo jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji diabetologicznej IDF regionu europejskiego. W najbliższych dniach będę uczestniczył jako prezes towarzystwa w spotkaniu w Wiedniu, stolicy państwa, które przewodzi Unii Europejskiej.

Towarzystwo uczestniczy również w pracach zespołu przy ministrze zdrowia do spraw profilaktyki leczenia cukrzycy.

Panie profesorze, proszę powiedzieć, jakie pan widzi główne problemy w polskiej diabetologii, z którymi musi się mierzyć PTD?

Chciałbym zwrócić uwagę na zbyt niskie wyceny procedur diabetologicznych oraz brak procedur centralnie finansowanych. Diabetologia jest jedną z niewielu dziedzin w medycynie, które nie mają takich właśnie procedur. Mają je m.in. kardiolodzy, nefrolodzy, okuliści, onkolodzy, a my nie. Są to wszystko rzeczy, które nie sprzyjają skutecznemu leczeniu cukrzycy. Zwróciliśmy na to uwagę w oficjalnym liście do pana ministra Zbigniewa Religi. Chcielibyśmy, aby to się zmieniło w krótkim czasie. Są to istotne kwestie, które przeszkadzają w dobrym i skutecznym leczeniu.

Powiedział pan profesor, że PTD wydaje zalecenia kliniczne dotyczące postępowania z chorymi na cukrzycę, w związku z tym jak pan ocenia skuteczność leczenia osób chorych na cukrzycę w Polsce?

Wszystko zależy od perspektywy, jaką przyjmiemy. Jeżeli będziemy oceniać ostatnie kilkadziesiąt lat, to na pewno poziom opieki uległ poprawie. Jednak moim zdaniem poprawa ta jest zasługą głównie oddanej kadry diabetologicznej, która pomimo ogromnych trudności leczy swoich pacjentów. Jest to grupa ludzi, którzy walczą o sprawę pacjentów. Z doświadczenia wiem, że żaden inny związek na linii pacjent – lekarz nie jest tak ścisły jak w diabetologii. Jednak na każdym kroku natrafiamy na przeszkody. Przykładem może być kwestia refundacji leków. Polski pacjent jest od pewnych nowoczesnych grup leków odcięty. Mam na myśli długo działające analogi czy też leki uwrażliwiające na insulinę.

Kolejnym przykładem mogą być pompy insulinowe, które nie są w pełni refundowane. W tym miejscu chciałbym dodać, że dzięki pomocy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne może udostępniać te urządzenia. Są one przeznaczone dla dzieci oraz pacjentek ciężarnych, lub planujących ciążę, które mają problem z wyrównaniem glikemii. Aktualnie praktycznie wszystkie pacjentki, które mają wskazania do leczenia za pomocą pomp, mogą je otrzymać. W kraju jest pięć działających ośrodków, które wypożyczają pompy na czas przygotowania się do ciąży, aż do porodu.

W taki razie czy możemy obiektywnie stwierdzić, jaki procent chorych na cukrzycę jest dobrze, czyli skutecznie leczonych?

Wszystko zależy od przyjętego kryterium. Skuteczność leczenia zależy od finansowania, kwalifikacji lekarza i oczywiście chęci pacjenta. Nie każdy pacjent rozumie konieczność dobrego leczenia.

Jeżeli jako kryterium oceny przyjmiemy wyrównanie cukrzycy, to do ideału jest nam daleko. Połowa chorych z cukrzycą typu 2 spełnia w Polsce kryterium hemoglobiny glikowanej 7% i poniżej. Natomiast biorąc pod uwagę wyrównanie ciśnienia tętniczego, które również jest elementem skutecznego leczenia cukrzycy, spełnia jedynie co 20 pacjent.

Kolejnym elementem wpływającym na skuteczność leczenia jest odpowiednio wczesne wykrycie cukrzycy, dzięki czemu możemy lepiej leczyć i przeciwdziałać powikłaniom. Niestety, nie ma takiej procedury, którą by NFZ finansował. Obecnie polegamy jedynie na firmach farmaceutycznych, które organizują przesiewowe badania, ale nie ma to charakteru programu narodowego. Mam nadzieję, że praca zespołu przy ministrze zdrowia zaowocuje powstaniem narodowego programu prewencji cukrzycy, a nawet, że powstanie ustawa o cukrzycy. Byłby to trzeci narodowy program po onkologicznym i kardiologicznym. Czas pokaże, czy on powstanie.

Dziękuję za rozmowę. Mamy nadzieję, że podejmowane przez towarzystwo działania przyniosą oczekiwany skutek w postaci pozytywnych zmian w polskiej diabetologii.

Magazyn Diabetyka

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
prof. dr hab. med. Jacek Sieradzki
przewodniczący Zarządu PTD
Katedra Chorób Metabolicznych Collegium Medicum
Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Kopernika 15, 31-501 Kraków
tel. 012 424-83-31
fax 012 421-97-86

www.cukrzyca.info.pl