Efektywny system odzysku i recyklingu odpadów

Ochrona Środowiska XIV – Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 128 (6205) 4 czerwca 2002 r.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyklingu

Efektywny system odzysku i recyklingu odpadów

Niemal trzeci rok prowadzi swoją działalność Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyklingu, która zrzesza ponad 160 podmiotów gospodarczych (przede wszystkim małe i średnie organizacje i podmioty gospodarcze). Nadrzędnym celem, który towarzyszył jej powstaniu, to stworzenie takiej organizacji, która mogłaby reprezentować interesy poszczególnych uczestników różnych etapów recyklingu – czyli firm zajmujących się selektywną zbiórką, sortowaniem i transportem odpadów oraz zakładów specjalistycznych ich wtórnego zagospodarowania – wobec organów państwowych i samorządowych i innych instytucji, których funkcjonowanie wywiera wpływ na warunki działalności zrzeszonych w Izbie podmiotów gospodarczych.

Takie podejście było wynikiem wielu czynników, m.in. tego, że w dzisiejszych realiach skup surowców wtórnych stał się w większości przypadków działalnością nieopłacalną. Na rynku krajowym działa wiele firm zajmujących się wywozem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Niestety, zaplecze techniczne i transportowe, jakim one dysponują, najczęściej nie pozwala na zapewnienie prawidłowej eksploatacji i odpowiedniej jakości usług. Dlatego konkurencją dla tych firm stały się podmioty zagraniczne, które oferują wyższy standard i asortyment usług, własne zaplecze (składowiska, sortownie itp.) i niższe ceny.

Innym problemem są ograniczone możliwości rozwoju firm ze względu na niewystarczającą ilość surowca do przerobu. Nie pozwala to na pełne wykorzystanie mocy przerobowych istniejących zakładów, jest także nieraz przyczyną bankructwa tych firm. Często aspekt ekonomiczny decydował o tym, że nawet wyodrębnione pod względem surowcowym odpady wywożone były na ogólne składowiska – było to tańsze (ale i krótkowzroczne !) rozwiązanie w przypadku odpadów komunalnych nie podlegających opłatom za składowanie. Rezultat – to inwestowanie w nowe technologie, nierzadko bardziej efektywne i bezpieczniejsze dla zdrowia osób zatrudnionych przy obsłudze, stało się ekonomicznie nieuzasadnione.

OIGR podjęła się działań ukierunkowanych na stworzenie podstaw prawnych, ekonomicznych i organizacyjnych dla funkcjonowania w Polsce efektywnego systemu odzysku i recyklingu odpadów, chcąc tym samym przyczynić się do zwiększenia opłacalności działalności gospodarczej w zakresie zbiórki i zagospodarowania odpadów, w tym także komunalnych, usprawniając jednocześnie jej finansowanie. Cel, który sobie Izba wyznaczyła jest zgodny z polityką ekologiczną państwa i procesem dostosowawczym do przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.

Ważne jest to, że reprezentując interesy swoich członków OIGR działa także w trosce o środowisko naturalne. Efekty działalności Izby, to nie tylko poprawa warunków funkcjonowania zrzeszonych członków, ale uogólniając – również zapobieganie nieuzasadnionemu składowaniu potencjalnych surowców wtórnych, co w efekcie zmniejszy ilość odpadów składowanych na wysypiskach. To z kolei wpłynie na zmniejszenie zagrożenia środowiska naturalnego powodowanego stale rosnącą liczbę składowisk odpadów, a także, co nie jest bez znaczenia, ograniczenie eksploatacji surowców naturalnych.

Warto na koniec zacytować motto Krzysztofa Chojnackiego – właściciela firmy Flora – Impex, będącej członkiem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu, które znalazło się w Internecie: „….Mając na uwadze ochronę środowiska naturalnego na ziemi, którą ędzierżawimy od swoich dzieciť – zwróćmy im otaczającą przyrodę w lepszym stanie niż ją otrzymaliśmy…”. n


00-772 Warszawa, ul. Gierymskiego 12/39
tel./fax (022) 841-70-55
tel. kom 0607 043 464
e-mail: [email protected]