ENERGIA XX – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 3
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 299 (5464) 21 grudnia 1999 r.
Wyróżnia nas kompleksowość oferty
Rozmowa z Maciejem Męclewskim, prezesem Zarządu, dyrektorem generalnym Polimex-Cekop S.A.
Polimex-Cekop buduje silną pozycję w kraju i na rynkach międzynarodowych
Polimex-Cekop jest firmą o pięćdziesięcioletniej tradycji oraz znaną i uznaną marką między innymi na rynkach naszych sąsiadów. Jak ocenia pan pozycję firmy dziś?
Mogę z całą satysfakcją powiedzieć, że pozycja naszej firmy, także w skali międzynarodowej, jest znacząca. Mało kto może legitymować się tyloma referencjami. Mamy na swoim koncie 700 zakładów oddanych „pod klucz” w 60 krajach, wyposażyliśmy w nowoczesne technologie i sprzęt 100 kluczowych zakładów przemysłowych w Polsce. Posiadamy oddziały, przedstawicielstwa i spółki w Niemczech, Chinach, na Malcie, w Rosji, Bułgarii, Rumunii, Iraku, Libii i Wielkiej Brytanii.
Aczkolwiek jest faktem, że w ostatnich latach nasza działalność na rynkach międzynarodowych nieco osłabła. Zmienił się system polityczno-gospodarczy w Europie Środkowej i Wschodniej, wiele naszych dawnych rynków stało się mniej dostępnymi, np. Irak, do tego jeszcze doszły trudności gospodarcze w Rosji. Mimo to stopniowo odbudowujemy swoją pozycję na rynku dużych inwestycji, choć jest to bardzo trudne, ponieważ konkurencja jest ogromna. Zadanie utrudniło nam na pewno zbyt późne sprywatyzowanie firmy.
Niegdyś Polimex-Cekop był znaną i znaczącą firmą na rynkach RWPG oraz np. w Iraku i Libii. Teraz te kraje bądź przeżywają trudności gospodarcze bądź są to rynki w dużym stopniu zamknięte. Jak firma rekompensuje sobie znaczące zmniejszenie obecności na tamtych rynkach?
Przede wszystkim staramy się zwiększyć naszą obecność na krajowym rynku i rynkach zachodnioeuropejskich. Spośród zagranicznych rynków największe znaczenie dla nas mają Niemcy. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Polimex-Cekop zrealizował u naszych zachodnich sąsiadów ponad 50 poważnych inwestycji. Największą z nich była budowa instalacji odsiarczania spalin dla Elektrowni Arzberg, wartość tego kontraktu wyniosła 60 mln DEM. Ponadto realizowaliśmy duże projekty dla takich elektrowni zawodowych jak: Neckar II, Rostock, Staudinger, Herne, Mehrum, München Nord Schwandorf oraz wielką liczbę instalacji dla energetyki przemysłowej, spalarni śmieci oraz ochrony środowiska. Ponadto jesteśmy obecni także m.in. w Szwajcarii, Austrii, a nawet w Nowej Zelandii.
Nie rezygnujemy oczywiście z innych tradycyjnych dla nas rynków. Zdobyliśmy tam ogromne doświadczenie i uznanie. Jestem przekonany, że istnieją możliwości odbudowania naszej pozycji w Rosji i Iraku – po zniesieniu sankcji oraz dalszego umocnienia pozycji w Libii, gdzie m.in. realizujemy dużej wartości kontrakt na budowę portów rybackich.
Czym wyróżnia się oferta firmy i jakie są jej najważniejsze atuty?
To, co nas wyróżnia spośród innych przedsiębiorstw naszej branży, jest to pełna kompleksowość obsługi klienta. Skład i struktura grupy Polimex-Cekop sprawia, że firma może przedstawić odbiorcom pełną ofertę. W naszej grupie są bowiem firmy produkcyjne, wykonawcze, projektowe itd.
Wśród innych atutów naszej firmy wskazałbym na wdrożony system zapewnienia jakości zgodny z normą ISO 9002. Właśnie zakończył się z pozytywnym wynikiem kolejny audyt. Co więcej, większość spółek naszej grupy ma już wdrożony ten system, a na początku przyszłego roku certyfikatem ISO będą mogły się legitymować już wszystkie.
