Złoty jubileusz w blasku Polskiej Nagrody Jakości

Jakość XI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 260 (6033) 7 listopada 2001 r.

Złoty jubileusz w blasku Polskiej Nagrody Jakości

Wypowiedź Karola Kalemby, prezesa Zarządu, dyrektora naczelnego BSiPG Gazoprojekt SA

Biuro Studiów i Projektów Gazownictwa GAZOPROJEKT SA już po raz drugi jest obecne w gronie firm nagrodzonych w Konkursie Polskiej Nagrody Jakości, za wdrażanie i stosowanie zarządzania przez jakość. Po raz pierwszy dołączyliśmy do „czołówki” przedsiębiorstw zarządzanych w oparciu o koncepcję TQM (Total Quality Management) w roku 1999, kiedy to otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii polskich przedsiębiorstw usługowych.

Wprawdzie sukces jest spektakularny, to jednak ma swoje bezpośrednie przełożenie na sposób podejścia i organizacji systemu zarządzania firmą. Udział w konkursie jest więc szansą dla tych, którzy rozumieją, że współczesne zarządzanie wymaga ciągłego doskonalenia wszystkich obszarów firmy, jej podstawowych wartości, wizji, strategii i polityki. To również ciągła nauka dla przedsiębiorstwa oraz umiejętność obserwacji i reagowania na zmiany otoczenia.

Pokonanie kolejnych etapów ocen i weryfikacji przedsiębiorstwa w trakcie trwania konkursu wymaga dużego zaangażowania oraz przekonania całej załogi, że tylko wspólna praca i konsekwencja mogą przynieść oczekiwany wynik. Wymagania stawiane przez Polską Nagrodę Jakości wobec ocenianych jednostek są dostosowane do wymagań europejskiego odpowiednika modelu doskonałości EFQM – Europejskiej Fundacji Zarządzania przez Jakość. I tak jak nasze otoczenie stawia przed przedsiębiorcami coraz wyższą poprzeczkę, tak też z roku na rok wzrastają wymagania konkursu.

Tegoroczny sukces „Gazoprojektu” zbiega się z 50-leciem Biura. To właśnie 50 lat historii w służbie polskiego gazownictwa dało efekt w postaci głównej nagrody.

Zarówno nasze korzenie, jak i historia są nierozerwalnie związane z historią polskiego gazownictwa. Biuro powołane zostało w 1951 roku; początkowo zajmowało się realizacją wszelkiego rodzaju projektów związanych z produkcją i transportem gazu, później zaś wydobyciem, magazynowaniem, przesyłem i dystrybucją.

W okresie tych 50 lat w Biurze zatrudniono ponad 3.800 osób. Część pracowników przepracowała 30 lub nawet więcej lat, wielu spośród nich uhonorowano odznaczeniami państwowymi, resortowymi i branżowymi.

W „Gazoprojekcie” wykonano dokumentacje projektowo-kosztorysowe dla większości krajowych inwestycji systemu gazowniczego, a także wiele koncepcji programowych rozwoju gazyfikacji kraju, regionów, województw itd. Oznacza to również projekty dla ponad 15 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, około 1.600 stacji redukcyjno-pomiarowych I stopnia, 20 tłoczni gazu, 7 podziemnych magazynów gazu, ponad 85 tys. km gazociągów rozdzielczych oraz znaczną część obiektów towarzyszących.

Proces adaptacji systemu zarządzania do wymagań norm serii ISO 9000 oraz 14000 został zapoczątkowany w roku 1995. W roku 1998 uzyskaliśmy certyfikat ISO 9001, zaś w rok później ISO 14001. Podczas tej „transformacji” wszystkie wartości firmy minionego okresu zostały włączone do systemu i w sposób ciągły są rozwijane i doskonalone.

Dynamiczny rozwój firmy, zwłaszcza w ostatnich latach sprawia, że możemy mówić o „Gazoprojekcie” jako o firmie specjalistycznej, która w działalności projektowej stosuje nowoczesne standardy światowe, uwzględnia obowiązujące wymagania prawne z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska oraz może konkurować z podobnymi jednostkami w Polsce i Europie.

Sformułowana w oparciu o takie przesłania globalna wizja, polityka i strategia „Gazoprojektu” jest zgodna z filozofią TQM oraz stawia kierownictwo firmy wobec potrzeby zachowania wszystkich wartości przedsiębiorstwa, jego rozwoju i ciągłego doskonalenia.

Przywódcza rola naczelnego kierownictwa firmy przejawia się poprzez ugruntowany autorytet i zapewnienie etyki zawodowej. Przywództwo – to bycie otwartym we wspieraniu i inicjowaniu działań prowadzących do doskonalenia zawodowego pracowników, poszerzania ich zakresu umiejętności i kompetencji, a w efekcie popieranie profesjonalizmu załogi.

