Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Rudnie k. Ostródy

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
23 listopada 2010 r.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Rudnie k. Ostródy

Inwestycję pod nazwą „Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Rudnie k. Ostródy” zrealizował Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko” przy wsparciu finansowym Fundacji EkoFundusz, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Starostwa Powiatowego w Ostródzie.

Właścicielem spółki powołanej w 2008 r. jest Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko”, który zrzesza 19 samorządów gmin zamieszkanych przez ok. 220 tys. mieszkańców.

Przedmiotem działalności spółki są: zbieranie, obróbka i usuwanie odpadów innych niż niebezpieczne, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych, demontaż wyrobów zużytych, odzysk surowców z materiałów segregowanych, działalność związana z rekultywacją i pozostała działalność usługowa związana z gospodarką odpadami, sprzedaż hurtowa odpadów i złomu, prowadzenie bezpłatnej selektywnej zbiórki na terenie Związku Gmin (2.800 sztuk pojemników), aktywne wspieranie edukacji ekologicznej.

ZUOK Rudno z halą segregacji odpadów działa od kwietnia 2009 roku. Linia segregacji ciągu technologicznego posiada przepustowość 30.000 Mg/rok na jedną zmianę.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Rudnie jest zgodny z Programem Ochrony Środowiska Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Konieczność wybudowania takiego zakładu wynikała z obowiązku wypełnienia zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej w obszarze „środowisko”, jak również z problemu, jakim jest zamykanie i rekultywacja istniejących składowisk na terenie poszczególnych samorządów.

Na dzień dzisiejszy jest to najnowocześniejszy, jedyny zakład na Warmii i Mazurach, prowadzący w sposób kompleksowy gospodarkę odpadami.

Liczne uzgodnienia z zakresu ochrony środowiska, zgodność proponowanych rozwiązań z normami unijnymi oraz uzyskanie niezbędnej akceptacji ze strony społeczeństwa lokalnego gwarantuje, że nasz zakład rozwiąże problem unieszkodliwiania odpadów co najmniej na 30 lat.

Spółka przeznacza znaczne środki finansowe na edukację ekologiczną, bezpłatną selektywną zbiórkę, bezpłatne wyposażenie mieszkańców w pojemniki na odpady, bezpłatne akcje – zbiórki zużytych baterii, przeterminowanych leków, odpadów wielkogabarytowych, opakowań porolniczych i udział w akcjach ekologicznych, takich jak:

  • Akcja „Zbieramy Zużyte Baterie”.
  • Akcja polegająca na zbiórce przeterminowanych leków.
  • Akcja zbiórki makulatury.
  • Edukacyjne wycieczki do ZUOK w Rudnie.
  • Szkolenie dla przedstawicieli samorządów lokalnych i sołtysów z terenu Związku Gmin „Czyste Środowisko”.
  • Spółka zawsze bierze czynny udział w akcjach Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur oraz Sprzątanie Świata. Udział nasz polega na bezpłatnym transporcie i odbiorze zebranych odpadów.
  • Wspieranie finansowe i rzeczowe wszystkich instytucji i szkół w prowadzonych przez nich akcjach ekologicznych.
  • Cyklicznie w miesięczniku „Rozmaitości Ostródzkie” pojawia się krzyżówka ekologiczna pod patronatem Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych RUDNO Sp. z o.o. Celem tej krzyżówki jest pogłębianie wiedzy z zakresu gospodarki odpadami, selektywnej zbiórki oraz innymi zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska. Krzyżówki są nagradzane.
  • Wspieranie działania ochotniczej straży pożarnej (wyposażenie w drobny sprzęt oraz nagrody na zawodach strażackich).
  • Wspieranie festynów (gadżety związane z ochroną środowiska).
  • Spółka bezpłatnie zaopatruje mieszkańców w pojemniki na odpady komunalne.
  • Dla naszych klientów wykonujemy coroczną (dwukrotną) bezpłatną akcję zbierania odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci.
  • Bezpłatnie prowadzimy również selektywną zbiórkę na terenie Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko”.
  • Bezpłatnie prowadzimy akcję zbiórki opakowań porolniczych.

W zakładzie mamy także przeszkoloną grupę 18 osób w zakresie usuwania i transportu wyrobów zawierających azbest.

www.zuokrudno.pl