Wypowiedź Matthew J. McGrath, wiceprezesa PSEG Global

Energia XXX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 66 (6132) 19 marca 2002 r.

 

Wypowiedź Matthew J. McGrath, wiceprezesa PSEG Global

W miarę postępującej prywatyzacji i deregulacji rynków energetycznych na świecie, wiele amerykańskich przedsiębiorstw zaistniało na niezależnych światowych rynkach energii. W ciągu ostatnich lat – a szczególnie intensywnie w ciągu ostatnich miesięcy – wiele spośród tych firm wycofało się lub oświadczyło, że ograniczą działalność na rynkach międzynarodowych. W przeciwieństwie do tych trendów, PSEG Global kontynuuje rozbudowę działalności na rynkach międzynarodowych oraz umacnia zaufanie do tej działalności.

Wzorcowy rok

Rok 2001 PSEG Global może podsumować jako rok fenomenalnego wzrostu. Firma niemal trzykrotnie zwiększyła dochód i podwoiła eksploatowaną moc zainstalowaną zwiększając ją o 3000 MW – dzięki zakończeniu największego w historii firmy programu inwestycyjnego. PSEG Global zwiększył znacznie swoje zaangażowanie w branży dystrybucji energii w Ameryce Łacińskiej i uzyskał koncesję na eksploatację zintegrowanego zakładu w Omanie. Dynamiczne działanie PSEG Global uczyniło go jednym z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw z branży energetycznej na świecie.

Rozwój wiarygodnej i długoterminowej działalności

Kluczem do sukcesu PSEG Global jest jego strategia oparta na budowaniu trwałych i efektywnych przedsięwzięć na szczegółowo wybranych i dobrze zdefiniowanych i rozpoznanych rynkach, na których firma może być konkurencyjna, oraz zapewnienie racjonalnego zwrotu z kapitału dla udziałowców – jako przeciwieństwo inwestowania w pojedyncze aktywa na licznych rynkach. W Europie strategia rozwoju PSEG Global skupia się na rynku energetycznym Europy Wschodniej, ze szczególnym naciskiem na polską energetykę – największą w Europie Środkowej i Wschodniej.

Wiek 40% polskich mocy wytwórczych przekracza 20 lat, a wiek większości pozostałych zakładów przekracza 15 lat, zatem Polska potrzebuje znacznych nowych inwestycji zagranicznych, aby możliwe było przystosowanie przepisów regulujących rynek energii do standardów Unii Europejskiej. Polska, zdeterminowana do jak najszybszego członkostwa w Unii Europejskiej, szybko realizuje program prywatyzacji mający na celu zmodernizowanie branży energetycznej – stwarzając możliwości inwestycyjne dla PSEG Global. PSEG Global rozpoczął realizację jednej inwestycji, zbliża się zamknięcie finansowe drugiej, a ponadto trwa aktywna ewaluacja kolejnych inwestycji w Polsce.

Finansowanie największego w Polsce projektu budowanego przez niezależnego producenta energii

Aktualnie PSEG Global buduje opalaną węglem kamiennym elektrociepłownię „ELCHO” zlokalizowaną w Chorzowie, na północnyzachód od Katowic. Elektrociepłownia będzie dostarczać 220 MW mocy elektrycznej oraz 500 MW mocy cieplnej. Zastosowano w niej najnowocześniejszą, ekologiczną technologię spalania węgla. Po przekazaniu elektrociepłowni do eksploatacji, PSEG Global będzie właścicielem 90% „ELCHO”, a pozostałe udziały pozostaną własnością firm polskich. Finansowanie inwestycji w „ELCHO” to największe do tej pory w Polsce przedsięwzięcie dotyczące niezależnego, prywatnego projektu budowanego przez niezależnego producenta energii.

EC „ELCHO” zlokalizowana jest w sąsiedztwie jednej z najstarszych polskich elektrociepłowni – Elektrowni Chorzów, która zostanie zastąpiona nową elektrociepłownią „ELCHO”. PSEG Global aktualnie nadzoruje pracę istniejącej elektrociepłowni, a odpowiedzialność za eksploatację i zarządzanie elektrociepłownią „ELCHO” przejmie w pełnym zakresie po zakończeniu jej budowy w roku 2003.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE) podpisały umowę długoterminową na zakup energii elektrycznej z „ELCHO”, cała moc będzie dostarczana do Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego (GZE), który zajmuje się dystrybucją energii w regionie. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC), lokalny zakład ciepłowniczy obsługujący Katowice i sąsiednie gminy, zadeklarował zakup całkowitej mocy cieplnej „ELCHO”, także na zasadach kontraktu długoterminowego. Nadwiślańska Spółka Węglowa S.A. z siedzibą w Tychach podpisała z EC „ELCHO” umowę 20-letnią na dostawy węgla w ilości jednego miliona ton rocznie z kopalń Janina i Ziemowit zlokalizowanych na Górnym Śląsku.

