Współpraca polsko-rosyjska w dziedzinie elektroenergetyki

Energia XXIX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (6069) 19 grudnia 2001 r.

 

Elektrim – Volt SA na rynku rosyjskim

Przewidywane wejście Polski do Unii Europejskiej, coraz lepsza sytuacja polityczna i kondycja gospodarcza Rosji, jak również proeksportowa polityka rządu polskiego rzutować będą w najbliższych latach na pozytywne zmiany we współpracy gospodarczej i obrotach handlowych z naszym wschodnim sąsiadem.

Przyszłe członkostwo w Unii przyniesie więc wiele pozytywnych rezultatów w polskim handlu zagranicznym w postaci pomocy finansowej skierowanej na jego restrukturyzację i jego wspieranie zgodnie z zasadami Unii przyjętymi w stosunku do wszystkich unijnych eksporterów. Z pewnością przełoży się to na intensyfikację działań promocyjnych, akwizycyjnych i handlowych, które mogą okazać się wystarczające na skompensowanie strat poniesionych w wyniku gwałtownego spadku naszej wymiany handlowej z Rosją. Można zatem założyć, że przy konsekwentnie prowadzonej polityce gospodarczego zbliżenia Polski i Rosji będzie można przywrócić poziom obrotów handlowych z lat ubiegłych. Wysiłki te muszą jednak być poparte wprowadzaniem różnego rodzaju instrumentów wspierania eksportu w formie gwarancji dla eksporterów, ubezpieczeń, korzystnych kredytów i zwiększonych subwencji. Polskie towary i usługi będą znowu w zwiększonym zakresie powracać na rynek rosyjski.

Na pytanie o celowość współpracy gospodarczej z Rosją, a szczególnie o możliwość eksportu polskich wyrobów przemysłowych, odpowiedź jest tylko jedna. O szeroki rosyjski rynek zbytu usilnie zabiegają rządy i przedsiębiorcy wielu krajów świata. Dla Polski – geograficznego sąsiada Rosji, która przez dziesiątki lat była jednym z ważniejszych gospodarczych partnerów, naturalną wręcz koniecznością jest kontynuowanie i rozwijanie handlowej współpracy. Raport opracowany przez polskie BRH w Moskwie podkreśla, że Rosja ma wszelkie warunki ku temu, by niezależnie od postępu w integracji Polski z Europą Zachodnią, pozostać naszym bardzo ważnym partnerem gospodarczym. Istnieją ku temu sprzyjające czynniki: łatwość dostępu do rynku i jego nieograniczona wręcz chłonność.

Przebiegający w Rosji proces prywatyzacji i modernizacji oznacza, iż kraj ten będzie sięgać po technologię dla małego i średniego poziomu wytwarzania, a także modernizować istniejące obiekty i urządzenia, szczególnie w gałęziach surowcowych i infrastrukturalnych, takich jak przemysł naftowy, gazowy i elektroenergetyczny. Są zatem ogromne szanse dla polskiego biznesu, mimo iż praktycznie skończył się czas prostej sprzedaży produktów do Rosji. Szanse te są zdecydowanie większe dla tych przedsiębiorstw, które zdecydują się na inwestycje lub wykorzystają swoje dobre wieloletnie kontakty i więzi kooperacyjne. Istniejącą nadwyżkę w bilansie handlowym rzędu 30-40 miliardów USD Rosja może przeznaczyć przede wszystkim na modernizację przemysłu i poprawę infrastruktury. To jest szansa dla naszych eksporterów urządzeń, aparatury i oprzyrządowania oraz budownictwa. Dziś, gdy Rosjanie postawili na modernizację przemysłu i mają wystarczające środki finansowe, by tę politykę realizować, każdy kto wykorzysta ten proces modernizacji i możliwości kooperacji, będzie miał spore korzyści w postaci chłonnego i dużego rynku zbytu na swoje produkty.

