Żyć w czystym środowisku

Ochrona Środowiska XVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 60 (6440) 12 marca 2003 r.

Żyć w czystym środowisku

Rozmowa z Piotrem Siennickim, prezesem Zarządu Zakładu Energetycznego Płock SA

Pod koniec stycznia br. niezależna jednostka certyfikująca RW TUV pozytywnie oceniła funkcjonujące w Zakładzie Energetycznym Płock SA i jego spółkach zależnych: ZEP – Dystrybucja Wschód Sp. z o.o., ZEP – Dystrybucja Zachód Sp. z o.o. oraz ZEP-TECH Sp. z o.o. Systemy Zarządzania Środowiskowego oraz potwierdziła ich zgodność z wymaganiami określonymi w międzynarodowej normie ISO 14001.

 

ISO 14001 to drugi certyfikat dla Zakładu Energetycznego Płock SA. Do zarządzania jakością dołączycie zarządzanie środowiskiem. I jesteście drugim zakładem energetycznym w kraju, który otrzyma ten certyfikat. Czy bycie drugim to nie porażka?

Nie stawiałbym tego w kategorii wyścigu. Każde nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwo dba o swój wizerunek, a posiadanie certyfikatów to uwiarygodnienie w oczach klientów, zwłaszcza że w przypadku ISO 14001 chodzi przecież o środowisko naturalne. Otrzymanie certyfikatu nie świadczy o tym, że chcieliśmy być jednymi z pierwszych, świadczy natomiast o przystosowaniu naszego zakładu do międzynarodowych wymogów, dotyczących ochrony środowiska oraz o ogromnej pracy, jaką w tej dziedzinie wykonaliśmy. Zależy nam na dobrym postrzeganiu ZEP SA zarówno przez naszych kontrahentów, jak i odbiorców energii elektrycznej – w kontekście dbałości o środowisko naturalne również, bo nie jest ono czymś, co można lekceważyć.

Jednym z wymogów formalnych, stawianych przez normę ISO 14001 jest opracowanie polityki środowiskowej…

Taki dokument powstał w kwietniu 2002 roku i jest naszym zobowiązaniem do prowadzenia działalności w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju, zgodnej z wymaganiami prawa. Nasze działania są przyjazne dla środowiska. Prowadzimy prawidłową gospodarkę odpadową i wodno-ściekową, ze szczególnym uwzględnieniem działań w kierunku minimalizacji ilości wytwarzanych odpadów oraz ich recyklingu, a także działań zapobiegających degradacji środowiska naturalnego wskutek niewłaściwego stosowania substancji mogących zanieczyścić wodę i grunt. Ma to swój wyraz zwłaszcza w eksploatacji sieci i urządzeń elektroenergetycznych. Na stacjach 110/15 kV systematycznie montujemy pod transformatorami specjalne systemy oczyszczania wód opadowych, mogące przechwycić całość oleju w sytuacji awaryjnego rozszczelnienia transformatora, kontynuujemy bieżące prace w zakresie wymiany przewodów nieizolowanych na izolowane. Modernizujemy place przeznaczone do składowania urządzeń elektroenergetycznych, wyposażając je w specjalne systemy przechwytywania i oczyszczania wód opadowych. Przeprowadziliśmy ponadto demontaż eternitowych pokryć dachowych na budynkach będących własnością naszego zakładu, a także – już od dawna i niezależnie od przyjętych w polityce środowiskowej zobowiązań – chronimy gatunek bociana białego, wynosząc gniazda tych ptaków ponad przewody linii elektroenergetycznych.

Norma ISO 14001 to także wymogi wynikające z prawa ochrony środowiska, dotyczące m.in. gospodarki odpadami czy promieniowania elektromagnetycznego. Jak w tej kwestii poradził sobie Zakład Energetyczny Płock?

W zakresie emisji promieniowania elektromagnetycznego z naszych urządzeń i linii przesyłowych oczekujemy na przepisy wykonawcze, które pozwolą nam na uzyskanie w terminie do 30 czerwca 2005 roku stosownych pozwoleń, w pozostałych sprawach kwestie prawnych uregulowań mamy już za sobą. Co więcej, opracowaliśmy niezbędne procedury i instrukcje postępowania zgodnie z przyjętymi założeniami oraz przeszkoliliśmy pracowników. System Zarządzania Środowiskowego będzie bowiem funkcjonować nie tylko wtedy, gdy pracownicy będą świadomi własnego wpływu na środowisko, ale również wówczas, gdy zyskają wiedzę niezbędną do jego właściwego kształtowania i – oczywiście ochrony.

Trudno nie odnieść wrażenia, że istotą Systemu Zarządzania Środowiskowego w Zakładzie Energetycznym Płock jest taka działalność, która zyskuje uznanie w oczach opinii społecznej. A przecież łatwiej jest promować spełniający ekologiczne standardy towar?

Przesył energii elektrycznej jako usługa jest misją naszej firmy i w tej dziedzinie mamy już znaczące osiągnięcia. Wdrożenie normy ISO 14001 to wynik naszej autentycznej chęci działania w sposób nie szkodzący środowisku, a także chęci udowodnienia, że Zakład Energetyczny Płock jest w stanie spełniać stawiane mu wymagania w każdej dziedzinie działalności. Wszyscy chcemy przecież żyć w czystym środowisku i pracować w bezpiecznych dla zdrowia warunkach. Poza tym warunki gospodarki rynkowej i stale wzrastającej konkurencji realizację tych wymagań niejako narzucają. To cena ugruntowania stabilnej pozycji na rynku, a także osiągnięcia na nim przewagi konkurencyjnej. Oczywiście, możemy też mówić o wymiernych korzyściach, jak redukcja kosztów związanych z gospodarką surowcami, zasobami, energią czy odpadami, ułatwieniem dostępu do funduszy ekologicznych, a także zachęceniem potencjalnych inwestorów. Trzeba jednak pamiętać, że ISO 14001 nie jest znakiem wyrobów przyjaznych środowisku, ale oznacza, że profil działalności przedsiębiorstwa, mający wpływ na to środowisko jest zorganizowany zgodnie z wymaganiami międzynarodowej normy. Jeśli dzięki temu na przykład obniży się ryzyko awarii środowiskowych, czy nawet zagrożenia te zostaną całkowicie wyeliminowane, to można być pewnym, że nastąpi poprawa relacji ze społeczeństwem, jeśli swoimi działaniami w zakresie ochrony środowiska polepszymy jego stan, przez co stworzymy następnym pokoleniom warunki do lepszego życia, to siła tych relacji ulegnie zwiększeniu. A na tym przecież każdemu przedsiębiorstwu powinno zależeć najbardziej.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Katarzyna Zalewska


09-400 Płock, ul. Wyszogrodzka 106
tel. (024) 266-52-00, fax (024) 266-52-01
e-mail: [email protected]
www.zep.com.pl