Korzyści związane z budową elektrociepłowni znacznie wykraczają poza teren zakładu. W wyniku realizacji inwestycji „ELCHO” zapewnione zostaną dostawy energii potrzebnej do wsparcia wzrostu gospodarczego regionu oraz stworzone miejsca pracy zarówno w zakładzie, jak i w pobliskich kopalniach. Ponadto, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej, przyjaznej dla środowiska technologii, poziom zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska zostanie znacznie zredukowany.

Pierwsze przejęcie elektrowni komercyjnej w Polsce

W styczniu 2002 r. PSEG Global podpisał z Ministerstwem Skarbu Państwa warunkową umowę dotyczącą zakupu udziałów w drugiej elektrowni – Skawina zlokalizowanej w Małopolsce. Umowa umożliwi PSEG Global zakup 35% udziałów w opalanej węglem kamiennym elektrociepłowni o mocy elektrycznej 590 MW oraz mocy cieplnej 618 MW, która będzie także eksploatowana przez PSEG Global. PSEG Global zrealizuje także dodatkowo inwestycję porzez podniesienie kapitału spółki w zakresie modernizacji sterowania i monitorowania parametrów ochrony środowiska, w wyniku której udział własności wzrośnie do 50% plus jedna akcja. Umowa została poddana ocenie zgodnie z procedurami ochrony konkurencji oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Skawina dostarcza energię dla trzech lokalnych zakładów energetycznych: ZE Kraków, ZE Tarnów i Energetyki Beskidzkiej oraz ciepło – głównie dla miasta Krakowa. W odróżnieniu od aktualnie realizowanej przez PSEG Global inwestycji „ELCHO”, Skawina nie ma umowy długoterminowej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Skawina działa jako elektrownia komercyjna i co roku zawiera umowy na sprzedaż energii. PSEG Global jest pierwszym inwestorem zagranicznym, który przejmuje elektrownię komercyjną na polskim rynku energetycznym.

Moc elektryczna Skawiny ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania równowagi sieci elektroenergetycznych w rejonie Krakowa. Jako jeden z głównych dostawców ciepła dla Krakowa, Skawina dostarcza 20% zapotrzebowania miasta na ciepło, zapewniając niezawodność i równowagę systemu ciepłowniczego miasta.

Nowe możliwości

Na polskiej scenie politycznej nastąpiły zmiany, lecz PSEG Global oczekuje, że wysiłki rządu na rzecz pozyskiwania prywatnych inwestorów dla branży energetycznej będą kontynuowane, choć z wolniejszym, bardziej analitycznym podejściem.

PSEG Global zdobył wiele wiedzy i doświadczenia podczas realizacji swoich dwóch pierwszych inwestycji w Polsce. Obecnie, jako kluczowy uczestnik polskiego rynku energetycznego, PSEG Global wykorzysta swoją wiedzę do podejmowania decyzji dotyczących czasu i sposobu zaangażowania się w możliwości tworzone w Polsce w przyszłości.

PSEG Global jest spółką podległą bezpośrednio PSEG Energy Holdings oraz pośrednio Public Service Enterprise Group, firmy usługowej z branży multienergetycznej oraz usług energetycznych notowanej w obrocie publicznym. Akcje zwykłe PSEG znajdują się w obrocie na giełdzie w Nowym Jorku (NYSE) pod symbolem „PEG”. Wartość aktywów PSEG w roku 2001 wynosiła 25,4 miliarda USD, a przychód 9,8 miliarda USD.

Dodatkowe informacje o inwestycjach PSEG Global w Polsce oraz informacje o innych inwestycjach PSEG można uzyskać na stronie internetowej www.pseg.com. n

Matthew J. McGrath rozpoczął swą działalność w PSEG Global w 1996 roku. Jest on odpowiedzialny za nadzór nad działalnością PSEG Global w Europie i na Bliskim Wschodzie (z wyłączeniem Omanu). Przed rozpoczęciem działalności w PSEG Global, przez kilkanaście lat zajmował się działalnością indywidualną. Posiada dyplom Wydziału Prawa Uniwersytetu New York oraz dyplom magistra historii uzyskany w New England College, który ukończył z wyróżnieniem.