ZEC Bydgoszcz wybrało podejście procesowe

Energia XXX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 66 (6132) 19 marca 2002 r.

ZEC Bydgoszcz wybrało podejście procesowe

Rozmowa z Ryszardem Popowskim, prezesem Zarządu Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz S.A.

Restrukturyzacja to skomplikowany i trudny proces. Aby przebiegał on sprawnie, zdecydowali się państwo skorzystać z oprogramowania ARIS i usług doradczych IDS Scheer Polska. Czy nowatorskie podejście do restrukturyzacji, dotąd rzadko stosowane, poprzez podejście procesowe, odpowiedziało na pana potrzeby?

Doszliśmy do wniosku, że podczas procesów przekształceń niezbędne będzie korzystanie z doradztwa zewnętrznego, umożliwiającego obiektywne i profesjonalne dokonywanie ocen. Równolegle z pracami związanymi z wydzieleniem na zewnątrz prowadzenia działalności pozaprodukcyjnej w ZEC Bydgoszcz S.A. zapoczątkowano przy współpracy konsultantów z firmy IDS Scheer Polska, prace związane z dostosowaniem wewnętrznej struktury organizacyjnej spółki i zakresów działania komórek organizacyjnych do funkcjonowania w nowych warunkach. Wyprowadzeniu określonych funkcji na zewnątrz towarzyszyć musi wyodrębnienie nowych funkcji związanych z obsługą działalności spółek. Zapotrzebowaniu na wypracowanie nowego modelu organizacyjnego spółki wyszło naprzeciw podejście procesowe. Opisanie podstawowych procesów biznesowych przebiegających w spółce przy wykorzystaniu konsultingu i oprogramowania ARIS wskazało niezbędne kierunki przemian organizacyjnych i stało się punktem wyjścia przeobrażeń strukturalnych o charakterze systemowym. Wprowadzenie procesowego podejścia do zarządzania umożliwiło podjęcie prac przygotowawczych do wdrożenia Zintegrowanych Systemów Zarządzania według norm ISO, które wymagają właśnie takiego podejścia. Efektem podjętych działań winno być unowocześnienie i usprawnienie systemu zarządzania spółką.

Czy zatem konsekwencją wykorzystania podejścia procesowego będzie jego wdrożenie i przejście na zarządzanie procesami?

Wprowadzenie nowego systemu organizacyjnego, opracowanego na podstawie map procesów, nadaje kierunek dalszym pracom projektowym. Zakłada się, że modelowanie procesów gospodarczych mieć będzie charakter permanentny. Przewiduje się powołanie wewnętrznych struktur zarządzania procesowego, których działanie wspomagane będzie przez fachowych konsultantów z firmy IDS Scheer Polska. Po odpowiednim zaawansowaniu prac związanych z opisywaniem procesów i tworzeniem map procesów struktura organizacyjna spółki ewoluować będzie z podejścia procesowego w kierunku zarządzania procesami. Takie rozwiązanie stanowić będzie model docelowy, przewidziany na przyszłość.

Aktualnie proces restrukturyzacji spółki trwa i wiążemy z nim duże nadzieje. Docelowo oczekuje się, że spółki-córki wydzielane ze spółki macierzystej staną się efektywnymi podmiotami gospodarczymi o wyspecjalizowanym profilu działalności i dobrej kondycji finansowej, które sprostają wymogom funkcjonowania w warunkach rynkowych i zapewnią zatrudnienie nadwyżkom pracowników przejętych ze spółki macierzystej, którzy w ten sposób unikną zwolnień grupowych.

Jak dalej będzie przebiegał proces zmian w ZEC Bydgoszcz, czy są realizowane dalsze przedsięwzięcia w tym zakresie?

Podejmowane zmiany w ZEC Bydgoszcz S.A. ukierunkowane są na unowocześnienie i wzrost wartości spółki. Służyć temu mają takie przedsięwzięcia, jak inwestowanie w modernizację potencjału wytwórczego, kontynuowanie procesu restrukturyzacji organizacyjnej spółki poprzez wydzielanie dalszych spółek-córek, a docelowo – stworzenie grupy kapitałowej. Chcielibyśmy wdrożyć procedury ISO, a także przy udziale firmy IDS Scheer wdrożyć Zrównoważoną Kartę Wyników (BSC), umożliwiającą ocenę całej organizacji, wykraczającą poza konwencjonalne kryteria finansowe, z ukierunkowaniem na realizowaną przez nią wizję i strategię. Pragniemy również rozwijać system SAP oraz inne systemy informatyczne wspomagające zarządzanie i sterowanie procesami produkcyjnymi.

ZEC Bydgoszcz S.A. jest spółką Skarbu Państwa, która z pewnością znajdzie swojego właściciela, co zatem może wpłynąć na duże zainteresowanie ze strony potencjalnych inwestorów?

Ogólnie można stwierdzić, że obraz spółki jest pozytywny. ZEC Bydgoszcz S.A. jest firmą uporządkowaną, rozwijającą się, o stabilnej kondycji ekonomicznej, w której panuje ład prawny i spokój społeczny. Firma troszczy się o swój wizerunek i dobre jej postrzeganie przez otoczenie.

Największym walorem spółki są niewątpliwie jej pracownicy – fachowa kadra związana, oddana i utożsamiająca się z firmą, inwestująca w swój rozwój i otwarta na przemiany.

Są to niewątpliwe atuty, które winny sprzyjać prywatyzacji spółki.

Rozmawiała RM

 Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz S.A.
85-950 Bydgoszcz, ul. Energetyczna 1
tel. (052) 372-81-00, fax (052) 372-87-00
e-mail: [email protected]
www.zecbyd.com.pl