Kolejny etap doskonalenia

Ochrona Środowiska X – Systemy Zarządzania Środowiskowego
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 130 (5600) 5 czerwca 2000 r.

Kolejny etap doskonalenia
Stocznia Szczecińska S.A.

 

Dynamiczny rozwój Stoczni Szczecińskiej S.A. mierzony stałym wzrostem produkcji statków, przy jednoczesnej poprawie ich jakości, wywołał konieczność wyprzedzającego modernizowania podstawowych ogniw produkcyjnych – zarówno w zakresie stosowania nowoczesnych technik wytwarzania, jak i znacznego wzrostu wydajności. Ważnym efektem tych działań stało się również istotne ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko.

Stocznia Szczecińska S.A. wpływa na środowisko naturalne, w granicach wynikających z posiadanych decyzji organów administracji rządowej i samorządowej. Konieczność dostosowania działalności Stoczni Szczecińskiej S.A. do wymagań partnerów i konkurencji międzynarodowej, zaostrzających się norm prawnych oraz oczekiwań społeczeństwa, spowodowała podjęcie działań zmierzających do opracowania programu pozwalającego na wdrożenie normy ISO 14001. System zarządzania środowiskowego stał się narzędziem umożliwiającym kierownictwu przedsiębiorstwa nadzorowanie procesów technologicznych i ich wpływu na środowisko, umożliwił ocenę i stałą weryfikację efektywności działania w zakresie polityki środowiskowej, co stanowi integralną część systemu zarządzania stocznią.

Inicjatywy związane z ochroną środowiska były od dawna wpisywane w strategię działania Stoczni Szczecińskiej. Już w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych Stocznia Szczecińska, jeszcze jako przedsiębiorstwo państwowe, interesowała się realizacją przeglądów i auditów środowiskowych, których celem było badanie oddziaływania zakładu na środowisko, aby sprecyzować możliwości kontroli tych oddziaływań. Stocznia pragnęła zyskać w oczach opinii publicznej klientów i armatorów opinię firmy dbającej o środowisko.

certyfikat certyfikat

W latach późniejszych już nie wystarczały wewnętrzne przeglądy i audity; należało stworzyć prowadzoną przez niezależnych ekspertów zewnętrzną weryfikację efektów działań na rzecz środowiska.

W trosce o wizerunek Stoczni Szczecińskiej S.A. podjęto decyzję o wdrożeniu Systemu Zarządzania Środowiskowego wg normy ISO 14001, zgodnie z zasadą „planować, wdrażać, sprawdzać, przeglądać”. Celem było osiągnięcie poprawy konkurencyjności działań wobec środowiska i ich kompleksowości. Stocznia Szczecińska S.A. uzyskała nadany w 1993 roku przez Germanischer Lloyd Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001.

Nadzorowanie jakości to systematyczna obserwacja i sprawdzanie stanu procedur, metod, warunków działania, procesów, wyrobów i usług oraz analiza danych w celu upewnienia się, że określone normą wymagania zostały spełnione. Jedna z tych procedur dotyczy ochrony środowiska, określa zasady i sposób postępowania w aspekcie zapobiegania zanieczyszczeniom środowiska naturalnego stoczni.

Impulsem do rozpoczęcia prac nad wprowadzeniem normy ISO 14001 był otrzymany w latach poprzednich Certyfikat Systemu Jakości wg normy ISO 9001.

Przystąpiono do opracowywania Systemu Zarządzania Środowiskowego, decydując się na samodzielne jego wdrożenie, bez pomocy zewnętrznych firm konsultingowych.

Mając na uwadze uzyskanie trwałej przewagi konkurencyjnej oraz minimalizację szkodliwych oddziaływań zakładu na środowisko, już w 1997 r. wykonano wstępny przegląd środowiskowy. Zawierał on zakres oddziaływania zakładu na środowisko, wskazywał mocne i słabe strony zarządzania środowiskowego.

