Ochrona Środowiska XVII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 130 (6510) 5 czerwca 2003 r.
Nominacja w konkursie o „EKOLAURY Polskiej Izby Ekologii”
Jak powiedział wiceprezydent miasta Konina Andrzej Sybis – „Problem odpadów komunalnych nie może być traktowany przez samorządy jako przysłowiowe śmieci, wymaga bardzo uważnego planowania z perspektywą na co najmniej kilka lat do przodu. To przyświecało podjęciu decyzji władz samorządowych Konina o utworzeniu zakładu tj. również jeden z podstawowych argumentów pozwalających w ciągu ostatnich kilku lat milionowe kwoty na modernizację składowiska oraz budowę nowoczesnego zakładu. Dziś możemy zapewnić mieszkańców Konina i poinformować mieszkańców gmin ościennych, że składowisko odpadów w naszym mieście spełnia ostre wymogi ochrony środowiska i będzie funkcjonować przez następnych 30 lat. Zadawalające jest iż, jeden z podstawowych celów postawionych przed zakładem tj. maksymalny odzysk surowców wtórnych jest w całości realizowany”.
Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie został powołany do życia w 1999 roku. Początki działalności były bardzo trudne, zważywszy na stan zagospodarowania istniejącego składowiska, które delikatnie mówiąc było stertą śmieci rzucanych na kupę”. Zagospodarowanie tego stanu i doprowadzenie go do europejskiego poziomu zajęło ponad dwa lata i wymagało tytanicznej pracy oraz olbrzymich nakładów finansowych. Wysokie uznanie za poziom utrzymania Zakładu zostało wyrażone przez wicepremiera Marka Pola podczas uroczystego otwarcia nowoczesnej sortowni odpadów komunalnych oraz duże grono wysokiej klasy specjalistów podczas wizytacji zakładu w ramach zjazdu Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast we wrześniu 2002 roku.
Głównym zadaniem Zakładu jest racjonalna, ekologiczna i efektywna gospodarka odpadami wytwarzanymi w obrębie działania Zakładu. Jednym z podstawowych kierunków działania jest rozwój selektywnej zbiórki surowców wtórnych i bio odpadów Na dzień dzisiejszy w mieście o ilości mieszkańców sięgającej 85 tys. osób rozstawionych jest 250 punktów segregacji, co daje łącznie 750 pojemników. Sam poziom odzysku dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu pracowników MZGOK wzrósł w ciągu dwóch lat o ponad 118%. W roku 2002 Zakład podjął decyzję o wprowadzeniu segregacji u źródła” odpadów organicznych. Zakład zakupił i wyposażył nieodpłatnie w pojemniki bio 7.400 gospodarstw domowych i uruchomił 200 punktów zbiorczych do gromadzenia wyselekcjonowanych odpadów w zabudowie wysokiej. Pojemniki bio 120l otrzymało na razie 1600 rodzin w domkach jednorodzinnych. W latach następnych planujemy objąć akcją wszystkich mieszkańców Konina. Celem tego działania jest pozyskanie czystego surowca do produkcji kompostu, oraz oczyszczenie strumienia odpadów komunalnych trafiających na sortownię z odpadów organicznych zanieczyszczających surowce wtórne. Jest to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Wielkopolsce prowadzona na taką skalę.
Od 2000 roku zakład prowadzi także konkurs dla placówek oświatowych. Każda z placówek oświatowych jest wyposażona w pojemnik do gromadzenia makulatury, a ponadto szkoły otrzymują także worki do gromadzenia surowców wtórnych. Każdej szkole zapewniamy bezpłatny odbiór surowców w ustalonym terminie.
Równolegle Zakład podjął szereg działań w zakresie edukacji ekologicznej mieszkańców poprzez: kolportaż materiałów edukacyjno-informacyjnych (kalendarze, ulotki), edukacja dzieci i młodzieży ( zarówno w szkołach jak i bezpośrednio na składowisku), lokalne mass-media (cykl audycji radiowych, artykuły w lokalnej prasie, spoty reklamowe), stworzenie strony internetowej (www.mzgok.konin.pl) zawierającej bieżące informację o zakładzie oraz stwarzającej możliwość kontaktu.
W uznaniu naszych starań otrzymaliśmy na Targach POLEKO 2002 w Poznaniu wyróżnienie w I Edycji Konkursu Zbiórka Tworzyw Sztucznych Przeglądu Komunalnego”. MZGOK został wyróżniony godłem promocyjnym HIT 2002 za „Proekologiczne przedsięwzięcia w zakresie gospodarki odpadami”.
W związku z bardzo bliskim wejściem Polski do UE Zakład postawił sobie za cel osiągnięcie standardów europejskich jeszcze przed tym terminem. Wykorzystując swoje położenie geograficzne w centrum kraju chcemy być postrzegani jako Zakład o ponadregionalnym obszarze działania. Dzięki posiadanej wiedzy i potencjałowi jesteśmy pewni, że również ten cel zostanie osiągnięty.
Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie
62-510 Konin, ul. Sulańska 13
tel. (063) 211-32-79, fax (063) 211-32-78
www.mzgok.konin.pl