ZEORK S.A. na progu prywatyzacji

Energia XXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 61 (5834) 13 marca 2001 r.

ZEORK S.A. na progu prywatyzacji

Zgodnie z harmonogramem Ministerstwa Skarbu Państwa pod koniec 2001 roku lub na początku 2002 roku zostanie sprzedana część akcji Zakładów Energetycznych Okręgu Radomsko-Kieleckiego S.A. Obecnie doradca ministra skarbu państwa prowadzi analizy przedprywatyzacyjne spółki, które zakończą się w maju br. W czerwcu MSP zaprosi do rokowań inwestorów zainteresowanych uczestnictwem w prywatyzacji grupy G4, do której należy ZEORK S.A. Tymczasem spółką interesują się wielkie koncerny energetyczne, między innymi belgijski Tractebel i niemiecki RWE.

Strategia prywatyzacji przyjęta przez Ministerstwo Skarbu Państwa preferuje sprzedaż akcji w trybie publicznego zaproszenia do rokowań. MSP zamierza sprzedać inwestorowi 25 proc. akcji Zakładów Energetycznych Okręgu Radomsko-Kieleckiego SA. Kolejne 15% otrzymają pracownicy prywatyzowanej spółki, którzy będą mogli je sprzedać po upływie dwóch lat. W kolejnych etapach – w zależności od wypełniania przez inwestora zapisów umowy prywatyzacyjnej – możliwe będzie sprzedanie mu kolejnych pakietów akcji. Skarb Państwa pozostanie właścicielem 25 proc. akcji, zapewniając sobie wpływ na strategiczne decyzje sprywatyzowanej spółki. Taki tryb sprzedaży akcji przewiduje dotychczas obowiązująca strategia spółek dystrybucyjnych. Ostatnio jednak Ministerstwo Skarbu Państwa zaproponowało poprawki do strategii, z których najważniejsza dotyczy sprzedaży inwestorowi już w pierwszej transzy większościowego pakietu akcji prywatyzowanej spółki.

Obecnie w ZEORK S.A. i pozostałych spółkach G4 są prowadzone analizy przedprywatyzacyjne, które zakończą się w maju br. Na tej podstawie zostanie dokonana wycena wartości spółek oraz powstanie tzw. memorandum informacyjne dla potencjalnych inwestorów, zainteresowanych udziałem w prywatyzacji tej grupy. Zgodnie z harmonogramem w czerwcu Ministerstwo Skarbu Państwa wystosuje publiczne zaproszenie do rokowań w sprawie prywatyzacji ZEORK S.A. Na przełomie 2001 i 2002 roku dojdzie więc do sprzedaży pierwszego pakietu akcji Zakładów Energetycznych Okręgu Radomsko-Kieleckiego S.A.

Prywatyzacyjne korzyści

Przedmiotem negocjacji z inwestorem będzie nie tylko wartość akcji spółki, ale również program rozwoju, uwzględniający potrzeby inwestycyjne spółki i wymogi w zakresie ochrony środowiska (pakiet inwestycyjny) oraz zobowiązania w zakresie ochrony interesów pracowniczych (pakiet socjalny). Chodzi o to, aby dopływ kapitału i dostęp do nowoczesnych technologii wzmocnił spółkę na tyle, aby mogła z powodzeniem konkurować z innymi podmiotami, które pojawią się na zliberalizowanym rynku energii elektrycznej. Pracownicy natomiast powinni uzyskać odpowiednie gwarancje ze strony inwestora, dotyczące zatrudnienia w ZEORK S.A.

Z prywatyzacją ściśle związana jest również realizacja celu strategicznego, jakim jest uzyskanie pozycji lidera na lokalnym rynku w zakresie multimedialnej obsługi klienta. Co prawda podstawową dziedziną działalności jest branża energetyczna, jednak w celu pełnego wykorzystania posiadanego potencjału spółka zdywersyfikowała swoją działalność, przede wszystkim dotyczy to branży teleinformatycznej i tzw. usług okołoenergetycznych. Środki pozyskane z prywatyzacji będą więc przeznaczone na modernizację i rozwój sieci elektroenergetycznej, rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej (łączy światłowodowych), oraz rozbudowę bloku energetycznego w Elektrociepłowni Kielce S.A. do skojarzonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

ZEORK S.A. na rynku energii elektrycznej

Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego S.A. są jedną z największych spółek dystrybucyjnych. Usługi dystrybucyjne ZEORK S.A. obejmują teren województwa świętokrzyskiego, znaczną część województwa mazowieckiego oraz niewielką część województw małopolskiego i łódzkiego. Korzystną pozycję w krajowym systemie elektroenergetycznym zapewnia spółce bezpośrednie sąsiedztwo dwóch elektrowni, w Połańcu i Kozienicach. Spółka świadczy usługi dla około 730 tys. odbiorców na obszarze 16 500 km2, zamieszkanym przez około 1,9 mln osób. Zapewnia to firmie 4-procentowy udział w krajowym rynku energii elektrycznej i plasuje ją w czołówce zakładów energetycznych w Polsce.

