Żyć zdrowym życiem

Nasze Zdrowie I
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 105 (6788) 6 maja 2004 r.

Popularność leków KRKA stale rośnie na naszym rynku

Żyć zdrowym życiem

Rozmowa z Jozefem Kolaricem, dyrektorem KRKA w Polsce

KRKA – dziś jedna z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowej – powstała pół wieku temu. Początki były skromne: małe pomieszczenie i dziewięciu pracowników. Obecnie zatrudnia 3,5 tys. osób w 14 przedsiębiorstwach i 23 przedstawicielstwach zagranicznych. Eksportuje swoje preparaty do 70 krajów. Zajmuje piąte miejsce wśród największych słoweńskich eksporterów.

Nazwa Krka pochodzi od pięknej i wyjątkowo czystej rzeki przepływającej przez Nowe Miasto (Novo mesto), gdzie znajduje się siedziba firmy.

W Polsce KRKA jest obecna od 1974 r. Odnosi sukcesy, popularność jej preparatów stale rośnie.

 

KRKA jest dobrze znana małym i dorosłym Polakom, dzięki preparatom witaminowym i innym produktom z tzw. grupy OTC (leki kupowane w aptekach bez recepty). Zaufaliśmy kapsułkom „na pamięć” Bilobil, a nasze dzieci uwielbiają Pikovit.

Kiedy skrzypi w stawach sięgamy po Naklofen, gdy łapie nas chrypka, ból gardła – po Septolete. Kamagel przynosi ulgę po ukąszeniach owadów – to ważna informacja i „na czasie” przy kompletowaniu wakacyjnej apteczki.

KRKA istnieje już pół wieku, od 30 lat obecna jest w Polsce. Jak udało się osiągnąć taki sukces na naszym rynku?

Na początku lat 70. firma współpracowała z Centralą Farmaceutyczną Cefarm oraz centralą handlu zagranicznego importującą produkty farmaceutyczne Ciech-Polfa. Nasza firma była mile widziana na polskim rynku, przede wszystkim dlatego, że oferowaliśmy wysokiej jakości leki produkowane na zachodnich licencjach.

W 1991 r. KRKA ustanowiła własne przedstawicielstwo w Warszawie. Wiosną 1993 r. zarejestrowała przedsiębiorstwo KRKA Polska Sp. z o.o.

Dla słoweńskiej firmy Polska jest ważnym krajem, o strategicznym miejscu w Europie, a oprócz tego rynkiem, który dynamicznie się rozwija. Dlatego też nie przypadkiem podjęliśmy decyzję o budowie centrum produkcyjno-dystrybucyjnego w waszym kraju. W 2001 r., w ciągu niespełna czterech lat od wmurowania kamienia węgielnego, na warszawskiej Ochocie stanęła nowoczesna fabryka. Na 3000 mkw. powierzchni zabudowy (7000 mkw. powierzchni użytkowej) nowe centrum w stolicy tworzą magazyn wysokiego składowania z dystrybucją, obiekt produkcyjny i budynek administracyjny. Inwestycja pochłonęła 25 mln USD.

Warunki produkcji w KRKA Polska są dostosowane do wymagań dobrej praktyki wytwórczej (GMP), norm europejskich i światowych, przepisów z zakresu regulacji technicznych oraz przepisów polskiego prawa. W nowocześnie wyposażonych laboratoriach powstają leki i preparaty spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności terapeutycznej. Nasza firma nie obawia się ostrej konkurencji, jaka nastąpi po poszerzeniu UE. Mamy ugruntowaną markę na rynku. Cieszymy się zaufaniem polskich lekarzy i pacjentów.

Jakie leki wprowadziła KRKA na rynek polski, o ile wiem szczególnie cenione są leki kardiologiczne?

Obecnie na rynku polskim KRKA sprzedaje 35 leków, stosowanych w terapii wielu schorzeń. Główna oferta firmy to rzeczywiście preparaty stosowane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. 14 lat temu KRKA jako jedna z pierwszych wprowadziła na polski rynek farmaceutyczny nowoczesny lek kardiologiczny enalapryl. Atrakcyjność wprowadzenia na rynek enalaprylu w 1991 r. była związana z dostarczeniem nowoczesnego, skutecznego preparatu stosowanego w leczeniu nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca, produkowanego zgodnie z międzynarodowymi standardami, zgodnie z najnowocześniejszymi zaleceniami, ale jednocześnie za cenę na możliwości polskiego pacjenta. Ten lek okazał się prawdziwym hitem – zdobył uznanie nie tylko w Polsce i w Słowenii, ale także w krajach UE i Stanach Zjednoczonych. Wejść na te rynki jest bardzo trudno – trzeba mieć produkt naprawdę wysokiej klasy.

Drugą ważną grupę naszych leków kardiologicznych stanowią dwa leki obniżające poziom cholesterolu z grupy tzw. statyn, jest to simastatyna i atorwastatyna. Niewątpliwie związane jest to z faktem, że choroby układu krążenia, głównie o etiologii miażdżycowej, są najczęstszą przyczyną zawałów i umieralności w Polsce.