Największą wartością firmy jest jednak dobra, zgrana i profesjonalna kadra. Dotyczy to zarówno pracowników grupy handlowej, jak i technicznej. Prowadzimy aktywną politykę zatrudnienia, odmładzamy kadrę przedsiębiorstwa. Z jednej strony mamy młodych pracowników, doskonale orientujących się także w problematyce informatycznej, z drugiej zaś doświadczoną kadrę, która przekazuje młodym swe umiejętności.
Wspomniał pan, że Polimex-Cekop dąży do budowania coraz silniejszej pozycji na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. W jaki sposób zamierzają państwo tego dokonać w warunkach bardzo silnej konkurencji?
Budujemy grupę kapitałową dokupując do naszego holdingu kolejne firmy, które reprezentują branże leżące w polu naszego zainteresowania, tj. chemia i petrochemia, budownictwo przemysłowe i ochrona środowiska oraz energetyka. Grupę zdolną konkurować o duże kontrakty w Polsce i na rynkach zagranicznych. Łącząc się kapitałowo z wybranymi krajowymi przedsiębiorstwami budowlanymi, produkcyjnymi, projektowymi oraz stwarzając wokół siebie silną grupę realizujemy strategię działania spółki, której podstawowymi celami są: większy zakres działalności i lepsza, kompleksowa obsługa klientów.
W bieżącym roku do grupy Polimex-Cekop weszły kolejne firmy budowlane: Budostal-1 Kraków SA, lubelska Przemysłówka SA i Naftobudowa SA, zwiększyliśmy także nasz udział do 40,36 proc. w Mostostalu Siedlce SA. Środki konieczne do sfinansowania objęcia pakietów kontrolnych wybranych firm zamierzamy pozyskać podwyższając kapitał akcyjny. Przygotowujemy się także do wprowadzenia akcji spółki do obrotu publicznego.
Jakie miejsce w działalności Polimex-Cekop zajmuje energetyka?
Jak już wspomniałem, energetyka jest trzecim filarem naszej działalności. Tym sektorem zajmuje się Biuro Energetyki. Podstawowym jego zadaniem jest kompleksowe rozwiązywanie problemów ochrony środowiska i energetyki. Co chciałbym szczególnie podkreślić, Polimex-Cekop podejmuje się organizowania planowania, realizacji inwestycji z rozruchem technologicznym instalacji i obiektów przemysłowych włącznie.
Działalność w sektorze energetycznym realizujemy przy współpracy z firmami należącymi do grupy Polimex-Cekop, są to: Sefako SA – jest to bardzo nowoczesny zakład, który w tym roku obchodzi 25-lecie swej działalności, firma ta jest znanym producentem kotłów energetycznych, Energorozwój SA – firma projektowo-konsultingowa, Mostostal-Siedlce SA – wytwórca konstrukcji stalowych, Zakłady Remontowe Energetyki Warszawa – ZREW SA, jak również innymi wyspecjalizowanymi firmami z branży energetycznej, jak np. Energoprojekty: Gliwice, Katowice, Warszawa.
Działamy w średnim segmencie energetyki, w wypadku dużych przedsiębiorstw specjalizujemy się w inwestycjach proekologicznych. Koncentrujemy się na dwóch zasadniczych dziedzinach, są to: instalacje energetyczne w energetyce zawodowej, przemysłowej i komunalnej oraz instalacje w zakresie ochrony środowiska w energetyce, przemyśle, utylizacja odpadów. Jest to działalność związana z aktywnością deweloperską, bowiem obejmuje ona wszystkie etapy procesu inwestycyjnego. W praktyce wyraża się to aranżowaniem finansowania inwestycji, tworzeniu bezpośrednich powiązań z inwestorami, organizacjami finansowymi, odbiorcami energii, dostawcami paliwa, technologii, a także poprzez zaangażowanie finansowe oraz późniejszą ewentualną eksploatację obiektu.
Siedemset wybudowanych fabryk to historia firmy, a jaka jest jej teraźniejszość – jakie największe inwestycje prowadzi Polimex-Cekop obecnie?
