Wykorzystanie biomasy do celów energetycznych – otwarty program ESP S.A.

OCHRONA ŚRODOWISKA IX – Systemy Zarządzania Środowiskowego
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 273 (5438) 23 listopada 1999 r.

 

logo Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A.

Wykorzystanie biomasy do celów energetycznych – otwarty program ESP S.A.
Ciepłownie na biomasę – propozycja dla gmin i samorządów lokalnych

rysunek

Już z bardzo pobieżnych statystyk wynika, że corocznie na naszych polach wypala się ponad 10 milionów ton słomy zbożowej i rzepakowej. Czy stać nas na taką rozrzutność? Czy można inaczej wykorzystać pozostawiony po żniwach materiał? Odpowiedzią mogą być lokalne ciepłownie przetwarzające materiał organiczny, czyli tzw. biomasę na energię cieplną.

Ekonomiści i specjaliści od rozwoju gospodarki na całym świecie szukają oszczędności i nowych rozwiązań technologicznych przynoszących wymierne korzyści ekonomiczne. Dotyczy to nie tylko np. rynku paliw płynnych, lecz również sektora elektroenergetycznego.

Dostosowanie naszej gospodarki – również energetyki – do wymogów Unii Europejskiej, także wymaga odpowiednich zabiegów. Jednym z nich będzie konieczność ograniczenia przez polski przemysł zanieczyszczeń środowiska oraz zmniejszenie emisji metali ciężkich do atmosfery.

Poważnym źródłem tych zanieczyszczeń jest energetyka – zwłaszcza elektrociepłownie wykorzystujące węgiel brunatny i kamienny.

Ciepło ze słomy

Na całym świecie od lat dużą wagę przykłada się do „czystego” pozyskiwania energii – z siły wody i odnawialnych źródeł energii: wiatru, gazu i biomasy.

Produkcja energii w polskich elektrowniach wodnych to zaledwie około 2% udziału w rynku energii elektrycznej. Wariant optymistyczny – zakładający budowę kolejnych elektrowni wodnych może poprawi ten bilans do około 8%. To jednak ciągle mało. Istnieją jednak inne, alternatywne do obecnych metody pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej. Być może, już niedługo, popularność w Polsce zdobędą elektrownie wykorzystujące inne źródło odnawialne niż woda – biomasę.

Jak wynika z przeprowadzanych badań statystycznych, corocznie w Polsce rolnicy wypalają na polach około 10 milionów ton słomy zbożowej i rzepakowej. Do tej liczby dodać należy jeszcze około 1,5 miliona ton odpadów drzewnych. To już są ilości niebagatelne, a odpowiednio przetworzone stanowić mogą tanie źródło energii cieplnej oraz wymierny dochód dla całej społeczności lokalnej.

Fakty te znane są w Polsce od ponad 5 lat. Organizacje ekologiczne, decydenci różnego szczebla, fundacje, towarzystwa mówią wspólnym głosem: wykorzystujmy biomasę! Ten głos dociera do mediów i… sprawa zamiera.

Statut i misja spółki Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A., zakładają udział firmy w przedsięwzięciach promujących i popularyzujących odnawialne źródła energii – wodę, siłę wiatru, gaz i biomasę. Otwarty program zainicjowany przez ESP S.A. „Wykorzystania biomasy do celów energetycznych” zakłada wspólne działanie z urzędami wojewódzkimi, związkami gmin, społecznościami lokalnymi oraz firmami zainteresowanymi powstaniem ciepłowni na biomasę, którego efektem będzie powstanie konkretnych ciepłowni.

Oferta doprowadzić ma do zacieśnienia i połączenia sił, a w efekcie końcowym – rozpoczęcia budowy elektrowni na biomasę – głównie ciepłowni lokalnych, które będą eksploatowane przez spółki z udziałem gmin i ESP S.A. oraz innych firm zainteresowanych programem budowy ciepłowni na biomasę.

Ciepłownie takie mogą zaopatrywać w energię cieplną szkoły, banki spółdzielcze itp. obiekty pozostające pod gminną administracją. Wspólne przedsięwzięcia opierać się będą na technologiach amerykańskich i duńskich oraz wiedzy i doświadczeniu polskich specjalistów.

Zysk będzie potrójny. Po pierwsze: oszczędność na dostawach drogiej energii cieplnej, gdyż wykorzystywany będzie miejscowy materiał organiczny (słoma). Po drugie: zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska substancjami powstającymi podczas spalania węgla. Po trzecie: wzrost zatrudnienia i świadomości ekologicznej w gminach przystępujących do programu.

Warunkiem wspólnego przedsięwzięcia (ESP S.A. – samorządy lokalne) jest chęć udziału gmin czy samorządów w programie budowy lokalnych ciepłowni na materiał odnawialny, jakim jest słoma czy odpady drzewne, i nawiązanie współpracy z ESP S.A.