Ale tak jak już wspomniałem, oferta naszej firmy jest bardzo szeroka i wykracza poza leki stosowane w schorzeniach sercowo-
-naczyniowych.

Są to antybiotyki, leki stosowane w terapii chorób przemiany materii i układu pokarmowego czy leki reumatologiczne.

W ostatnim czasie na rynek wchodzimy z coraz bogatszą ofertą preparatów mających zastosowanie w psychiatrii.

Aż 85 proc. całej sprzedaży firmy to leki na receptę. Dodajmy są to leki generyczne, czyli odtwórcze, które choć są znacznie tańsze, jakościowo nie ustępują lekom oryginalnym. Cieszą się coraz większym uznaniem w krajach bogatych, takich jak: Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Holandia.

 

Nagrody, wyróżnienia, medale dla KRKA Polska

  • Tytuł „Złoty Lek 1997” otrzymał preparat Duovit
  • Tytuł „Złoty Lek 2000” otrzymał preparat Septolete
  • „Budowa roku 2000” wyróżnienie w warszawskim konkursie w kategorii budynków przemysłowo-administracyjnych
  • KRKA Polska Sp. z o.o. Firma Roku 2001 – nagroda Polskiego Klubu Biznesu za „odważne inwestycje w przemyśle farmaceutycznym w Polsce”

Jak wygląda współpraca KRKA z polskim środowiskiem medycznym?

KRKA już w pierwszych latach obecności w Polsce nawiązała współpracę ze środowiskiem medycznym, z licznymi klinikami i szpitalami. W ostatnim dziesięcioleciu prowadzimy badania kliniczne wspólnie z polskimi ośrodkami naukowymi. Wyniki tych badań są publikowane w najważniejszych czasopismach specjalistycznych. Prezentowane są na kongresach i sympozjach towarzystw lekarskich.

Wspólnie z Polskim Towarzystwem Lekarskim, Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Gastrologicznym, Urologicznym, Internistycznym, Lekarzy Rodzinnych organizujemy konferencje poświęcone poszczególnym jednostkom chorobowym i dziedzinom terapeutycznym. Aktywnie uczestniczymy w rozwoju wiedzy medycznej. Stworzyliśmy program edukacyjny o nazwie „Medicus Bonus” który w głównej mierze adresowany jest do młodych lekarzy.

Ideą programu jest dostarczenie środowisku medycznemu najnowszych doniesień naukowych oraz algorytmów postępowania z zakresu medycyny, które mogą być przydatne w codziennej pracy lekarza.

KRKA Polska Sp. z o.o. jest członkiem Izby Gospodarczej Farmacja Polska, w której działają polscy producenci i dystrybutorzy leków. Bierze udział we wszystkich akcjach podejmowanych przez polskie środowisko farmaceutyczne. Działamy również od wielu lat na rzecz fundacji charytatywnych.

Czy firma jest zaangażowana w działalność edukacyjną dla pacjentów? Profilaktyka zdrowotna to rzecz najważniejsza – podkreśla pan często na spotkaniach z dziennikarzami.

Filozofia słoweńskiej firmy polega na propagowaniu zdrowego stylu życia.

Staram się sam dawać dobry przykład. Dlatego doceniam spacery, regularnie ćwiczę w siłowni i przyjmuję witaminy (oczywiście firmy KRKA).

„Żyć zdrowym życiem” to hasło przewodnie, zgodnie z którym KRKA pełni swoją szlachetną misję. Polacy (i nie tylko) żyją w pośpiechu: zła dieta, codzienny stres, brak ruchu nie sprzyjają pielęgnowaniu kondycji fizycznej i psychicznej. Stąd przybywa schorzeń określanych mianem cywilizacyjnych. Najczęstszymi są choroby układu krążenia.

KRKA Polska Sp. z o.o. dokłada wszelkich starań, by edukować, dostarczać pacjentom i ich rodzinom wyczerpującej wiedzy na temat samej choroby, jej profilaktyki, czemu służy specjalny program edukacyjny „W trosce o zdrowie”. Ponad dwustu przedstawicieli naukowych zatrudnionych w naszej firmie odwiedza lekarzy i farmaceutów w terenie, informując o nowościach w szerokiej gamie produktów KRKA.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Krystyna Forowicz

 

  • Informacje o firmie KRKA

Żyć zdrowym życiem

Nasze Zdrowie XI
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ„.
30 marca 2007 r.

Żyć zdrowym życiem

Od 1 lutego tego roku specjaliści z Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej, Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie bezpłatnie pomagają osobom z zaburzeniami psychicznymi, które mają kłopoty w znalezieniu pracy. Można tu zasięgnąć informacji, jakiej pracy szukać, uzyskać pomoc w znalezieniu zatrudnienia. Specjaliści przygotowują również osoby chore do pracy oraz pomagają w pierwszych, najtrudniejszych dniach, po jej rozpoczęciu. Konsultacje zawodowe są częścią kampanii „Żyć zdrowym życiem”, zainicjowanej przez firmę farmaceutyczną KRKA. Honorowy patronat nad całą inicjatywą objęło Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Uruchomienie punktu konsultacyjnego dla osób z zaburzeniami psychicznymi jest kolejnym etapem programu „Żyć zdrowym życiem”, zainicjowanym przez firmę KRKA. Program ten ma zmienić szkodliwe stereotypy narosłe wokół chorób psychicznych i pomóc chorym w powrocie do normalnego życia. Zagrożenia spowodowane chorobami układu krążenia, ich konsekwencje i powszechność spowodowały, że postanowiono rozszerzyć akcję i objąć nią także problematykę kardiologiczną.

