Zamiast składowiska

Ochrona Środowiska XI – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2000
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (5741) 21 listopada 2000 r.

Zamiast składowiska
Rozmowa z Tadeuszem Zalewskim, prezesem Zarządu Ekobet Siekierki Sp. z o.o.

Wyróżnienie w konkursie „Lider Polskiej Ekologii” 2000

Firma Ekobet jest dziś jednym z liderów wśród polskich przedsiębiorstw zajmujących się zagospodarowaniem odpadów przemysłu ciepłowniczego. Jak powstała koncepcja powołania tego typu przedsiębiorstwa?

Na początku lat dziewięćdziesiątych okazało się, że niezbędna jest budowa drugiego składowiska odpadów dla Elektrociepłowni Siekierki. Byłaby to inwestycja bardzo kosztowna i niezbyt korzystna dla środowiska naturalnego. Wtedy właśnie w Elektrociepłowniach Warszawskich, których częścią są „Siekierki”, powstała koncepcja gospodarczego wykorzystania odpadów. W 1993 r. Elektrociepłownie Warszawskie, Prefabet Warszawa, Izomar Elektrim, Cementownia Rejowiec oraz kilka mniejszych podmiotów gospodarczych powołało Ekobet Siekierki – firmę, której zadaniem jest gospodarcze wykorzystanie ubocznych produktów spalania węgla w EC Siekierki.

Przyjęliśmy strategię partnerstwa zarówno dla przemysłu materiałów budowlanych, jak i dla instytutów badawczych pracujących na rzecz tego sektora. Od tamtej pory ściśle współpracujemy z Instytutem Techniki Budowlanej i Instytutem Mineralnych Materiałów Budowlanych. Owocem tej współpracy jest stworzenie nowoczesnych technologii wykorzystywania odpadów, gwarantującej bezpieczeństwo i pełną jakość produktów wytwarzanych z tego surowca. W mojej opinii nasz przykład stanowi dobry model udanej współpracy przemysłu z zapleczem badawczym.

Jako jedna z nielicznych polskich firm tej branży zrealizowaliśmy własne duże przedsięwzięcie inwestycyjne, tj. budowę wytwórni cementów i spoiw, uruchomioną w ubiegłym roku.

W powszechnym mniemaniu materiały pochodzące z odpadów są mniej wartościowe, gorszej jakości, bardziej niebezpieczne. Jak udaje się państwu przekonać odbiorców do swoich produktów?

Faktycznie istnieje pewien stereotyp w społeczeństwie, że odpady to zagrożenie i niska jakość produktów. Dlatego od początku postawiliśmy na jakość. Wspomniałem już o technologii gwarantującej wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów. Tym argumentem udało nam się przekonać odbiorców. Posiadamy również wszystkie niezbędne normy, świadectwa i certyfikaty.

Współpraca z przemysłem zaczęła się rozwijać bardzo dobrze, zwłaszcza z cementowym z południowo-wschodniej Polski, nieco później także z przemysłem betonów makroregionu warszawskiego. Przedsiębiorstwa te coraz szerzej stosują popiół, czasami żużel jako składnik mieszanek betonowych.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć zaufanie klientów do naszych produktów, rozpoczęliśmy wprowadzanie systemu zarządzania jakością według normy ISO 9002. Naszym promotorem jest tu Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Przeprowadziliśmy już cykl szkoleń pracowników i członków Zarządu firmy, a wdrożenie systemu planowane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Ekobet prowadzi swoją działalność w bliskim sąsiedztwie elektrociepłowni, jaki to ma wpływ na koszt wytwarzania produktu i na środowisko naturalne?

Przetwarzamy uboczne efekty spalania niemal w miejscu ich powstawania, ponieważ produkuje je pobliska elektrownia. Wpływa to na bardzo znaczące ograniczenie kosztów zagospodarowania odpadów, można powiedzieć, że są one najniższe z możliwych. Dzięki temu nasze produkty są bardzo konkurencyjne na rynku.

Z punktu widzenia ochrony środowiska szczególnie istotna jest pełna hermetyzacja produkcji. Dzięki temu zostało wyeliminowane pylenie terenów miejskich przy pracach załadunkowych i wyładunkowych oraz przy składowaniu. Cztery nowoczesne systemy ochrony atmosfery przed zapyleniem umożliwiły uzyskanie niższych wskaźników ekspozycji pyłu całkowitego i respirabilnego od wymagań NDS. Wdrożyliśmy także bezodpadową technologię produkcji cementów i spoiw.

Jaką część odpadów Elektrociepłowni Siekierki wykorzystuje Ekobet?

Przetwarzamy osiemdziesiąt procent odpadów, a pozostałą część ubocznych produktów spalania odbierają inne firmy. W ciągu sześciu lat istnienia naszej firmy zagospodarowaliśmy ponad 1 600 000 ton popiołu i żużla paleniskowego, przetwarzając te odpady na wysokiej jakości materiały budowlane.

Jakie są najważniejsze kierunki rozwoju firmy?

Jest to przede wszystkim wzbogacenie asortymentu naszych wyrobów. Pracujemy nad tym wspólnie z Instytutem Mineralnych Materiałów Budowlanych. W przyszłym roku wprowadzamy na rynek nowy produkt.

Chcemy maksymalnie wykorzystać posiadany teren, a możliwości po temu są znaczne. Naszą ambicją jest stworzenie tutaj przemysłowego centrum recyklingu ubocznych produktów spalania w energetyce warszawskiej. Czy nam się to uda, będzie zależało od wielu czynników, przede wszystkim od możliwości sfinansowania tego przedsięwzięcia.

Reasumując chciałbym powiedzieć, że powołanie spółki Ekobet było społecznie potrzebne i okazało się sukcesem rynkowym. Osiągamy dobre wyniki, dzięki temu między innymi, iż wszystkie zyski przeznaczamy na rozwój. Firma uzyskała tytuły honorowe: „Solidny Partner” ’97 i ’98, a w bieżącej edycji konkursu „Lider Polskiej Ekologii” wyróżnienie.

Rozmawiał Piotr Janczarek

Ekobet Siekierki Sp. z o.o.
02-981 Warszawa, ul. Augustówka 1
tel. (022) 651-97-89, fax (022) 651-97-90