Udział Polski w obrotach handlowych Rosji w ciągu ostatnich dziesięciu lat poważnie się obniżył. Na odwrócenie tej niekorzystnej tendencji wskazują wyniki handlowe tego roku; w okresie od stycznia do sierpnia br. obroty handlowe wyniosły 3,557 mld USD,
co oznacza wzrost w stosunku do ubiegłego roku o 11,5 procent. Rokuje to dobrze na nadchodzące lata, gdyż rozwijająca się Rosja stwarza dla polskich producentów i firm handlowych poważną szansę.

Elektrim – Volt SA, jedna ze spółek energetyczno-telekomunikacyjnego holdingu Elektrimu, w swoich bieżących i strategicznych planach – poza działalnością na rynku krajowym – przywiązuje ogromną wagę do rynków zagranicznych, a w szczególności do rynku rosyjskiego. Rynek krajów b. Związku Radzieckiego był przez ponad pięćdziesiąt lat działalności Elektrimu podstawowym rynkiem zbytu dla urządzeń i aparatury elektroenergetycznej produkowanej przez polski przemysł. Dostarczyliśmy w tym okresie stacje transformatorowe, aparaturę i urządzenia elektryczne różnych napięć wartości około 4 mld USD. Przez te lata stworzyliśmy solidne podstawy współpracy handlowej opartej na doświadczeniu, znajomości wymagań technicznych naszych partnerów i osobistych przyjacielskich więzach. Jest więc nam dzisiaj zdecydowanie łatwiej wrócić na rynek rosyjski w zakresie nie mniejszym niż w latach ubiegłych.

Nasze obecne plany obejmują rozszerzenie działalności handlowej i powiązań kooperacyjnych z renomowanymi partnerami w Rosji i innych krajach WNP w zakresie projektowania, produkcji, dostawy i modernizacji urządzeń i aparatury energoelektrycznej dla kompletnych obiektów przemysłowych i energetycznych; w tym rozdzielczych i przesyłowych.

W przedsiębiorstwach energetycznych należących do wiodącego koncernu rosyjskiego „RAO JES Rossii” i wielu innych związanych z sektorem petrochemicznym i gazowym pracuje bardzo dużo naszych urządzeń elektrotechnicznych, z których większość jest już mocno wyeksploatowana. Po analizie tamtejszego rynku i naszych możliwości dostaw zaproponowaliśmy naszym rosyjskim partnerom sprzedaż wybranych urządzeń elektrotechnicznych, za które moglibyśmy się rozliczać, w uzgodnionej części, dostawami energii elektrycznej.

W wyniku przeprowadzonych rozmów i zainteresowania ze strony rosyjskiej, podpisaliśmy w tym roku wraz z Elektrim SA i Elektrim-Megadex SA memorandum z „JEES Rossii” o rozwoju współpracy w zakresie dostaw energii elektrycznej, urządzeń energetycznych i elektrotechnicznych. Dokument ten stwarza spółkom z grupy Elektrim możliwość budowy i modernizacji obiektów energetycznych i urządzeń elektrotechnicznych w Rosji oraz wspólną dostawę taniej energii elektrycznej z Rosji do Europy Zachodniej z wykorzystaniem energii generowanej przez inną spółkę elektrimowską – ZE Pątnów-Adamów-Konin.

