Jakość w UDT w służbie polskiego przemysłu

Decyzją Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji SA zarządzanej przez pana organizacji – Urzędowi Dozoru Technicznego – została przyznana nagroda, której uroczyste wręczenie nastąpi podczas obchodów „Polskiego Dnia Jakości”. W 2010 roku był pan laureatem „Polskiej Honorowej Nagrody Jakości”. Czy to dowody uznania dla wdrożonego w UDT systemu zarządzania?

UDT jako pierwsza instytucja rządowa zdecydował się, aby swoją działalność inspekcyjną prowadzić zgodnie z wymaganiami norm europejskich.

Zarządzanie tak dużą, wielooddziałową instytucją jak Urząd Dozoru Technicznego stanowi szczególne wyzwanie. Realizacja celów, jakie stawia przed nami ustawa o dozorze technicznym oraz konkurencyjność w rynkowym obszarze naszej działalności wymagają skutecznego systemu zarządzania.

Coraz większą wagę przywiązujemy do takiego systemu zarządzania, który uwzględnia konieczność doskonalenia współpracy z naszymi klientami. UDT wdrożył system zarządzania jakością oparty na normie ISO 9001. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków organizacyjnych dla właściwej realizacji misji dozoru technicznego, uwzględniającej potrzeby i oczekiwania naszych klientów.

Procesowe podejście do zarządzania firmą, oparte na wymaganiach normy ISO 9001, jest niezwykle pomocne w dobie konieczności dostosowywania się do częstych zmian przepisów prawa i nowych wymagań rynku. Stąd nasza decyzja o wprowadzeniu zintegrowanego systemu zarządzania i ciągłym jego doskonaleniu.

Nasz system zarządzania rozszerzyliśmy o system bezpieczeństwa informacji, bezpieczeństwa pracy, ochrony środowiska oraz zarządzania ryzykiem. Zintegrowanie tych wszystkich systemów w jeden spójny system było zadaniem, jakie stawialiśmy sobie w najgłębszym przekonaniu, że przyniesie ono wymierne korzyści całemu procesowi zapewniania bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń technicznych. Jesteśmy dumni z bycia w Polsce prekursorami w budowaniu tak dużego, zintegrowanego systemu zarządzania.

Czy badania techniczne urządzeń, jakie wykonuje UDT, mogą przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności polskiego przemysłu?

Urząd Dozoru Technicznego wypełniając swoją misję nieustannie ogranicza ryzyko związane z eksploatacją urządzeń technicznych w Polsce do poziomu akceptowalnego przez społeczeństwo. Uwarunkowania zewnętrzne, w jakich działamy, to między innymi systematycznie nowelizowane przepisy prawne narzucające coraz wyższą dbałość o bezpieczeństwo funkcjonowania przemysłu. Wspomagamy przedsiębiorców w spełnianiu tych wymagań.

Sprawdzenie stanu technicznego to jeden z elementów wpływających nie tylko na bezpieczeństwo pracy, ale również na utrzymanie ciągłości pracy i optymalizację zużycia energii. Zmniejszenie awaryjności i energochłonności przemysłu ma bezpośredni wpływ na jego konkurencyjność.

Urząd Dozoru Technicznego dozoruje ponad milion urządzeń technicznych, które w czasie eksploatacji muszą spełniać wymagania w zakresie bezpieczeństwa. W przypadku stosowania innych wymagań niż przepisy o dozorze technicznym, UDT proponuje środki wspierające w postaci ekspertyz technicznych i certyfikacji. Wykorzystanie narzędzi, jakie oferuje UDT – kompetentna instytucja zaufania publicznego – pozwala skutecznie zwiększać bezpieczeństwo użytkowania oraz poprawić efektywność energetyczną urządzeń technicznych.

