Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
10 listopada 2006 r.
„Przegląd Techniczny” laureatem Polskiej Honorowej Nagrody Jakości
Jubilat z Polską Nagrodą Jakości w tle
Wypowiedź Ewy Mańkiewicz-Cudny, redaktor naczelnej „Przeglądu Technicznego”
W bieżącym roku dwutygodnik „Przegląd Techniczny” skończył 140 lat. Jest to najstarsze europejskie czasopismo ogólnotechniczne podejmujące ważne zagadnienia związku techniki z ekonomią, ekologią, a nawet kulturą, wpływu techniki na poziom życia, pracy i odpoczynku człowieka.
Od początku swego istnienia czasopismo publikowało artykuły dotyczące nie tylko techniki, ale także edukacji technicznej i kształcenia twórców techniki, konieczności aktualizowania wiedzy, tworzenia i działalności organizacji technicznych, takich jak stowarzyszenia naukowo-techniczne czy izby inżynierskie.
Już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na łamach „Przeglądu Technicznego” zaczęły pojawiać się artykuły dotyczące ekologii, czystszej produkcji i recyklingu. Były to praktycznie pierwsze publikacje na ten temat w prasie polskiej.
Od zawsze tematyką obecną na łamach „Przeglądu Technicznego” była jakość. Jej pojmowanie zmieniało się wraz z rozwojem techniki, zmianami w organizacji produkcji oraz zarządzaniu systemami, ludźmi i środowiskiem. Wszystkie te zagadnienia wraz z ewolucją pojęcia jakości można znaleźć na stronach naszego czasopisma od pierwszych jego numerów.
Pismo było bowiem adresowane w dużej mierze do inżynierów-przedsiębiorców, menedżerów, dyrektorów technicznych. Starało się być ich doradcą w sprawach innowacyjnych rozwiązań, konkurencyjnych zmagań na rynku. W latach osiemdziesiątych takim orężem przedsiębiorstw stały się normy ISO i zarządzanie przez jakość.
Od chwili ustanowienia przez Krajową Izbę Gospodarczą Polskiej Nagrody Jakości „Przegląd Techniczny” włączył się w promocję jej idei, organizacji i laureatów. Niejednokrotnie dawaliśmy na naszych łamach wyraz temu, iż w obecnych warunkach Polski – najpierw przygotowującej się do wejścia do Unii Europejskiej, a od 1 maja 2004 będącej jej członkiem – dominującą sprawą w gospodarce powinny być innowacje, jakość i ekologia. Wszystkie te zagadnienia są w jakimś stopniu zebrane w Polską Nagrodę Jakości, której statuetka trafia do naszej redakcji po raz trzeci. Dwie pierwsze uzyskali: w 2000 r. – Ewa Mańkiewicz-Cudny, redaktor naczelna; w 2002 r. zastępca redaktor naczelnej – Henryk Piekut, a w tym roku, roku jubileuszu „Przeglądu Technicznego” – cały zespół redakcyjny.
Jest to dla nas wielka satysfakcja, ale i zobowiązanie do dalszych działań na rzecz szerzenia wiedzy o współczesnych aspektach jakości, nie tylko w produkcji, ale i usługach rozumianych bardzo szeroko – od medycyny do dbania o bezpieczeństwo obywateli.
Trudno w krótkim tekście nawet pokrótce wyliczyć osiągnięcia „Przeglądu Technicznego” przez 140 lat jego istnienia. Warto jednak wspomnieć o tych ostatnich, wśród których na szczególne podkreślenie zasługuje organizacja plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera”. Jedną z kategorii, w których można ten tytuł uzyskać, jest właśnie jakość. Uznanie czytelników zyskały także cykle publikacji pt. „Akademia jakości”, czy reportaże przedstawiające firmy odnoszące sukcesy w konkursach jakościowych, innowacyjnych i ekologicznych. Nasza redakcja wspólnie z Naczelną Organizacją Techniczną i Krajową Izbą Gospodarczą prowadzi od 6 lat konkurs DŹWIGNIA. Nagroda ta jest przyznawana małym i średnim przedsiębiorstwom za tworzenie nowych miejsc pracy i za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, w tym systemów zarządzania jakością.
Adresatem „Przeglądu Technicznego – gazety inżynierskiej” jest nie tylko społeczność techniczna, ale też przemysłowcy zdający sobie sprawę, że w dzisiejszym zglobalizowanym świecie gospodarkę trzeba rozwijać w oparciu o wiedzę, nowe technologie i nowe systemy organizacyjne oraz jakościowe. n