Ochrona Środowiska XV – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 269 (6346) 19 listopada 2002 r.
Przedsiębiorstwo przyjazne środowisku
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku posiada 50-letnią tradycję, a jako spółka z o.o., której 100% udziałów objęte jest przez Gminę Miejską Słupsk, powstało 1 czerwca 1992 r. w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego działającego na zasadach przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.
Owa tradycja i zdobywane przez lata doświadczenia w zakresie ochrony środowiska naturalnego dały spółce PGK solidną podstawę do jeszcze bardziej efektywnych działań proekologicznych, opartych na założeniach polityki komunalnej państwa oraz na priorytetach i standardach krajów Unii Europejskiej.
Wyrazem tych działań jest realizowany wraz z gminą miejską Słupsk oraz gminami ościennymi program porządkowania gospodarki odpadami na terenie miasta i powiatu słupskiego.
Prowadzone przez Spółkę PGK regionalne wysypisko odpadów w Bierkowie o pow. 16,48 ha jest obiektem inżynierskim o stosunkowo dużym nasyceniu uzbrojenia i wyposażenia technologicznego, do których należą złoże bioenergetyczne, staw stabilizacyjny, instalacja do odzysku biogazu oraz budynek generatora z zespołem prądotwórczym.
W chwili obecnej teren eksploatowany wynosi 10,21 ha i obejmuje wypełnione (stare) składowisko o pow. 6,45 ha uszczelnione metodą tradycyjną pyłami podymowymi oraz zbiornik A o pow. 3,76 ha, wyłożony warstwą szczelnej grubej folii PHED zwanej geomembraną, podzielony na czynne kwatery A 1 i A 2.
W celu pozyskiwania gazu wysypiskowego na obszarze 6,45 ha składowiska odpadów stałych wykonano 19 odwiertów gazu, za pomocą zespołu prądotwórczego gaz przetwarzany jest na energię elektryczną i cieplną. Pozyskiwana energia pokrywa bieżące potrzeby całego zaplecza technicznego i socjalnego wysypiska, a nadmiar energii elektrycznej przesyłany jest do sieci krajowej.
W 2002 r. planuje się rozpoczęcie II etapu odgazowania wysypiska.
Regionalne wysypisko odpadów w Bierkowie wyposażone jest ponadto w dwie wiaty do sortowania surowców wtórnych, wiatę do rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych oraz myjnię samochodów i pojemników, a także urządzenie marki Karcher do mycia i odkażania kół i podwozi samochodów wyjeżdżających z wysypiska. Dwie wagi samochodowe o nośności 60 ton sprzężone z systemem komputerowym zapewniają pełną ewidencję wwożonych na wysypisko odpadów. Planuje się również wprowadzenie elektronicznego systemu kontrolnego wywozu odpadów z obsługiwanego przez PGK terenu.
W realizowanym przez Spółkę PGK programie porządkowania gospodarki odpadami priorytet stanowi segregacja odpadów oraz zbiórka surowców wtórnych. Rozpoczęte w 1992 r. działania w zakresie zbiórki surowców wtórnych są systematycznie doskonalone i przynoszą wymierne efekty.
Na terenie miasta Słupska i gmin ościennych ustawiono kolorowe pojemniki do zbiórki szkła, makulatury, tworzyw sztucznych oraz puszek aluminiowych, łącznie 658 pojemników.
Od dwóch lat prowadzony jest przy udziale WFOŚiGW oraz nadleśnictw pilotażowy program w zakresie zbiórki surowców wtórnych z parkingów leśnych w powiecie słupskim, którego widoczne efekty przekładają się na ochronę lasów przed zanieczyszczeniem, szczególnie w sezonie turystycznym.