Nasi partnerzy z Rosji i krajów WNP to nie tylko firmy i przedsiębiorstwa z branży energetycznej. Głównymi, wieloletnimi odbiorcami i użytkownikami urządzeń i aparatury elektroenergetycznej dostarczanej przez Elektrim – Volt SA, a wcześniej przez Biuro Eksportu Maszyn i Aparatów Elektrycznych Elektrimu, z którego Elektrim – Volt się wywodzi, pozostają przedsiębiorstwa związane z wydobyciem i przeróbką ropy naftowej i gazu. Oceną dobrych, partnerskich kontaktów z naszymi partnerami przemysłu wydobycia ropy naftowej i gazu, petrochemicznego są zawierane i realizowane kontrakty na dostawę urządzeń i aparatury rozdzielczej dla stacji transformatorowych. Tylko w tym roku podpisaliśmy z nimi kontrakty na dostawę stacji transformatorowych i części zamiennych o wartości kilkunastu milionów dolarów. Dalsze kontrakty są w przygotowaniu i rok następny zamierzamy zamknąć kontraktami wartości kilkudziesięciu milionów dolarów. Znaczący udział w dostawach do Rosji zajmują transformatory mocy produkowane przez EV Żychlińskie Transformatory Sp. z o.o. – spółkę z grupy Elektrim – Volt. Nabycie przez Elektrim Volt zakładu produkcji transformatorów z ZWMiAE EMIT daje gwarancję dostaw transformatorów do naszych tradycyjnych odbiorców w przemyśle energetycznym i petrochemicznym w Rosji.

Kontynuujemy rozmowy z rosyjskimi przedsiębiorstwami naftowymi w celu rozszerzenia zakresu dostaw o rozdzielnice niskiego i średniego napięcia. Przy współudziale z Elektrim-Megadex rozpoczęliśmy rozmowy z władzami wielu miast w Rosji w sprawie stworzenia pilotażowego programu modernizacji elektrowni i elektrociepłowni oraz systemów oświetlenia ulicznego.

W swej strategii Elektrim – Volt przyjął zasadę, że utrzymywanie kontaktów jest bardzo ważne, niezależnie od istniejącej sytuacji politycznej i gospodarczej kraju. Z naszymi dotychczasowymi klientami partnerami handlowymi i użytkownikami dostarczonych przez nas urządzeń wiąże nas nie tylko gospodarcze partnerstwo, ale bardzo często, co ma kapitalne znaczenie dla obu stron, więzy osobistej przyjaźni. To, że liczymy się z ich opinią i uwagami o eksploatowanych naszych urządzeniach i aparaturze, przynosi określone i wymierne efekty.

Dzięki swojej chłonności rynek rosyjski pozwala na zwiększenie sprzedaży naszych produktów i usług, import atrakcyjnych surowców i energii elektrycznej oraz na dywersyfikację naszej działalności. Będzie on odgrywał coraz bardziej znaczącą rolę w strategii rozwoju działalności Grupy Energetycznej Elektrim. Stabilizująca się sytuacja polityczna i gospodarcza w Rosji pozwala również wyzwolić nowe impulsy do rozwoju współpracy gospodarczej. Mamy tu na myśli wejście na rynek rosyjski z inwestycjami dokonywanymi we współpracy z zachodnimi partnerami.

Elektrim – Volt SA wychodzi naprzeciw nowym wyzwaniom stawianym przez zmieniające się makroekonomiczne otoczenie handlu ze Wschodem. Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą techniczno-handlową z wieloletnim doświadczeniem, praktyką oraz umiejętnością szybkiego reagowania na zapytania ofertowe naszych klientów i elastycznego prowadzenia negocjacji kontraktowych. Jesteśmy od lat reprezentowani w Rosji przez naszą delegaturę handlową w Moskwie, która prowadzi aktywną akcję reklamową, promocyjną i marketingową. Jesteśmy obecni na licznych konferencjach, sympozjach i imprezach marketingowych. Nazwy „Elektrim”, „Elektrim – Volt” i grupa energetyczna Elektrimu są dobrze postrzegane w tamtejszych mediach. Są synonimem rzetelnych partnerów handlowych.

Głęboko wierzymy, że przyjazd pana prezydenta Putina wpłynie w sposób decydujący na poprawę klimatu sprzyjającego wzajemnym stosunkom ekonomicznym i gospodarczym i przyczyni się do zdecydowanego zwiększenia obrotów handlowych. n


00-834 Warszawa, ul. Pańska 77/79
tel. (022) 432-86-55, fax (022) 432-86-82
www.elektrimvolt.pl
[email protected]