Jedną z takich wielkich inwestycji, realizowanych obecnie przez Polimex-Cekop, jest budowa instalacji odsiarczania spalin dla Elektrowni Dolna Odra. Kontrakt obejmuje wykonanie instalacji odsiarczania metodą mokrą dla bloku 7 i 8. Instalację tę zbudujemy wspólnie z niemiecką grupą Lurgi-Lentjes-Bischoff. Będzie ona oddana do użytku we wrześniu 2002 r. Jest to kolejne nasze przedsięwzięcie tego typu i kolejne we współpracy ze wspomnianą firmą. W ostatnich latach wspólnie wybudowaliśmy instalacje w niemieckich elektrowniach w Mumsdorf, Deuben, Leuna i Lippendorf.
Kończymy inwestycję dla elektrociepłowni w Nowej Sarzynie. Będą to dwa bloki gazowo-parowe. Inwestycja ta zasługuje na uwagę m.in. ze względu na tempo montażu technologicznego. Rozpoczął się on 31 marca 1999 r. a zakończy w grudniu tego roku. W ostatnim czasie zakończyliśmy inwestycję w zakładach Opla w Ruesselsheim koło Frankfurtu nad Menem. Był to kontrakt na dostawę i montaż kotła odzysknicowego stanowiącego integralną część zbudowanego tam kombi-bloku gazowo-parowego. Elementy kotła pochodziły z naszych zakładów w Polsce i zostały na placu budowy połączone i obudowane przez naszych specjalistów. Ponadto prowadzimy aktualnie prace projektowe, a wkrótce rozpoczniemy dostawy i montaż dla największej inwestycji energetycznej w Europie w elektrowni Niederaussem – 950 MW na węglu brunatnym.
Rozmawiał Piotr Janczarek
Grupa Polimex-Cekop
- Mostostal Siedlce SA – Siedlce
- Mostostal Stalowa Wola SA – Stalowa Wola
- Baumann Mostostal Rusztowania Budowlane Sp. z o.o. – Siedlce
- Fabryka Kotłów SEFAKO SA – Sędziszów
- Zakłady Remontowe Energetyki Warszawa ZREW SA – Warszawa
- Energorozwój SA – Warszawa
- LPBP Przemysłówka SA – Lublin
- Budostal-1 SA – Kraków
- Porty SA – Gdańsk
- Naftobudowa SA – Kraków
- Naftobudowa Holding SA – Kraków
- Naftoremont Naftobudowa SA – Płock
- Polimex-Naftoremont SA – Warszawa
- Biprokwas Engineering Sp. z o.o. – Gliwice
- Spomasz-Wronki Sp. z o.o. – Wronki
- Polimex-Cekop Development Sp. z o.o. – Warszawa
Polimex-Cekop istnieje od 19.09.1945 r. działając zarówno na rynkach zagranicznych, jak i w Polsce. Wybudował 700 obiektów „pod klucz” w 60 krajach. Wyposażył 100 kluczowych zakładów przemysłowych w Polsce w nowoczesne technologie i sprzęt.
Posiada oddziały, przedstawicielstwa i spółki prowadzące działalność w takich krajach, jak: Niemcy, Wielka Brytania, Malta, Rosja, Bułgaria, Rumunia, Chiny, Irak i Libia.
Polimex-Cekop jest obecnie prywatną spółką akcyjną. Istotną rolę w pozyskaniu nowych klientów w Polsce i za granicą, jak i w zawarciu wielu kontraktów odegrał wdrożony w spółce system jakości według norm ISO 9002, udokumentowany certyfikatem w 1997 r.
Potwierdzeniem, że Polimex-Cekop spełnia kryteria wiarygodności finansowej i technicznej oraz gwarantuje terminowe wywiązywanie się z kontraktów jest między innymi uzyskanie rządowej rekomendacji dla realizacji kontraktów dla NATO.
Oferta spółki obejmuje:
- opracowywanie raportów techniczno-ekonomicznych;
- sprzedaż licencji, technologii, dokumentacji technicznej;
oraz
- dostawy obiektów przemysłowych, linii technologicznych, maszyn i urządzeń, części zamiennych;
- usługi budowlano-montażowe, w tym montaże, uruchomienia, remonty, modernizacje dla przemysłu chemicznego i petrochemicznego, budownictwa i ochrony środowiska oraz energetyki.
obecnie
Polimex-Mostostal S.A.
www.polimex-mostostal.pl