Ponowny przegląd środowiskowy przeprowadzono dwa lata później, w 1999 r. Sporządzony wówczas raport był podstawą do określenia programu działania, opracowania dokumentacji do nadzoru operacyjnego oraz opracowania technicznego planu działania, eliminującego niezgodności w dziedzinie oddziaływania zakładu na środowisko. Raport określał również, jakie elementy systemu zarządzania środowiskowego istnieją i funkcjonują w zakładzie, a jakie należy opracować i wdrożyć.

Na podstawie uzyskanych informacje, przeprowadzone wizje lokalne na terenie stoczni, przeanalizowano całokształt oddziaływań zakładu na środowisko. Przeanalizowano wszystkie etapy procesów technologicznych pod kątem ich wpływu na jakość wód i ścieków, stan czystości powietrza atmosferycznego, gleby, poziom emisji hałasu. Dokonano również oceny gospodarki energetycznej, gospodarki surowcami oraz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy.

W ramach tworzenia dokumentacji systemowej opracowano następujące dokumenty i grupy dokumentów:

 

  • wytyczne do wykonywania przeglądu ekologicznego komórek organizacyjnych stoczni,
  • materiały szkoleniowe do szkoleń ogólnych i szczegółowych dla pracowników stoczni, kadry kierowniczej i osób obsługujących system,
  • procedury i instrukcje ogólne wymagane przez normę ISO 14001,
  • procedury i instrukcje specyficzne związane ze znaczącymi aspektami środowiskowymi,
  • księgę Systemu Zarządzania Środowiskowego,
  • raporty z przeglądów wstępnych,
  • protokoły z inspekcji środowiskowych.

Zgodnie z wymaganiami normy ISO 14001, Stocznia Szczecińska zdefiniowała swoją politykę środowiskową, której założenia są dostępne opinii publicznej, stocznia deklaruje wspieranie, gdziekolwiek to możliwe, działania na rzecz ochrony środowiska.

certyfikat certyfikat

Polityka środowiskowa stoczni uwzględnia skutek oddziaływania jej działalności produkcyjnej na środowisko oraz daje podstawy do ustalenia szczegółowych celów i zadań na rzecz ochrony środowiska. Sprzyja temu stosowanie przyjaznych środowisku technologii, minimalizacja ilości powstających odpadów, usuwanie przyczyn zagrożenia stanu środowiska.

Systematyczne szkolenia dotyczące ochrony środowiska na poszczególnych stanowiskach pracy służą stałemu podnoszeniu świadomości pracowników w tym zakresie. Powodują, że każdy pracownik stoczni zna zasady ochrony środowiska obowiązujące na jego stanowisku oraz założenia polityki ochrony środowiska realizowane przez firmę.

Efekty ekologiczne uzyskane w Stoczni Szczecińskiej S.A. są także wynikiem dotychczasowych inwestycji na rzecz ochrony środowiska. Dotychczas ukończono dwie duże inwestycje: Ośrodek Czyszczenia i Malowania Sekcji i ekologiczną cynkownię.

Budowa Ośrodka Czyszczenia i Malowania Sekcji wraz z instalacją do oczyszczania powietrza z 7 komór malarskich pozwoliła na 98-proc. redukcję ilości rozpuszczalników wydalanych do atmosfery oraz ostateczną likwidację przekroczeń dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

certyfikat

Efektem ekologicznym i ekonomicznym przedsięwzięcia jest, oprócz znacznego spadku wskaźników emisji, możliwość ich monitorowania. Przy 2,4-krotnym wzroście wydajności procesu malowania zredukowano ilość zanieczyszczeń wyrzucanych do atmosfery, co skutkuje obniżeniem wysokości opłat za emisję zanieczyszczeń powstających w procesie malowania.

W połowie 1999 r. uruchomiono nową cynkownię materiałów gotowych, której budowa trwała ponad rok. Jest to przedsięwzięcie ekologiczne, proces technologiczny odbywa się w obiegu zamkniętym, uniemożliwiającym powstawanie groźnych ścieków. Istnieje możliwość rozbudowania zakładu i podwojenia potencjału produkcyjnego.

