Ochrona środowiska z wizją przyszłości

Ochrona Środowiska XIV – Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 128 (6205) 4 czerwca 2002 r.

Ochrona środowiska z wizją przyszłości

Rozmowa z Bogdanem Gutkowskim, założycielem i dyrektorem Agencji Ochrony Środowiska w Koszalinie

Kiedy w 1989 roku powstała w Gdańsku Agencja Ochrony Środowiska, główną dziedziną jej działalności była gospodarka wodno-ściekowa. Czy to wynikało z potrzeby chwili?

Nie. Wiązało się to raczej z moim wykształceniem i stanowiło przedłużenie, już we własnej firmie, pracy naukowej na Politechnice Gdańskiej. Z czasem agencja poszerzyła działalność i dziś mamy na koncie ponad dwa tysiące ekspertyz, opracowań, projektów i obiektów zrealizowanych w całej Polsce i poza granicami. Zajmujemy się m.in. przygotowywaniem inwestycji technologicznych począwszy od opracowania technologii, poprzez raporty oddziaływania na środowisko, wszystkie sprawy formalne, aż po projektowanie i realizację inwestycji.

Jako firma identyfikujemy się z hasłem „Twoje środowisko jest naszym środowiskiem”.

Które zadania były największym wyzwaniem?

Trudno o prostą odpowiedź. Zaprojektowaliśmy sześć pierwszych w Polsce północnej impregnatorów do drewna, z zamkniętym obiegiem bezchromowych środków impregnujących, a więc jednostki najnowocześniejsze, pozwalające na eksport drewna do Unii Europejskiej. Opracowaliśmy w pełni polską technologię, a następnie nadzorowaliśmy realizację, bazującej na tej technologii, oczyszczalni ścieków dla mennicy Państwowej w St. Petersburgu (Rosja). Dla kilku koncernów paliwowych projektowaliśmy stacje paliw, w których zostały zastosowane różne rozwiązania ekologiczne. Ostatnio projektowaliśmy i nadzorowaliśmy budowę nowoczesnych Zakładów Przetwórstwa Ryb w Darłowie – od projektu po zezwolenie na eksport do Unii Europejskiej.

Jaki jest główny obszar działania agencji?

W części inżyniersko-konsultingowej chcemy być firmą regionalną, działającą wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Od samego początku w Koszalinie istniał oddział agencji, utworzony i kierowany przez obecnego prezesa Zarządu Agencji, mgr. Tomasza Ziętka. Oddział działał na tyle sprawnie, że w 1994 roku zadecydowałem o przeniesieniu tu firmy. Ponieważ nasza działalność rozrosła się na całe wybrzeże, w 2001 roku utworzyliśmy przedstawicielstwo w Szczecinie, a w tym roku w Gdańsku. Takie usytuowanie umożliwia nam znajomość wszystkiego, co w dziedzinie ochrony środowiska dzieje się w całym regionie.

Agencja nie ogranicza się jednak tylko do tego obszaru Polski. Działalność wydawnicza ma przecież charakter ponadregionalny.

W 1990 roku napisałem poradnik „Aktualne przepisy w ochronie środowiska”. Ta książka i suplementy stale wydawane do niej mają swoich odbiorców w urzędach administracji publicznej, a szczególnie w przedsiębiorstwach, łącznie z tymi najbardziej znanymi w kraju. Dzięki poradnikowi mamy stały kontakt z klientami, którzy telefonują do nas z różnymi zapytaniami dotyczącymi przepisów prawnych. W 2001 roku ukazało się trzecie już wydanie książki, za które właśnie otrzymaliśmy nagrodę Pomorski Produkt Roku 2002.

Ostatnio agencja skierowała do samorządów nową ofertę – program komputerowy EKO-AOS.

Jest to program służący do prowadzenia obowiązkowego rejestru dokumentów o środowisku i jego ochronie, do czego ustawowo zobligowane są organy administracji publicznej, począwszy od wójta gminy a skończywszy na ministrze środowiska. Program dostępny jest zarówno w wersji stanowiskowej, jak i sieciowej. Razem z programem oferujemy pakiety usług dodatkowych, jako że chcemy mieć stały kontakt z klientami, którym zapewniamy konsulting i szybki dostęp do wszelkich nowości prawnych. Będziemy rozwijać nasze produkty razem z rozwojem ochrony środowiska i prawodawstwa w tym zakresie. Program EKO-AOS będzie miał więc kolejne wersje. Poza ofertą naszego programu, w kontaktach z samorządami stale rozwijamy działalność szkoleniową. W roku 2001 przeszkoliliśmy z zakresu nowych przepisów ponad 600 samorządowców z terenu północnej Polski.

Agencja od kilku lat współpracuje z firmami działającymi w krajach Unii Europejskiej. Na czym ta współpraca polega?

Bierzemy udział w programach, które są związane z wykorzystaniem funduszy unijnych, jesteśmy też partnerami wielu firm zagranicznych, które inwestując w północnej Polsce muszą mieć partnera lokalnego, znającego dobrze przepisy, realia i wiedzącego, jak się poruszać na tym terenie. Z tym wiążemy jeden z kierunków rozwoju naszej firmy.

Dość powszechna jest opinia, że Unia Europejska przeznacza spore pieniądze na różne fundusze pomocowe, nie umiemy jednak skutecznie o nie zabiegać.

Dlatego też w niedalekiej przyszłości zamierzamy podjąć działalność, która wspomoże samorządy w lepszym docieraniu do środków unijnych, zwłaszcza tych z zakresu ochrony środowiska. Chcemy wspomóc przygotowywanie projektów – także takich, które będą wyprzedzać propozycje Unii. We wszelkich działaniach, według mnie, potrzebna jest dalekowzroczność.

Zapewne jej przejawem jest także zaangażowanie agencji w problemy energetyki odnawialnej.

Przeszkoliliśmy naszych inżynierów za granicą i posiadamy duże doświadczenie w profesjonalnym projektowaniu farm wiatrowych. Właśnie jesteśmy w końcowej fazie uzyskiwania pozwolenia na budowę dla czwartej już, naszego projektu, farmy wiatrowej. Z myślą o przyszłości utworzyliśmy przy agencji, Pomorskie Centrum Energii Odnawialnej. Energetyka odnawialna wciąż jest czymś nowym w Polsce, ale musimy sobie to powiedzieć jasno – w długiej perspektywie czymś nieuniknionym.

Na ile jest to problem pieniędzy, na ile zaś stanu świadomości?

Każda nowa technologia jest droga. Dziś, aby zwiększyć tempo wdrażania technologii opartych na energii odnawialnej, trzeba podejmować działania obniżające koszty inwestycji lub znajdować środki wspomagające te inwestycje. O stanie świadomości decyduje poziom wiedzy i przepływ informacji. Z tą myślą stworzyliśmy i przy współpracy z Politechniką Koszalińską prowadzimy, wortal www.energie-odnawialne.pl – internetowy serwis informacyjny.

Czy znane są plany działania agencji w przyszłości?

Po pierwsze współpraca z samorządami i pomoc w pozyskiwaniu funduszy inwestycyjnych, promowanie rozwoju technologicznego, programów zagospodarowania odpadów, energetyki odnawialnej oraz współpraca z partnerami z Unii Europejskiej, to nasze główne działania skierowane w przyszłość. Wszystko oczywiście w regionie polskiego wybrzeża.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała MS

Agencja Ochrony Środowiska sp. z o.o.
75-713 Koszalin, ul. Korczaka 6
centrala/fax 0-94 342 41 66
e-mail: [email protected]
www.aos.pl