Tylko osobiste zaangażowanie członków kierownictwa daje możliwość włączenia wszystkich pracowników w realizację celów i zadań oraz czynnego uczestnictwa w procesie kształtowania kultury i etyki przedsiębiorstwa, również w relacjach z klientami zewnętrznymi. Przywódcza rola to również czynna postawa w kreowaniu wizerunku wiodącego biura w branży.

Fundamentalne znaczenie w stosowanej filozofii zarządzania w „Gazoprojekcie” odgrywa potencjał ludzki. Dzięki doskonalonemu i rozwijanemu systemowi planowania i realizacji szkoleń, popieraniu technik pracy zespołowej, wspieraniu indywidualnych ścieżek rozwoju, stwarzaniu dobrych i wygodnych warunków pracy, podejmowaniu działań integrujących możemy mieć przekonanie, że „Gazoprojekt” to jeden „organizm”. Charakterystyczna dla firmy jest stabilna załoga (obecnie około 250 osób) oraz jej poziom wykształcenia: przeważający procent pracowników z wyższym wykształceniem (56% załogi, zaś ze średnim ok. 37%). Większość pracowników, ze względu na profil Biura, posiada wykształcenie inżynieryjno-techniczne. Wielu spośród nich posiada specjalistyczne uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w zakresie architektury, technologii i organizacji budowy, konstrukcji budowlanych, instalacji i sieci sanitarnych, elektrycznych i energetycznych oraz pomiarów geodezyjnych.

Zarządzanie procesami projektowymi i inwestycje w rozwój

Mocną stroną „Gazoprojektu” jest nowoczesność procesów projektowych, czyli:

  • kompleksowe projektowanie z wykorzystaniem technik komputerowych,
  • możliwość przekazania klientowi opracowania w formie zapisu elektronicznego,
  • możliwość wykonania prezentacji multimedialnej realizowanego projektu,
  • projektowanie z wykorzystaniem współczesnej dostępnej techniki (obowiązujących norm i przepisów oraz wiedzy, którą dostarcza najnowsza nauka),
  • konsultacje ekspertów w zakresie wyboru technologii i technik projektowania.

Biuro dysponuje nowoczesnym sprzętem komputerowym oraz oprogramowaniem. Posiadamy ok. 250 stanowisk komputerowych oraz ok. 80 rodzajów oprogramowania inżynieryjno-technicznego, w tym oprogramowanie specjalistyczne np. do obliczeń wytrzymałościowych ABAQUS oraz analiz konstrukcji inżynierskich Robot V6 itp. Sieć oparta jest na systemie Windows 2000.

Większość informacji gromadzonych jest w ogólnie dostępnych bazach komputerowych. Również drogą elektroniczną prowadzona jest komunikacja i dotyczy to zarówno komunikacji wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Efektywne i sprawne zarządzanie informacją w sposób znaczący wpływa na usprawnienie procesów projektowych.

Staramy się zapewnić pracownikom dostęp do bieżącej informacji technicznej i to nie tylko poprzez typowe szkolenia zawodowe, uczestnictwo w konferencjach, sympozjach, targach itp., lecz również dostęp do wydawnictw naukowo-technicznych, publikacji, Internetu, a także umożliwić współpracę z instytucjami oraz ośrodkami naukowo-badawczymi zarówno w kraju, jak i za granicą.

Ostatnio zrealizowane inwestycje o znaczącej wadze dla polskiego systemu gazowniczego, w których uczestniczyło, bądź uczestniczy Biuro to następujące przedsięwzięcia:

  • polski odcinek systemu gazociągów tranzytowych Jamał – Europa Zachodnia,
  • Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu (KPMG) w Mogilnie,
  • projekty tłoczni na gazociągu tranzytowym: Włocławek, Kondratki, Zambrów, Ciechanów i Szamotuły,
  • kompletna dokumentacja dla Podziemnego Magazynu Gazu (PMG) w kopalni soli Moszczenica,
  • tłocznie gazu Jeleniów i Krzywa,
  • węzły pomiarowo-rozliczeniowe w Gustorzynie, Lasowie i Lwówku.

Istotną częścią prowadzonej przez Biuro działalności usługowej, poza projektami podstawowymi, budowlanymi i wykonawczymi są opracowania o charakterze studialnym. Są to głównie analizy techniczno-ekonomiczne dotyczące krajowego systemu przesyłowego, koncepcje programowe gazyfikacji nowych obszarów, modernizacje istniejących sieci, przestawienia zasilania elektrowni, elektrociepłowni i odbiorców przemysłowych, studia przedprojektowe oraz usługi konsultacyjne.