W ostatnich latach zauważamy pozytywny trend – przedsiębiorcy oraz instytucje ich wspomagające coraz częściej podejmują w trakcie eksploatacji urządzeń szereg działań profilaktycznych zmierzających do poprawy bezpieczeństwa pracy oraz wpływających na zmniejszenie energochłonności. Taka strategia postępowania minimalizuje ryzyko powstania zagrożenia związanego z eksploatacją urządzenia oraz wpływa na utrzymanie ciągłości funkcjonowania zakładu i ograniczenie zużycia energii.

Dzięki regularnym badaniom technicznym urządzeń nasi inspektorzy dysponują rozległą wiedzą na temat ich eksploatacji i związanych z nią problemów. To cenne dane dla producentów urządzeń technicznych, którzy chcą udoskonalać swoje wyroby. Wiele innowacji rodzi się przecież na skutek doświadczeń eksploatacyjnych. Nasi inspektorzy zawsze są gotowi dzielić się z przemysłem swoją wiedzą i to jest nasz ważny wkład w rozwój innowacyjności polskiej gospodarki.

Bardzo ważną sprawą dla konkurencyjności polskiego przemysłu jest bezpieczeństwo energetyczne kraju, które najczęściej kojarzy się z zapewnieniem ciągłości dostaw paliw i energii…

Oczywiście, ale nie zawsze pamięta się o tym, jak wielki wpływ na bezpieczeństwo energetyczne ma zapewnienie bezpieczeństwa technicznego, na które składa się między innymi niezawodne funkcjonowanie kluczowej infrastruktury energetycznej kraju.

Nowe wyzwania w tym zakresie powstają wraz z planami rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, chociaż UDT ma już w tej dziedzinie pewne doświadczenia – wykonywaliśmy zadania dozoru technicznego przy wytwarzaniu urządzeń do elektrowni atomowej, która przeszło dwadzieścia lat temu miała powstać w Żarnowcu. Nadrzędnym czynnikiem warunkującym uzyskanie bezpieczeństwa jądrowego jest przestrzeganie wymagań dotyczących bezpieczeństwa technicznego. Elementem o kapitalnym znaczeniu dla funkcjonowania elektrowni jądrowej jest bezpieczeństwo techniczne systemów, elementów konstrukcji i wyposażenia w niej eksploatowanych. Urządzenia techniczne szczególnie związane z bezpieczeństwem jądrowym to np.: wymiennik ciepła i obudowa reaktora, rurociągi oraz elementy ciśnieniowe obiegu pierwotnego i wtórnego, urządzenia do przemieszczania ładunków. Jesteśmy przygotowani do wypełniania tych nowych zadań.

Coraz ważniejszym elementem bezpieczeństwa energetycznego kraju będą się stawały odnawialne źródła energii. Bezpieczeństwo farmy wiatrowej czy biogazowni zależy od wielu aspektów, które powinny być zidentyfikowane już na etapie projektowania. Trzeba prawidłowo przeprowadzić analizę zagrożeń i ryzyka zarówno pod względem bezpieczeństwa technicznego, jak i bezpieczeństwa prawnego, związanego z budową i eksploatacją tego typu instalacji. UDT-CERT oferuje swoją pomoc już na etapie projektowania takich instalacji.

W systemie zapewniania bezpieczeństwa bardzo ważna jest certyfikacja instalatorów urządzeń wykorzystujących biomasę, pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych, płytkich instalacji geotermalnych oraz urządzeń wykorzystujących ciepło słoneczne. Jesteśmy przygotowani, aby prowadzić certyfikację w tym zakresie.

Czy właściciele urządzeń technicznych mają jakieś dodatkowe korzyści z badań technicznych?

Od wielu lat dajemy naszym klientom możliwość korzystania z wiedzy i doświadczeń naszych pracowników, oferując w ten sposób pewnego rodzaju wartość dodaną do naszych usług. Klienci coraz częściej tego od nas oczekują. Staramy się być zawsze blisko naszych klientów i wsłuchiwać się w ich oczekiwania i potrzeby.

