Wśród liderów ekologii

Ochrona Środowiska XI – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2000
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (5741) 21 listopada 2000 r.

Wśród liderów ekologii
PETROCHEMIA-BLACHOWNIA

Spółka PETROCHEMIA-BLACHOWNIA powstała 1 czerwca 1998 r. w wyniku procesu przekształceń własnościowych i organizacyjnych dawnych Zakładów Chemicznych BLACHOWNIA S.A. w Kędzierzynie-Koźlu. W lipcu 1999 r. spółka weszła w skład grupy kapitałowej CIECH S.A.

Kierownictwo Spółki stanowią:

  • Jerzy Marszycki – prezes Zarządu,
  • Jerzy Wiertelorz – członek Zarządu,
  • Józef Tworek – członek Zarządu,
  • Krzysztof Chmielewski – dyrektor handlu – prokurent,
  • Halina Mendyk – główny księgowy – prokurent.

Profil produkcyjny spółki obejmuje Blok Aromatów z przerobem benzolu koksowniczego i syntezą etylobenzenu, Blok Paliw oraz Wydział Etanolu i Stokaży z instalacją produkcji bezwodnego alkoholu etylowego.

Jedną z pierwszych decyzji Zarządu było postanowienie dokonania certyfikacji z zakresu Zapewnienia Jakości zgodnego z normą ISO 9002. Certyfikat spółka uzyskała 26 października 1998 r. W swoim zakresie działalności spółka przestrzegała i przestrzega wszystkich punktów normy ISO 9002.

Obecnie w spółce PETROCHEMIA-BLACHOWNIA zatrudnionych jest 190 osób. Rozumienie wagi zagadnień ochrony środowiska ma wśród jej pracowników długoletnią tradycję. Warto zachować w pamięci fakt, że to na terenie Blachowni w nie istniejących już Zakładach Chemicznych, powstał pierwszy w Polsce zamknięty układ wodno-ściekowy. Fakt ten zaistniał 30 lat temu, kiedy konieczność chronienia środowiska nie miała jeszcze w naszym kraju tak silnego i powszechnego umocowania w świadomości ludzi ani w przepisach prawa. PETROCHEMIA-BLACHOWNIA Sp. z o.o. przeniosła w tej dziedzinie wzory najlepszych zachowań.

Przejęte przez spółkę instalacje: Przerobu Benzolu i Produkcji Etylobenzenu są – ze względu na występujące w nich media – ekologicznie trudne. Na początku lat 90. jedynie na drodze niskonakładowych inwestycji oraz niezbyt głębokich ingerencji w układy technologiczne i samą technologię, starano się ograniczyć emisję. Działanie to przyniosło wymierne rezultaty: emisja zmalała do poziomu 15% w stosunku do tej z końca lat 80. Szczególnie drastycznie ograniczono emisję benzenu; w tym przypadku powyższy wskaźnik osiągnął wartość mniejszą niż 0,5%. Spółce działającej dzisiaj w nowym układzie organizacyjnym i własnościowym, przypadło trudniejsze i daleko bardziej kosztowne zadanie; łatwe i tanie sposoby zostały już wykorzystane. Zarząd spółki ma jednak silną świadomość potrzeby bycia nieuciążliwym sąsiadem dla coraz bardziej wymagających mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Zaostrzanie się wymogów prawa ekologicznego w przededniu wejścia Polski do Unii Europejskiej także jest faktem. Tym samym ograniczanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery musiało stać się nieustającym procesem. W planach spółki na najbliższe lata jest dokonanie zmiany technologii i budowa nowoczesnej instalacji rafinacji benzolu.

Spółka PETROCHEMIA-BLACHOWNIA jest producentem komponentów paliwowych. Z tego względu bardzo ważną ekologicznie inwestycją jest budowany obecnie nowoczesny ekologiczny układ załadowczy, z hermetycznymi nalewakami.

Na trzeciej z instalacji produkcyjnych spółki: Odwadnianiu Alkoholu Etylowego sytuacja w zakresie ochrony środowiska jest dobra. Ponadto sam produkt ma wiele wspólnego z ochroną środowiska: bezwodny etanol jest znakomitym, ekologicznie czystym dodatkiem do benzyn motorowych. Jednak należy tu podkreślić, że ten kierunek działań na rzecz ochrony środowiska wymaga trwałego rozstrzygnięcia prawnego w zakresie przepisów akcyzowych.

Mimo iż działalność spółki odpowiada już wymaganiom prawa ekologicznego, kontynuowana jest praca nad dalszą hermetyzacją istniejących obiektów i urządzeń produkcyjnych, realizowany jest program ochrony gruntu i zabezpieczeń przed wystąpieniem nadzwyczajnych zagrożeń środowiska. Troska o zdrowe środowisko przy tak dużym spektrum zagadnień technicznych i organizacyjnych wymaga kompleksowego podejścia do problemu zarządzania. Mając dobre doświadczenia z systemem zarządzania jakością ISO 9002, Zarząd spółki podjął w kwietniu 1999 roku decyzję o wdrożeniu systemu zarządzania środowiskiem ISO 14001. Został powołany Zespół Wdrożeniowy, który dokonał drobiazgowej analizy aspektów środowiskowych całego obszaru działalności spółki. W analizie opierano się nie tylko na własnej wiedzy i doświadczeniu; uwzględniono także uwagi stron trzecich: władz terenowych, Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu, rzeczoznawców. Wysiłek zespołu wdrażającego został uwieńczony sukcesem: w czerwcu bieżącego roku, po dokonaniu dwuetapowego auditu, Biuro Veritas Polska potwierdziło certyfikatem z dnia 29 czerwca 2000 r. zgodność działalności spółki z systemem ISO. Wynik auditu był (co podkreślali sami audytorzy) „nadzwyczaj dobry” i zakończył się pełną zgodnością w zakresie 17 punktów normy ISO 14001. Dzień ten stał się dniem uzyskania certyfikatu. W dniu 12 września 2000 r. odbyło się uroczyste wręczenie Certyfikatu Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnego z normą ISO 14001 przez prezesa Zarządu BVQI, pana Gerarda More.

Zarząd spółki podjął równolegle decyzję o przystąpieniu do programu „Odpowiedzialność i Troska” („Responsible Care”). Złożono odpowiednie dokumenty, tj. program działalności w zakresie poprawy oddziaływania na środowisko naturalne, środowisko pracy, wraz z deklaracją przystąpienia do programu „Responsible Care”. Stosowny certyfikat został wręczony także w uroczystym dla spółki dniu 12 września br., przez członka Kapituły Programu, pana Jacka Różyckiego.

Wdrożenie systemów zarządzania środowiskiem przedsiębiorstwo uważa za jeden z największych swoich sukcesów, i trzeba podkreślić, że został on osiągnięty zbiorowym wysiłkiem wszystkich pracowników spółki PETROCHEMIA-BLACHOWNIA.

PETROCHEMIA-BLACHOWNIA Sp. z o.o.
47-225 Kędzierzyn-Koźle, ul. Szkolna 15
tel. (077) 488-63-71, fax (077) 488-69-45