Już w tej chwili rozpoczęły prace zespoły specjalistów, których zadaniem będzie koordynowanie wspólnych działań, a w efekcie końcowym budowa, uruchomienie i eksploatacja poszczególnych ciepłowni na terenie kraju.

Programem ESP S.A. „Wykorzystania biomasy do celów energetycznych” zainteresował się już Mariusz Gajda, doradca Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Wojewoda Mazowiecki, Antoni Pietkiewicz. Są to pierwsze, konkretne głosy, które z pewnością wpłyną na rozwój całego przedsięwzięcia.

Ochrona środowiska, popularyzowanie źródeł odnawialnych

Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. biorą także udział w programach rozwoju gospodarki wodnej kraju, obejmujących regulację rzek i budowę zbiorników retencyjnych. Spółka współpracuje między innymi z Ministerstwem Środowiska, Okręgowymi Dyrekcjami Gospodarki Wodnej, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i innymi firmami związanymi z gospodarką wodną, ochroną środowiska i „czystą energią”.

Pozwala to obecnie na bardzo efektywne energetyczne wykorzystanie potencjału cieków wodnych oraz stwarza perspektywy na nadchodzącą przyszłość.

Zgodnie z wymogami ochrony środowiska naturalnego, w nowo budowanych obiektach – modernizowana obecnie i odbudowywana elektrownia wodna Przysieka na Nysie Łużyckiej – stosowane będą specjalne przepławki, umożliwiające wędrówkę ryb. Powszechnie stosowane są smary podlegające biodegradacji i nie mające ujemnego wpływu na środowisko naturalne.

Spółka przygotowuje również plany udziału w programach budowy nowych źródeł mocy szczytowej, wykorzystujących energię potencjalną wody w zbiornikach – Kaskada Dolnej Wisły i Kaskada Górnej Odry, oraz inne możliwości przetwarzania energii – gazu i siły wiatru.

ESP S.A. biorą ponadto aktywny udział w akcjach popularyzowania wiedzy i w promowaniu odnawialnych źródeł energii. Spółka od czterech lat bierze udział w targach Ecoenergia, współorganizowanych przez Ministerstwo Środowiska. Podczas czwartej edycji targów, w 1998 roku, stoisko ESP S.A. zostało wyróżnione przez organizatorów imprezy.

Z okazji udziału w targach spółka wydaje okolicznościowe pismo „Ekoenergia”, które jest kolportowane wśród wystawców jak i młodzieży odwiedzającej targi.

Podczas uroczystości związanych z obchodami 100-lecia energetyki wodnej na ziemiach polskich (wrzesień 98) oraz z okazji jubileuszu 15-lecia Elektrowni Wodnej Żarnowiec, Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. zorganizowały konkurs plastyczny i turniej wiedzy o tematyce ekologicznej. W konkursie brali udział uczniowie klas 4 – 6 szkół podstawowych z miejscowości położonych w pobliżu EW Żarnowiec. Fundatorem nagród dla dzieci, jak i czeków dla zwycięskich szkół był Zarząd spółki.

W najbliższych latach, w jednym z obiektów wchodzącym w skład ESP S.A. – wybudowanej w 1919 roku Elektrowni Wodnej Gorzupia I, planowane jest utworzenie pierwszego w Polsce muzeum hydroenergetyki.

Misja spółki ESP S.A.

Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. to spółka zajmująca na krajowym i lokalnych rynkach energii wiodącą pozycję przedsiębiorstwa wyspecjalizowanego w świadczeniu usług systemowych oraz dostaw energii elektrycznej szczytowej, wytwarzanej przy pomocy technologii przyjaznych środowisku, wykorzystujących odnawialne źródła energii pierwotnej oraz gaz.

Jednocześnie ESP S.A. będzie zajmować się alokacją środków finansowych na szeroko pojętych rynkach inwestycyjnych i kapitałowych w przedsięwzięcia o wysokiej w długim okresie czasu rentowności, kierując się zasadą maksymalizacji zwrotu kapitału zainwestowanego przez akcjonariuszy w akcje spółki.


Przedstawiciele gmin, społeczności lokalnych oraz firm zainteresowanych otwartym programem zainicjowanym przez ESP S.A. „Wykorzystania biomasy do celów energetycznych” proszeni są o przesyłanie ofert pod adresem spółki z dopiskiem „Biomasa” w celu wspólnej pracy nad realizacją tego programu.

Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A.
00-834 Warszawa, ul. Pańska 73.
tel. (0 22) 620 11 81, 620 15 38,
654 39 80, 693 21 59
fax (0 22) 624 25 55
Więcej informacji o ESP S.A. uzyskać można pod adresem internetowym
http://195.187.71.165

Strona Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A.