Satysfakcja klientów jest mierzalna w „Gazoprojekcie” poprzez utrzymanie zasadniczo stałego rynku zleceniodawców. Główni odbiorcy to: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział Główny w Warszawie, Oddziały i Zakłady PGNiG S.A., SGT EuRoPol GAZ s.a., PHZ Bartimpex S.A., Investgas S.A., urzędy miast i gmin oraz inni. W ramach ciągłego doskonalenia procesu oceny satysfakcji naszych klientów analizujemy wszelkie informacje i uwagi in plus oraz in minus. Ma to służyć doskonaleniu metod komunikacji oraz ciągłej poprawie jakości usług.

Współpraca z otoczeniem

Biuro nasze jest firmą świadczącą usługi na terenie całego kraju, nasz główny akcjonariusz i jednocześnie klient to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. z siedzibą w Warszawie. Powiązanie kapitałowe powoduje, że jesteśmy nie tylko merytorycznie, lecz również ekonomicznie związani z właścicielem. Pamiętamy jednak o naszym najbliższym otoczeniu – Wrocławiu. Realizujemy program współpracy z otoczeniem zaznaczając swoją obecność w regionie i mieście. Posiadamy określone linie sponsoringu, staramy się być dostrzegalni poprzez wspieranie ważnych imprez, placówek oświatowych, placówek służby zdrowia i pomocy społecznej oraz istotnych dla naszego miasta wydarzeń kulturalnych. Prowadzimy współpracę z lokalnymi uczelniami; jesteśmy związani, poprzez członkostwo, z wrocławskimi organizacjami i stowarzyszeniami.

Zarząd „Gazoprojektu” perspektywicznie myśli o pomnażaniu dóbr i zaplecza materialnego. W ramach prowadzonej działalności inwestycyjnej dokonaliśmy rozbudowy biurowca oraz uporządkowaliśmy parking, a także tereny bezpośrednio przylegające.

Biuro posiada wydane przez PCBC i DQS certyfikaty potwierdzające zgodność funkcjonującego systemu zarządzania jakością z normą ISO 9001 oraz 14001. W momencie uzyskania certyfikatu byliśmy pierwszą w Polsce firmą projektową, która wdrożyła i stosuje system zarządzania środowiskiem zgodnie z wymaganiami normy ISO 14001 ze szczególnym zwróceniem uwagi na procesy projektowe.

W pięćdziesięcioletniej historii Biura zmieniała się kadra, wprowadzano nowe techniki pracy i zmieniano organizację, ale niezmiennie służyło to jednemu celowi – rozwojowi polskiego gazownictwa.

Najbliższa przyszłość „Gazoprojektu” to dalsze inwestycje w umacnianiu przyjętej strategii i polityki firmy, doskonalenie i rozwój systemu zarządzania ludźmi, zasobami (finansowymi, informacyjnymi, materiałowymi), nowe wdrożenia oraz nowe techniki i technologie projektowania. n

 

Zakres działalności obejmuje prace rozwojowo-studialne oraz kompleksowe projektowanie dla potrzeb gospodarki paliwowo-energetycznej; obiekty przemysłu gazowniczego związane z produkcją, przesyłem, dystrybucją, magazynowaniem, pomiarem i przetwórstwem gazu.

WYKONUJEMY:

prace studialne i analityczne:

  • usługi konsultingowe w zakresie:
    • opiniowania dokumentacji,
    • ekspertyzy dla obiektów gazowniczych,
  • studia i analizy:
    • przedprojektowe analizy potrzeb energetycznych zaopatrzenia gazem,
    • analizy dla potrzeb gazyfikacji bezprzewodowej LNG (liquefied natural gas), LPG (liquefied petroleum gas), CNG (compressed natural gas)
  • analizy techniczno-ekonomiczne,
  • koncepcje programowo-przestrzenne gazyfikacji nowych obszarów,
  • programy modernizacji istniejących sieci,
  • koncepcje przestawienia na zasilanie gazem ziemnym,

projekty podstawowe, budowlane i wykonawcze:

  • gazociągów przesyłowych,
  • tłoczni gazu,
  • podziemnych magazynów gazu,
  • stacji redukcyjno-pomiarowych,
  • węzłów rozdziału gazu,
  • węzłów rozliczeniowych,
  • kotłowni gazowych,

projekty:

  • prób rozruchowo-odbiorowych obiektów kubaturowych i gazociągów,
  • prób ciśnieniowych i wytrzymałościowych,
  • przekroczeń przeszkód terenowych, wód i cieków wodnych,
  • przygotowanie dokumentacji przetargowej.

Zapewniamy serwis na zaprojektowanych przez nas obiektach w ramach nadzorów autorskich.