Pozwolę sobie dodać, że to podejście zaczyna przynosić efekty w postaci rosnącej liczby certyfikatów wydawanych przez UDT-CERT, a także pozyskania nowych klientów lub powiększenia zakresu zleconych badań.

UDT świadczy również szereg usług certyfikacyjnych. Czy certyfikacja ma jakiś wpływ na innowacyjność polskiej gospodarki?

Certyfikacja ma bezpośredni wpływ na innowacyjność gospodarki, ponieważ wiąże się z korzystaniem z najlepszych, najnowszych i sprawdzonych wzorców stosowanych na świecie. Na przykład organizacja, która wdroży system zarządzania oparty na normie PN-EN ISO 9001:2009, potwierdza tym samym swoją zdolność do ciągłego dostarczania wyrobu spełniającego wymagania klienta i do zwiększania zadowolenia klienta, a to przecież jest siłą napędową innowacji.

Świadcząc usługi certyfikacyjne staramy się wykorzystywać wiedzę naszych specjalistów i ekspertów dla rozwoju polskiej gospodarki. UDT-CERT jest jedną z największych jednostek certyfikujących w Europie Środkowej. Nasze usługi certyfikacyjne uzyskały akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Dzięki temu wyniki naszych badań oraz wystawione certyfikaty są uznawane nie tylko w Polsce, ale w całej Europie i na świecie.

Obecnie w Polsce obserwuje się zjawisko spowolnienia na rynku certyfikacji. Jaka przyszłość czeka tę branżę?

Branża certyfikacyjna prowadzi działalność szczególną. Działa jako tak zwana trzecia strona – niezależna od obu stron gospodarczej relacji. Certyfikat to poświadczenie trzeciej strony, że wyrób, system zarządzania czy umiejętność spełnia określone parametry. Certyfikacja prowadzi więc do zwiększenia zaufania do danego przedmiotu, kontrahenta, fachowca. Chciałbym jednak podkreślić, że ważne jest kto wydaje certyfikat. Gdy czyni to jednostka nie ciesząca się autorytetem, nie przynosi on żadnych korzyści.

O ile zaufanie jest fundamentem gospodarki, to tym jednostkom certyfikującym, które stawiają na rzetelność i profesjonalizm, można wróżyć tylko dalszy rozwój.

W UDT-CERT niezmiennie trzymamy się zasad rzetelności i profesjonalizmu i systematycznie notujemy dwucyfrowe wzrosty przychodów. Z naszego ponad 100-letniego doświadczenia wynika, że tylko wysoka jakość wykonywanych usług pozwala zdobyć zaufanie, a co za tym idzie, zadowolenie klientów.

W krajach UE, jak i w Polsce rzeczywiście zauważalne jest aktualnie wyhamowanie szybkiego wzrostu liczby certyfikatów systemów zarządzania, w szczególności w branżach przemysłowych. Mieliśmy do czynienia z wysypem – jak ja to nazywam – „paracertyfikatorów”, czyli firm oferujących quasi-certyfikaty, laury czy tytuły. W większości przypadków jedynym kryterium otrzymania tego typu „laurki” było spełnienie wymagań cenowych.

Natomiast certyfikat systemu zarządzania przyznany przez UDT-CERT to potwierdzenie, że organizacja jest przygotowana do najtrudniejszych wyzwań rynku. Certyfikowany przez nas system zarządzania oraz dostarczona wraz z nim wiedza i doświadczenie naszych auditorów znacząco przyczyniają się do minimalizacji szeregu ryzyk operacyjnych w firmach. Stąd zapewne ciągle rosnąca popularność naszych certyfikatów w branżach: budowlanej, energetycznej, przemysłowej, ale również usługowej, a nawet administracji publicznej i samorządowej.

Dziękuję za rozmowę.

KS

Urząd Dozoru Technicznego
www.udt.gov.pl