Przedsiębiorstwo szczególny nacisk kładzie na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. Utrzymuje stały kontakt ze szkołami, wspierając je w działaniach proekologicznych. W 2001 r. przeprowadziło wspólnie z Urzędem Miejskim oraz Ruchem Proekologicznym „Źródło” dwa konkursy na zbiórkę makulatury oraz zbiórkę puszek aluminiowych. W roku 2002 ogłoszono kolejną III edycję konkursów na zbiórkę makulatury oraz puszek aluminiowych, w których biorą udział uczniowie szkół z terenu m. Słupska i 3 gmin ościennych. Przewiduje się, że przy poparciu władz samorządowych konkursy rozszerzone zostaną na cały powiat słupski.
W latach 1995 – 2001 odzyskano do ponownego przerobu 2.304,3 t surowców, w tym 753,5 t tworzyw sztucznych i 841,9 t stłuczki szklanej.
Ogólny koszt zadań objętych programem pn. „Porządkowanie gospodarki odpadami w rejonie słupskim” do 2003 r. współfinansowany przez Fundację EkoFundusz, WFOŚiGW, władze samorządowe, powiatowe i gminne wynosi ok. 11 mln zł.
W wyniku właściwie prowadzonej przez przedsiębiorstwo gospodarki odpadami, w priorytetach przedsięwzięć WFOŚiGW w Gdańsku ujęte zostało zadanie pn. „Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów dla m. Słupska i powiatu słupskiego”, które planowane jest do realizacji przez PGK w latach 2003 – 2006, a jego wartość wynosi 40 mln zł.
W ramach realizacji przedsięwzięcia planuje się wykonanie wielu zadań, które umożliwią odzysk do 30% surowców wtórnych z odpadów.
Bardzo ważną sprawą w zakresie ochrony otoczenia przed działaniem wysypiska odpadów będzie pełne zagospodarowanie 300 m strefy ochronnej wysypiska poprzez dokonanie odpowiedniego nasadzenia drzew i krzewów, rozważa się także gospodarcze wykorzystanie strefy.
Osiąganie sukcesów w działalności proekologicznej PGK jest możliwe dzięki właściwemu zrozumieniu problemów w zakresie ochrony środowiska i wsparciu przez władze miasta Słupska, starostwo powiatowe i współpracujące z PGK zarządy gmin.
Przedsiębiorstwo jest dumne ze swoich dotychczasowych osiągnięć ekologicznych, które potwierdzone zostały licznymi wyróżnieniami i nagrodami, a wśród nich:
- I nagroda w konkursie „Najlepsi w ekologii” redakcji „Zielonego Sztandaru” w kategorii najbardziej nowatorskiej inwestycji ekologicznej ukończonej w 1999 r.;
- dwukrotnie przyznana nagroda pieniężna w konkursie na zagospodarowanie odpadów na terenach wiejskich.
Jako szczególny, prestiżowy sukces przedsiębiorstwo traktuje otrzymaną nominację w IV edycji konkursu ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, który odbywa się pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Aleksandra Kwaśniewskiego.
Osiągane sukcesy w dziedzinie ochrony środowiska stanowią dla PGK silną motywację do kontynuowania rozpoczętych zadań proekologicznych, jak i podjęcia nowatorskich, ambitnych przedsięwzięć, które potraktowane jako dobra inwestycja w przyszłość, przyniosą wymierne efekty dla zachowania równowagi w środowisku naturalnym regionu słupskiego.
Tadeusz Koper – absolwent Uniwersytetu Gdańskiego – magister ekonomii. Od 1963 r. związany z gospodarką komunalną, początkowo jako kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim, a później jako zastępca dyrektora w Wojewódzkim Zjednoczeniu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Słupsku. Od 1978 r. dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, a po reorganizacji prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Słupsku. Były wieloletni prezes Klubu Sportowego „Czarni Słupsk”. Posiadane odznaczenia i wyróżnienia to m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złota Odznaka „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” i wiele innych.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku
76-200 Słupsk, ul. Szczecińska 112
tel. (059) 843-40-22, fax (059) 843-21-86
e-mail: [email protected]
www.pgkslupsk.pl