Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 268 (6946) 16 listopada 2004 r.
Wykorzystujemy unijne środki
Rozmowa z dr. Przemysławem Gonerą, prezesem Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
Czy Karta Zasad Współpracy, którą uroczyście podpisały z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wszystkie wojewódzkie fundusze, oznacza nową jakość w dotychczasowej 15-letniej współpracy?
Narodowy i wojewódzkie fundusze przez lata rozwijały współpracę i współdziałanie w rozwiązywaniu problemów organizacyjnych, prawnych i ekonomicznych. Karta Zasad Współpracy jest usankcjonowaniem dotychczasowej współpracy, która stała się już normą w naszych kontaktach. Gdyby zajrzeć do treści tej Karty, to w zasadzie zostały tam zapisane postulaty i zadania oczywiste, które wynikają z ustawy o ochronie środowiska. Zapisy tej ustawy narzucają określone obowiązki na nasze instytucje. Najważniejszą obecnie sprawą, nawiązującą do tego porozumienia, jest przygotowanie przedsięwzięć ochrony środowiska do dofinansowania ze środków Funduszu Spójności. Ostatnio została przygotowana wspólna strategia działania NFOŚiGW i WFOŚiGW na lata 2005-2008. Jej podstawowym celem jest zapewnienie sprawnej realizacji zobowiązań wynikających z Traktatu Akcesyjnego i maksymalne wykorzystanie unijnych środków na inwestycje ekologiczne.
Chcemy, aby absorpcja środków unijnych stała się sukcesem. Współpraca pomiędzy Narodowym Funduszem a wojewódzkimi zmierza teraz w tym właśnie kierunku.
Jakie inwestycje już zostały zrealizowane ze środków unijnych na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego?
Miasto Poznań dotychczas skorzystało z funduszu ISPA przy budowie oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnych, miasto Piła wybudowało stację uzdatniania wody. Fundusze wojewódzkie szczególnie mocno zaangażowały się w mniejsze inwestycje. Przykładem pomocowych środków, ale o charakterze regionalnym był program SAPARD. Chciałbym podkreślić, iż wojewódzki fundusz w Poznaniu zapewnił w 100 proc. wkład polski w dofinansowanie projektów ekologicznych dotowanych w ramach tego programu. Także w przypadku Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego nasz fundusz zadeklarował brakujące środki w postaci promes i obecnie kilkadziesiąt tematów zgłoszonych do Urzędu Marszałkowskiego ma przygotowany montaż finansowy.
Jakie, pana zdaniem, najważniejsze zadania na terenie województwa wielkopolskiego wymagają dofinansowania ze środków unijnych?
Te zadania wynikają ze stanu środowiska w naszym regionie. Województwo wielkopolskie to w przewadze obszar nizinny. Zatem największe potrzeby widzimy w zakresie realizacji inwestycji w gospodarce wodno-ściekowej, czyli ochronie wód przed zanieczyszczeniami. W drugiej kolejności postawiłbym inwestycje w ochronie powierzchni ziemi, rozumiane jako systemowe rozwiązania gospodarki odpadami komunalnymi. Konieczne są też inwestycje w ochronie powietrza, których zadaniem jest likwidacja źródeł zanieczyszczenia powietrza na terenie województwa wielkopolskiego. Szczególnie ważne są te przedsięwzięcia na obszarze dawnego województwa konińskiego, z uwagi na prowadzoną na tym obszarze działalność gospodarczą.
Wielkopolska znana jest z gospodarności, ale czy pan się nie obawia, że wojewódzkie fundusze stanęły przed ogromnym wyzwaniem finansowym?
Tego się nie obawiam. Swój optymizm buduję na ogromnym doświadczeniu zdobytym przy współfinansowaniu programów regionalnych. To doświadczenie przekłada się nie tylko na właściwą obsługę środków pieniężnych przeznaczonych na wsparcie unijnych dotacji. Wojewódzki fundusz odgrywa rolę instytucji koordynującej, konsultującej, wspomagającej jednostki samorządu terytorialnego, do których kierowane są środki unijne. Przekonany jestem, że ze strony Unii Europejskiej będzie niewiele uwag do projektów zaproponowanych, a zdecydowana ich większość zostanie zaakceptowana i zrealizowana przy udziale środków unijnych.
Czy Bank Ochrony Środowiska może dopomóc w efektywnym wykorzystaniu środków pomocowych z UE?
Niewątpliwie tak. Od początku montaż finansowy efektywnego wykorzystania oferowanej przez UE bezzwrotnej pomocy był jednoznaczny. Dominującą rolę odgrywają w nim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz fundusze wojewódzkie. One dysponują preferencyjnymi kredytami. Jeśli ich będzie brakowało, to beneficjenci unijnej pomocy mogą sięgnąć po środki komercyjne Banku Ochrony Środowiska. BOŚ S.A. jest liderem na rynku w dziedzinie proekologicznych usług finansowych. Posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów z zakresu technicznych i finansowych aspektów ochrony środowiska. To stanowi o jego przewadze nad innymi bankami.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Krystyna Forowicz
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
60-541 Poznań, ul. Szczepanowskiego 15A
tel. (061) 845-62-00
www.wfosgw.poznan.pl