Znaczenie PERN „Przyjaźń” S.A. dla społeczności lokalnej

Energia XXIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (5607) 13 czerwca 2000 r.

Znaczenie PERN „Przyjaźń” S.A. dla społeczności lokalnej
Wypowiedź Stanisława Jakubowskiego, prezydenta Płocka

logo Główna Nagroda konkursu „Wybitny Polski Eksporter ’99”

 

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych PERN „Przyjaźń” S.A. od początku swego istnienia trwale wpisało się w życie miasta i lokalnej społeczności. Firma rozwijała się razem z Płockiem i stopniowo umacniała swą pozycję, by wspólnie z dawną Petrochemią, obecnie z Polskim Koncernem Naftowym ORLEN SA podnieść nasze miasto do rangi polskiej stolicy przemysłu naftowego, znaczącego w Europie Środkowej. Razem z miastem uczestniczyła w przemianach społeczno-gospodarczych i politycznych.

O znaczeniu PERN-u dla społeczności lokalnej można dyskutować w wielu aspektach. Na początku chciałbym zwrócić uwagę na wspomnianą już pozycję przedsiębiorstwa wśród płockich firm, a co się z tym wiąże – jego rolę w rozwoju gospodarczym miasta. PERN jest właścicielem sieci rurociągów oraz zbiorników paliwowych. Posiada liczne bazy, w których gromadzone są rezerwy paliwowe, gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne kraju. Po PKN ORLEN SA, z którym zresztą ściśle współpracuje, jest drugą firmą z siedzibą w Płocku o strategicznym znaczeniu dla sektora naftowego, a tym samym dla gospodarki całego państwa, plasującą się w krajowej czołówce pod względem rentowności i zysku.

PERN daje stałe zatrudnienie ponad 800 osobom. Przeważająca grupa pracowników to wyspecjalizowane służby eksploatacyjno-remontowe. Wobec pogłębiającego się bezrobocia i kryzysu na rynku pracy jest więc liczącym się w mieście i regionie pracodawcą.

Mówiąc o udziale PERN-u w życiu Płocka i jego mieszkańców nie sposób przecenić działalności sponsoringowej i charytatywnej. Przykłady można by mnożyć. Jednak z co najmniej dwóch powodów chciałbym podkreślić znaczenie przedsiębiorstwa dla Fundacji Zdrowia Dzieci, istniejącej przy Urzędzie Miasta. Dzięki finansowej partycypacji zarówno PERN-u, jak i innych sponsorów, Fundacja może z powodzeniem pomagać niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom. Świadczy to, iż przedsiębiorstwo wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom płocczan i angażuje się w rozwiązywanie ważkich problemów społecznych. To również dobry przykład udanej i skutecznej współpracy z samorządem lokalnym. Poza tym przedsiębiorstwo sponsoruje wiele imprez sportowych, kulturalnych i naukowych. Finansowo wspiera liczne organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, placówki opiekuńcze i wychowawcze, a wśród nich jedyny w Płocku Rodzinkowy Dom Dziecka nr 1 i Dom Pomocy Społecznej w pobliskich Goślicach. Jestem przekonany, że firma nie szczędzi na te cele ani starań, ani – tym bardziej – środków. Najważniejszy jest jednak dla miasta fakt, że dzięki rurociągom mniej cystern jeździ przez miasto, jest bezpieczniej i zdrowiej, zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska.