Energia XXXIII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 295 (6372) 19 grudnia 2002 r.
Wypowiedź Krzysztofa Zubera, prezesa BASTION Consulting Group, dyrektora generalnego SNET Polska
Celem firmy, którą mam przyjemność kierować, jest przygotowywanie gruntu pod dalsze możliwości rozwoju Elektrociepłowni Białystok oraz współpraca w zakresie kreowania programu na Polskę. W ramach tej współpracy przygotowujemy się do transgranicznego handlu energią między Polską a krajami ościennymi w oparciu o koncesje posiadane przez Elektrociepłownię Białystok.
Chcielibyśmy w najbliższym czasie zbudować konsorcjum z partnerami zagranicznymi i wziąć udział w przetargach prywatyzacyjnych, jakie będą miały miejsce w Polsce. Obiektem naszego zainteresowania jest Elektrociepłownia Łódź, która będzie prywatyzowana w roku przyszłym. Być może powstanie możliwość współpracy z niektórymi jednostkami, które wejdą w skład grupy Południowego Koncernu Energetycznego, o ile, oczywiście, bylibyśmy zaproszeni do takiej współpracy. Przygotowujemy kompletny program dostosowania wszystkich prac zespołów i podzespołów Elektrociepłowni Białystok do planów i zakresu odpowiedzialności według obowiązującego w grupie SNET podziału ról. Dzięki temu poszczególne komórki Elektrociepłowni Białystok będą mogły bezpośrednio, a więc bez potrzeby odwoływania się do zarządu i wyżej jeszcze, współpracować z jednostkami równorzędnymi wszystkich elektrociepłowni należących do grupy SNET. Przygotowujemy się też do przekształcenia całego sposobu raportingu finansowego, ekologicznego i przemysłowego zgodnie z metodami działania przyjętymi w jednostkach francuskich tej grupy. Umożliwi to udział w tworzeniu polityki grupy SNET w dziedzinie ochrony środowiska i planowania finansowego oraz inwestycyjnego, a także wymiany informacji dotyczących kalkulacji ryzyka w handlu energią itd. Opracowanie takiego programu jest naszym najpoważniejszym zadaniem na rok 2003. Co miesiąc będą się odbywały spotkania między kadrą Elektrociepłowni Białystok a kadrami innych elektrociepłowni należących do grupy SNET.
Jesteśmy także zainteresowani nowym rynkiem, który zaczyna być w Polsce interesujący, albo lepiej, modny. Chodzi tu o źródła biomasy, które są uzupełnieniem normalnych procesów spalania. W dziedzinie tej od lat specjalizuje się jedna ze spółek SNET – SIDEC.
W każdej z naszych elektrociepłowni system zarządzania jest dowolny. Stąd też system zarządzania, który został wykształtowany metodą prób i błędów w Elektrociepłowni Białystok, pozostanie dlatego, że schematy zarządzania elektrociepłowniami francuskimi nie zawsze kwalifikują się do kopiowania w warunkach polskich, szczególnie w dobie restrukturyzacji albo porestrukturyzacyjnej współpracy ze spółkami zależnymi tworzonymi z uwzględnieniem osób uprawnionych do korzystania z pakietu socjalnego. Są to zupełnie inne procesy i my uważamy, że błędem jest to, co robią inni, a nie tylko francuscy inwestorzy w energetyce polskiej, próbując natychmiast przenosić schemat zarządzania, jaki obowiązuje na Zachodzie. Zupełnie czymś innym jest wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi komórkami i wspólne rozpoznanie celów, założeń i strategii w zakresie finansów czy ochrony środowiska, a zupełnie czymś innym jest narzucanie polskiemu przedsiębiorstwu całkiem obcego systemu zarządzania. Na uwagę zasługuje nade wszystko fakt, iż podejmując różne działania na rzecz nie tylko Elektrociepłowni Białystok, SNET wpisuje się tym samym w program rozwoju całego regionu Podlasia. Niezwykle cieszy nas, że w opinii Ministerstwa Skarbu Państwa jesteśmy w Polsce inwestorem najbardziej przykładnym. n
BASTION Consulting Group
oficjalny przedstawiciel
Societe Nationale d’Electricite et de Thermique w Polsce
00-585 Warszawa, ul. Bagatela 11/4
tel./fax (022) 49-28-97, 646-49-72 do 74