ENERGIA XXI – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 4
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 62 (5532) 14 marca 2000 r.
Wypowiedź Jarosława Wywiała, prezesa Vattenfall Poland Sp. z o.o.
Vattenfall
W lutym br. miałem przyjemność objąć stanowisko prezesa firmy Vattenfall Poland Sp. z o.o., z którą związany jestem od trzech lat. Jako koncern Vattenfall jesteśmy w Polsce obecni już od siedmiu lat. W pierwszych latach działalność naszej firmy koncentrowała się głównie na rozpoznaniu krajowego rynku elektroenergetycznego, następnie w 1995 r. została założona spółka Vattenfall Poland.
W ciągu pierwszych trzech lat działalności nabyliśmy udziały w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym (23% akcji) i Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej EMPEC w Ustce (34% udziałów). Kolejną inwestycją Vattenfall był projekt SwePol Link (Układ Przesyłowy Wysokiego Napięcia), czyli budowa 250-kilometrowego podmorskiego układu przesyłowego łączącego systemy energetyczne Polski i Szwecji, którego koszt w wysokości około 350 milionów dolarów w połowie pokrył Vattenfall. Świadczyliśmy również usługi doradcze w zakresie uruchomienia, eksploatacji i utrzymania ruchu istniejących obiektów energetycznych dla elektrociepłowni POLPHARMY S.A. w Starogardzie Gdańskim, Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych „Kostrzyn Paper” i Warszawskich Zakładów Papierniczych.
W marcu ubiegłego roku, jako pierwsza spółka zagraniczna, otrzymaliśmy koncesję na obrót energią elektryczną zezwalającą na zakup energii od producentów i jej sprzedaż uprawnionym odbiorcom.
Największą do tej pory inwestycją Vattenfall w Polsce jest zakup większościowego pakietu akcji w Elektrociepłowniach Warszawskich S.A., które stają się podstawowym partnerem koncernu na polskim rynku. Przejmując firmę Vattenfall zagwarantował, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat Elektrociepłownie Warszawskie S.A. wprowadzą program inwestycyjny nastawiony na poprawę wydajności oraz modernizację zakładów, przede wszystkim w zakresie ochrony środowiska. Elektrociepłownie Warszawskie S.A stanowią dla Vattenfall długofalową inwestycję. Zamierzamy spółkę intensywnie rozwijać, inwestując w unowocześnianie jej działalności. Będziemy wdrażać oraz wykorzystywać nowoczesne technologie, by nasi odbiorcy otrzymywali usługi najwyższej jakości. Będziemy przestrzegać, by firma działała zgodnie z normami oraz wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska, także tymi, które stawiane będą w przyszłości. Chcielibyśmy, by firma zawsze była godnym zaufania dostawcą energii cieplnej dla Warszawy.
Prywatyzacja Elektrociepłowni Warszawskich S.A. jest niezwykle istotnym krokiem w realizowaniu strategii rozwoju naszej firmy. Inwestycja ta pozwoli nam rozwinąć w Polsce działalność na szeroką skalę, tak by w przyszłości Polska właśnie stała się głównym obszarem działania grupy Vattenfall w środkowej części Europy.
Co Vattenfall może zaoferować w Polsce? Największe atuty firmy to przede wszystkim doświadczenie w wytwarzaniu i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej, wynikające ze 100-letniej tradycji koncernu, w ostatnich latach zdobywane na uwolnionych rynkach energii Skandynawii i Europy. Właśnie odnoszone w ostatnich latach sukcesy koncernu, związane ze zmianami dotychczasowych mechanizmów na rynku energii elektrycznej, świadczą o otwartości, elastyczności i umiejętności dostosowania się firmy do działania w nowych warunkach rynku konkurencyjnego. Vattenfall przeszedł już tę drogę, a doświadczenia zdobyte w procesie deregulacji rynku energii elektrycznej w Skandynawii można z powodzeniem wykorzystać w Polsce, a w przyszłości na wspólnym, konkurencyjnym rynku europejskim.
Bardzo istotny, zwłaszcza w naszym kraju, jest również fakt, że w swych działaniach Vattenfall przywiązuje bardzo dużą wagę do ochrony środowiska naturalnego, przeznaczając na ten cel rocznie ok. 50 mln dolarów. W swoich zakładach firma nieustannie inwestuje w nowoczesne, przyjazne dla środowiska rozwiązania.
Jako typowo szwedzka firma jesteśmy również nastawieni propracowniczo, czyli przywiązujemy dużą wagę do rozwoju pracowników, w zamian oczekując pełnego zaangażowania i dobrych wyników w wykonywanej pracy.
Wierzę, że połączenie doświadczenia Vattenfall z kwalifikacjami i zaangażowaniem polskiego personelu stwarza bardzo dobre perspektywy dla przyszłości spółki. Jestem przekonany, że współpraca przyniesie korzyści zarówno nam, jak i naszym partnerom.
Na zakończenie chciałbym również wyrazić nadzieję, że uda nam się w Polsce umocnić opinię firmy solidnej, godnej zaufania i przyjaznej, jaką Vattenfall cieszy się w Skandynawii i jaką udało nam się zdobyć także w innych krajach, w których działamy.
- Strona Vattenfall