Istotne jest również, że spółka charakteryzuje się zrównoważoną strukturą sprzedaży energii elektrycznej. Sprzedaje 31% energii elektrycznej odbiorcom w grupie taryfowej A, 27% w grupie taryfowej B, 16% w grupie taryfowej C i 26% w grupie taryfowej G. W 2000 roku w porównaniu z 1999 rokiem sprzedaż energii elektrycznej wzrosła o 1,2%.

ZEORK S.A. kupuje około 75% energii od PSE S.A. i 25% bezpośrednio od elektrowni. Od kilku lat spółka dywersyfikuje swój portfel zakupów, zmierzając do zwiększenia zakupu energii elektrycznej z elektrowni i niekonwencjonalnych źródeł wytwarzania. W tym celu również przystąpiła do giełdy energii elektrycznej. W najbliższych latach ZEORK S.A. planuje dalsze zróżnicowanie źródeł zaopatrywania w energię elektryczną, między innymi za pośrednictwem spółki zależnej Elektrociepłowni Kielce SA.

Elektrociepłownia Kielce S.A. jest drugim, po Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym „Energetyk” Sp. z o.o. w Sielpi, podmiotem powołanym w rezultacie działań przygotowujących spółkę do procesu prywatyzacji. Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego S.A. posiadają 100% udziału w kapitale zakładowym tych spółek.

Elektrociepłownia jako główny producent energii cieplnej obecnie w 70 procentach pokrywa zapotrzebowanie systemu ciepłowniczego miasta Kielce na energię cieplną i wodę użytkową. Realizowany program rozwoju EC Kielce S.A. zakłada budowę bloku energetycznego, w którym wytwarzane będą w skojarzeniu energia elektryczna i ciepło. Dzięki tej inwestycji elektrociepłownia osiągnie potencjał produkcyjny energii elektrycznej o mocy około 100 MWe, a jej zdolności wytwarzania ciepła osiągną poziom około 400 MWt. Planuje się, że produkcja energii elektrycznej z EC Kielce będzie stanowić znaczny udział w portfelu zakupów ZEORK S.A., która wpłynie na zmniejszenie opłat przesyłowych na rzecz innych podmiotów.

Nowoczesne technologie

Dążenie do stałego podnoszenia jakości świadczonych usług oraz oferowanego produktu sprawia, że podstawowym kierunkiem rozwoju spółki jest modernizacja i rozwój sieci elektroenergetycznej. ZEORK S.A. inwestuje znaczne środki w przyjazne dla środowiska urządzenia sieciowe, linie izolowane oraz nowoczesną aparaturę stacyjną i zabezpieczenia cyfrowe z rozbudowanymi funkcjami nadzoru i zdalnej kontroli. Stosowanie komputerowych systemów zarządzania siecią umożliwia pełną kontrolę nad jej funkcjonowaniem oraz sprawne sterowanie. Inwestycje te nie tylko przynoszą ograniczenie strat sieciowych, ale zapewniają ciągłość dostaw energii elektrycznej dla odbiorców finalnych.

Priorytetowym obszarem inwestowania jest również sieć teleinformatyczna wykorzystywana do prowadzenia działalności dystrybucyjnej, która zapewnia transmisję danych oraz komunikację miedzy poszczególnymi jednostkami terenowymi spółki. Warto podkreślić, że firma jako jedna z pierwszych w kraju zbudowała rozległą sieć światłowodową w technologii ATM. Obecnie ponad 90% jej jednostek organizacyjnych funkcjonuje w tej sieci. Sieć ZEORK S.A. ma charakter teleinformatyczny, co znaczy, że oprócz transmisji danych można ją również wykorzystywać do potrzeb telekomunikacyjnych. Dzięki specjalistycznej infrastrukturze teleinformatycznej spółka posiada znaczne możliwości rozszerzenia działalności komercyjnej w sferze usług telekomunikacyjnych oraz internetowych.

Działalność spółki

Podstawą działalnością ZEORK S.A. i zarazem źródłem największych przychodów jest dystrybucja i obrót energią elektryczną. Równocześnie za pośrednictwem rejonowych zakładów energetycznych spółka rozwija szeroką sferę usług energetycznych ściśle związanych z działalnością podstawową. Zgodnie z realizowaną koncepcją marketingową, oferta spółki w zakresie wszystkich usług energetycznych ma charakter kompleksowy. Do wypromowania tej oferty przyczyniła się w znacznym stopniu działalność Biur Obsługi Klienta w Rejonowych Zakładach Energetycznych, których najważniejszym zadaniem jest bezpośrednia komunikacja z klientami, pełna obsługa i doradztwo w zakresie oszczędnego i bezpiecznego wykorzystania energii elektrycznej. Spółka rozwija również działalność komercyjną w wielu innych dziedzinach, między innymi prowadzi sprzedaż materiałów i sprzętu elektroenergetycznego poprzez sieć hurtowni. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma przyjęła strategię poszerzania swej działalności w kierunku multimedialnej obsługi klienta.

Ewa Tarkowska 


Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego SA
26-110 Skarżysko-Kamienna
aleja Marszałka J. Piłsudskiego 51
tel. (041) 252 68 99
www.zeork.com.pl