Przełamywanie barier

Celem programu „Żyć zdrowym życiem. Zdrowie psychiczne” jest przełamanie bariery, jaka oddziela ludzi zdrowych od osób z zaburzeniami psychicznymi, zmiana stereotypów, jakie wyrosły wokół chorób psychicznych. Bezpośrednia pomoc osobom dotkniętym tymi problemami ma pomóc im w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Kampania ruszyła w listopadzie 2005 r. Miesiąc później uruchomiono infolinię, gdzie chorzy i ich bliscy mogli anonimowo otrzymać informację o chorobie i poradzić się specjalistów. Od stycznia 2006 r. działa serwis internetowy www.zyczdrowymzyciem.pl. Strona jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką zdrowia psychicznego. Tu również można otrzymać poradę od specjalisty, wziąć udział w dyskusji na temat walki z dyskryminacją osób chorych. Wiosną ubiegłego roku w 30 miastach odbył się cykl bezpłatnych badań pacjentów, którzy chcieli wykonać badania diagnostyczne w kierunku depresji. W tym samym czasie odbyła się także pierwsza sesja szkoleniowa dla terapeutów środowiskowych, którzy są ważnym ogniwem społecznym między lekarzem psychiatrą a jego pacjentem.

Kontynuacją i rozwinięciem programu „Żyć zdrowym życiem” był konkurs „W drodze do pracy” skierowany do osób chorych na schizofrenię, zorganizowany w ubiegłym roku. Uczestnicy przygotowywali swój życiorys zawodowy i list motywacyjny pisane z perspektywy 2008 roku: Jak chciałbym, aby moje życie zawodowe wyglądało za 2 lata? Przyznano trzy nagrody główne, nagrodę specjalną oraz siedem wyróżnień. Wszystkie nagrody zostały tak dobrane, aby pomóc indywidualnie każdej z osób w realizacji jej planów zawodowych.

W trosce o zdrowe serce

Kampania „Żyć zdrowym życiem” początkowo koncentrowała się na problemach zdrowia psychicznego. Wkrótce została rozszerzona o problematykę kardiologiczną. Z powodu chorób układu krążenia, co roku umiera w Polsce aż 82 tys. mężczyzn i 91 tys. kobiet. Oznacza to, że następstwa chorób układu krążenia odpowiadają za ok. 50 procent zgonów w Polsce. Ponad 30 procent dorosłych Polaków ma nadciśnienie, z czego zaledwie co dziesiąta osoba podejmuje leczenie. Wczesna diagnostyka i odpowiednia terapia mogłyby zmienić tę bardzo niepokojącą statystykę, a osobom chorym dać szansę na normalne życie. Części kardiologicznej kampanii „Żyć zdrowym życiem. W trosce o zdrowe serce” patronuje Instytut Kardiologii w Warszawie.

Strona internetowa www.zyczdrowymzyciem.pl została rozszerzona o nowy dział: „W trosce o zdrowe serce„. Jest on nie tylko praktycznym źródłem wiedzy o zaburzeniach sercowo-naczyniowych, ale także pełni rolę kardiologicznej poradni on-line. Aby zadać pytanie lekarzowi specjaliście wystarczy wpisać jego treść w odpowiednią rubrykę i podać swój adres mailowy. Lekarz odpisze na podany adres, udzielając odpowiedzi oraz pełnych wyjaśnień czy wskazówek, co powinniśmy dalej zrobić. Pytania można zadawać na każdy temat związany z chorobami układu krążenia.

Nowe leki firmy KRKA

Odpowiadając na potrzeby pacjentów z chorobami układu krążenia, centralnego układu nerwowego i dróg moczowych, KRKA w ubiegłym roku wprowadziła na rynek farmaceutyczny pięć nowoczesnych produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza. Preparat zolpidem, który pojawił się w Polsce w ubiegłym roku, jest już siódmym lekiem firmy KRKA, stosowanym w terapii chorób centralnego układu nerwowego. Inne preparaty psychiatryczne KRKA dostępne w Polsce służą leczeniu schizofrenii, depresji i zaburzeń w przebiegu choroby Alzheimera.

KRKA jest jedną z wiodących europejskich generycznych firm farmaceutycznych. Jej produkty obecne są w 70 krajach świata. Firma zajmuje się głównie wytwarzaniem wysokiej jakości preparatów odtwórczych, bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo. KRKA Polska jest częścią międzynarodowej korporacji pochodzącej ze Słowenii, a na polskim rynku istnieje już od ponad 30 lat. Większość leków oferowanych przez KRKA jest wydawanych z przepisu lekarza. Rośnie także znaczenie produktów bez recepty, które wielokrotnie były wyróżniane i nagradzane przez konsumentów. n