Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 299 (6982) 22 grudnia 2004 r.
Znacznie taniej i efektywniej
Czy Polska będzie musiała płacić unijne kary za brak rozwiązań w ochronie środowiska? Czy istnieje alternatywa dla drogich spalarni, niebezpiecznych składowisk i żmudnej segregacji odpadów komunalnych? Czy ochrona środowiska musi nas dużo kosztować? Odpowiedź na te i wiele innych pytań polscy eksperci znaleźli w Australii.
Członkostwo w Unii Europejskiej nałożyło na Polskę wiele zobowiązań w zakresie ochrony środowiska. Za kilka lat Unia przestanie akceptować nasze metody gospodarowania odpadami komunalnymi, a raczej ich brak i zacznie nakładać na Polskę ogromne kary pieniężne. Dlatego też rozwiązanie tego problemu jest sprawą naglącą i wymaga szybkich rozwiązań.
Obecnie w Polsce ponad 90 proc. odpadów komunalnych, to jest prawie 45 mln m3, wywożonych jest rocznie na składowiska. Marnowanie surowców wtórnych, które nadają się do ponownego przerobu, budzi coraz więcej emocji i kontrowersji. Przestarzałe i nieekonomiczne metody utylizacji i odzysku odpadów komunalnych, chybione decyzje inwestycyjne i mało skuteczny system segregacji, wpływają na niewielką efektywność prowadzonych w Polsce działań w tym zakresie.
Światowym liderem w racjonalnym gospodarowaniu odpadami jest Australia. Nowoczesne rozwiązania i technologie stosowane w tym kraju pozwalają na efektywne wykorzystanie ponad 90 proc. odpadów komunalnych. Pozostałość, głównie w postaci czystej frakcji mineralnej jest wykorzystywana np. jako podsypka dla budownictwa. Nie ma drugiego kraju na świecie, który potrafi zagospodarować odpady komunalne prawie w 100 procentach.
Australijskimi rozwiązaniami Polska interesuje się już od dłuższego czasu. Cztery lata temu prowadzone były wstępne rozmowy o przygotowaniu rządowego porozumienia o współpracy i wymianie doświadczeń w tym zakresie. Do idei tej powrócono przed kilkoma tygodniami. Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej gościli w Australii na zaproszenie resortów Ochrony Środowiska i Dziedzictwa oraz Przemysłu, Turystyki i Zasobów. Wizyta polskiej delegacji poprzedziła planowane na wiosnę 2005 roku podpisanie resortowego porozumienia w tej sprawie. Obie strony deklarują chęć nawiązania ściślejszej współpracy w zakresie m.in. doradztwa, projektowania i transferu najlepszych technologii przetwarzania odpadów komunalnych.
Członkowie delegacji wizytowali w Australii przodujące zakłady, które prowadzą najbardziej efektywną i ekologiczną gospodarkę odpadami. Najnowocześniejszy zakład, oddany do eksploatacji w sierpniu br., znajduje się w sąsiedztwie wioski olimpijskiej w Sydney. Przetarg na jego budowę wygrała australijska firma Global Renewables Limited (GRL), która pokonała ponad 100 konkurentów z całego świata. Opracowany przez GRL mechaniczno-biologiczny proces utylizacji i przerobu odpadów komunalnych (UR-3R, Redukcja, Odzysk, Recykling) scala w jeden ciąg technologiczny najbardziej innowacyjne, światowe rozwiązania w zakresie sortowania odpadów, ekstrakcji biologicznej, kompostowania, rafinacji i odzysku energii elektrycznej.
Zakład przyjmuje zmieszane odpady socjalno-bytowe, pochodzące z różnych źródeł, które segreguje się dopiero w procesie kompleksowej utylizacji. Przy takim rozwiązaniu odpadają wysokie koszty tworzenia systemu selektywnej zbiórki odpadów, który najczęściej nie sprawdza się w praktyce. Jakościowo cenne materiały i surowce wtórne – szkło, papier, plastyk, drewno, złom, tekstylia itp. przerabiane są w zakładzie lub kierowane są do ponownego przetworzenia w przemyśle. W odpowiednio dobranych procesach recyklingowych przywraca się im pierwotne cechy. Z odpowiednio oddzielonej masy organicznej, poddanej dalszym procesom, wytwarza się biogaz do produkcji energii oraz wysokiej jakości nawozy kompostowe.
Proces biologiczny (perkolacja), zastosowany w technologi GRL jest wielokrotnie szybszy i efektywniejszy od powszechnie stosowanych dotychczas metod, dzięki skróceniu procesu fermentacji z 28 do niespełna 2 dni.
Uzyskana energia przekracza znacznie potrzeby zakładu, którego koszty eksploatacji są przynajmniej o 50-60 proc. niższe od funkcjonujących w Europie spalarni.
Po zakończeniu procesu obróbki odpadów komunalnych z zakładu, który nie posiada ani jednego komina, nie wydostają się żadne emisje ani substancje zapachowe. Czysta i przyjazna środowisku technologia zastosowana w zakładzie w Sydney ma same atuty: zmniejsza ilość odpadów komunalnych wywożonych na wysypiska o 93%; eliminuje emisję szkodliwych gazów cieplarnianych; wytwarza energię odnawialną z odpadów i wysokiej jakości nawóz kompostowy. Ogromną zaletą australijskiego procesu UR-3R jest skuteczna ochrona środowiska przed zanieczyszczeniem i zasobów naturalnych przed nadmierną eksploatacją, dzięki ponownemu wykorzystywaniu surowców wtórnych.
Australijski model utylizacji odpadów komunalnych może być powszechnie stosowany również w naszym kraju. Wystarczy tylko skontaktować się z przedstawicielami firmy GMA, która jest wyłącznym przedstawicielem Global Renewables Limited w Polsce:
- Andrzej Codogni – 0506-060-228
- Juliusz Grabowski – 0601-444-651
Ewa Sawicka
- Informacje o Global Renewables Limited