Z najwyższą jakością do klienta!

Jakość XIII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 263 (6340) 12 listopada 2002 r.

Laureat Mazowieckiej Nagrody Jakości

Z najwyższą jakością do klienta!

Rozmowa z Robertem Butzke, prezesem Zarządu Elektrim-Megadex SA

Czym zajmuje się kierowana przez pana firma?

Elektrim-Megadex SA jest generalnym realizatorem kompletnych obiektów w energetyce, ochronie środowiska i w budownictwie przemysłowym. Mówiąc szerzej, budujemy i modernizujemy duże obiekty energetyczne „pod klucz”, a także obiekty energetyki rozproszonej, przemysłowej, komunalnej i opartej na odnawialnych źródłach energii. W dziedzinie ochrony środowiska realizujemy obiekty oczyszczania spalin, oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody i obiekty zagospodarowywania odpadów. Świadczymy też usługi budowlano-montażowe i doradcze w zakresie budownictwa przemysłowego, a także konsulting finansowy i usługi serwisowe.

Dlaczego postawił pan na jakość?

Skoro dążeniem naszym jest maksymalne zaspokajanie potrzeb klientów poprzez oferowanie im możliwie najlepszych rozwiązań technicznych i finansowych, najbardziej nowoczesnej technologii i urządzeń najnowszej generacji, to chyba zrozumiałe, że jakość należy w naszej spółce do kategorii najwyżej cenionych wartości. Zarządzanie przez jakość to dużo więcej niż sposób zarządzania. To filozofia będąca sposobem na sukces. Posiadane lub zdobywane przez nas certyfikaty jakości to bez wątpienia ważne, lecz jedynie potwierdzenia obowiązujących w spółce standardów. Elektrim-Megadex SA posiada wystawiony przez KEMA Registered Quality Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością według normy ISO 9001:1994. Aktualnie zajmujemy się dostosowywaniem naszego systemu do wymagań znowelizowanej normy ISO 9001:2000, a także do jego zgodności z wymaganiami norm AQAP-110 oraz ISO 14001.

Czy możemy więc mówić o polityce jakości?

Z całą pewnością. Przyjęta i obowiązująca w spółce polityka jakości wytycza określone cele, w tym zwłaszcza gotowość spełniania przewidywanych i stwierdzonych wymagań klienta, umocnienie wiodącej pozycji firmy we wszystkich dziedzinach jej działalności, to znaczy w zakresie energetyki, ochrony środowiska i budownictwa przemysłowego w kraju i na wybranych rynkach zagranicznych oraz zwiększenie ekonomicznej efektywności spółki. Obowiązek udziału w realizacji tych celów spoczywa na każdym z pracowników w stopniu adekwatnym do zajmowanego stanowiska.

Jakie instrumenty służą w spółce realizacji tych celów?

Służy temu wdrożony zintegrowany system informatyczny klasy ERP (SAP R3) oraz system projektowania w trójwymiarze PDS (Intergraph), a także przyjęta procedura budżetowania, która umożliwia przygotowywanie budżetu w oparciu o system SAP. Duże znaczenie posiada również wdrożony program optymalizacji kosztów, system kontrolingu biznesu i projektów oraz procesowego modelu zarządzania, w tym zarządzania dużymi projektami i ryzykiem. Temu celowi służy też polityka personalna: wdrożenie systemu motywacyjnego, bonusowego, ocen pracowniczych i rozwoju kadr oraz programu kadry rezerwowej. Usprawniamy system przepływu informacji. Zrestrukturyzowaliśmy portfel spółek zależnych, pozbywając się udziałów w firmach, które nie są związane z profilem działalności naszej spółki. Te i inne działania ułatwiają osiąganie wymienionych wyżej celów.

Na czym polega rola kierownictwa spółki w procesie realizacji polityki jakości?

Na kierownictwie spoczywa cała odpowiedzialność za realizację przyjętych procedur systemu jakości i zorientowanej na jakość kultury organizacyjnej spółki. Dlatego też monitorujemy poziom tej realizacji i jej zgodność z przyjętymi zasadami na szczeblu stanowiska pracy i działu oraz na szczeblu ogólnym firmy. Niezależnie od tego specjalnie przeszkoleni pracownicy przeprowadzają wewnętrzne audyty jakości, z których raporty trafiają prosto na moje biurko, by stać się przedmiotem analizy na posiedzeniach zarządu z udziałem kierowniczej kadry firmy. Informacje o wynikach audytów kierujemy też do całej załogi. Przekonaliśmy się, że audyty takie są niezwykle pożyteczne, albowiem poszerzają wiedzę i fachowość pracowników oraz ich świadomość w sferze podnoszenia jakości. Stymulują też podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury jakości i usprawniania procesów mających wpływ na jakość. Rola zarządu polega też na obligowaniu dyrektorów i kierowników działów do egzekwowania od pracowników znajomości obowiązujących procedur jakości i stosowania ich w codziennej działalności. Do kierownictwa należy wreszcie monitorowanie na bieżąco poziomu jakości obsługi klientów. Dwa razy w roku kierownictwo spółki dokonuje kompleksowego przeglądu Systemu Zarządzania Jakością, co pozwala na ciągłe doskonalenie polityki jakości.

Jaki udział w tym procesie przypada pracownikom?

Chętnie sięgamy po narzędzia nagradzania pożądanych i modelowych postaw pracowników. Poprzez funkcjonujący w firmie system motywacyjny i system nagród promujemy inicjatywy dotyczące poprawy jakości pracy i usług świadczonych klientom. Zdajemy sobie sprawę, że od dobrych relacji z klientami zależy sukces firmy.

Rozmawiał Jan Lipowski


Elektrim-Megadex SA
00-834 Warszawa, ul. Pańska 81/83
tel. (022) 432 8080, fax (022) 432 7024
[email protected]
www.emsa.pl