Stocznia Szczecińska S.A. nie płaci obecnie żadnych kar za przekroczenie norm i wymogów ochrony środowiska. Zaplanowane na najbliższe lata działania proekologiczne dotyczą przede wszystkim uporządkowania gospodarki odpadami.

Dbałość o środowisko naturalne traktuje się w stoczni jako formę podnoszenia konkurencyjności oraz możliwości doskonalenia wizerunku firmy zarówno wśród pracowników, jak i spółek holdingu i kontrahentów.

Mimo iż wdrożenie Systemu Zarządzania Środowiskowego wg normy ISO 14001 jest procesem trudnym i pracochłonnym, otrzymanie certyfikatu nastąpiło w stoczni w bardzo krótkim czasie. Podstawa sukcesu tkwiła w dobrze funkcjonującym Systemie Jakości wg normy ISO 9001, a także w dotychczasowych działaniach na rzecz ochrony środowiska i wielkim zaangażowaniu całej załogi.

Z pewnością wart szczególnego podkreślenia jest również fakt, że Stocznia Szczecińska wdrożyła i certyfikowała w Germanischer Lloyd Certification (GLC) i Polskim Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC) zintegrowane systemy zarządzania wg norm ISO 9001+ISO 14001+BS 8800/OHSAS 18001.

Korzyści związanych z prawidłowo funkcjonującym Systemem Zarządzania Środowiskowego dopatrywać należy się na wielu płaszczyznach: organizacyjnej, ekonomicznej, technologicznej i ekologicznej. Wprowadzony system wg normy ISO 14001 pozwoli na stałą poprawę wskaźników obrazujących wpływ zakładu na środowisko i uzyskiwanie coraz lepszych efektów pracy.

Zuzanna Forczmańska

 

logo STOCZNIA
SZCZECIŃSKA
S.A.

Polityka środowiskowa

Nadrzędnym celem polityki środowiskowej Stoczni Szczecińskiej S.A. jest zmniejszenie do minimum negatywnego oddziaływania Stoczni na środowisko poprzez kontrolę i ciągłą minimalizację ilości powstających zanieczyszczeń: stałych, ciekłych i gazowych oraz zmniejszenie zagrożeń związanych z emisją hałasu.

Temu celowi podporządkowuje się:

 

  • stosowanie, w miarę potrzeb i możliwości stoczni, technologii o niskim stopniu oddziaływania na środowisko,
  • rozwijanie, poprzez przeprowadzanie szkoleń, poziomu świadomości kadry kierowniczej i personelu stoczni w celu promowania praktyk (zachowań) przychylnych środowisku, posiadających dodatnie znaczenie dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i dobra finansowego zakładu,
  • postępowanie według programu zarządzania środowiskowego mającego na celu wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska,
  • zapewnianie dostępu do informacji na temat środowiska klientom i opinii publicznej,
  • ustalanie, w zależności od możliwości, wysokich wymagań dla naszych kontrahentów i dostawców dotyczących ochrony środowiska,
  • zachęcanie każdego pracownika stoczni do wspierania polityki środowiskowej i do ponoszenia odpowiedzialności za jej wdrażanie,
  • każdą działalność komórek organizacyjnych stoczni, które mają wpływ na środowisko.

Stocznia Szczecińska S.A. zobowiązuje się do:

 

  • zapobiegania powstawaniu zanieczyszczeń,
  • spełniania i przestrzegania wymagań wynikających z przepisów prawnych w zakresie ochrony środowiska,
  • prowadzenia ciągłych działań poprawiających stan ochrony środowiska,
  • publikacji informacji na temat swojej działalności prośrodowiskowej w ramach części raportu rocznego,
  • udostępniania opinii publicznej danych dotyczących stanu ochrony środowiska.

 

Prezes Zarządu
podpis
dr inż. Krzysztof Piotrowski

logo

Stocznia Szczecińska S.A.
71-642 Szczecin, ul. Hutnicza 1
tel. (091) 459-22-02, fax (091) 423-18-72