ISO jako jeden z elementów nowoczesnego zarządzania

Jakość XI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 260 (6033) 7 listopada 2001 r.

 

ISO jako jeden z elementów nowoczesnego zarządzania

Rozmowa z Wojciechem Adamczykiem, prezesem Zarządu, dyrektorem generalnym Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin Spółka Akcyjna

Panie prezesie, proszę powiedzieć co oznacza kompleksowe zarządzanie jakością w Zespole Elektrowni PAK SA?

Zarząd Spółki, uwzględniając zmieniające się oczekiwania i wymagania klientów i kontrahentów, podjął w 1999 roku decyzję o wdrożeniu w ZE PAK S.A. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością. Poprzez kompleksowe zarządzanie jakością wyrażamy filozofię kierowania, która z jednej strony polega na zbudowaniu świadomości, zachowań i nastawień, a z drugiej strony wymaga pragmatycznej realizacji dostosowanej do potrzeb wewnętrznych i zewnętrznych klientów. Sukces kompleksowego zarządzania jakością w ZE PAK S.A. możliwy był do osiągnięcia dzięki szerokiej akceptacji, którą osiągnęliśmy poprzez zaprezentowanie załodze korzyści, jakie płyną z praktycznego stosowania tego systemu.

Spróbujmy zatem wskazać te najważniejsze atuty wynikające z otrzymania przez ZE PAK S.A. certyfikatu ISO 9001:2000.

Myślę, że jest ich wiele. Zarządzanie Jakością nie polega na wnoszeniu nowej wiedzy specjalistycznej do poszczególnych obszarów działalności spółki. Polega jedynie na zapewnieniu stałego jej rozwoju i bieżącej poprawy poprzez określone, świadome postawy i nastawienia wszystkich pracowników w całym przedsiębiorstwie. Wdrożony system ISO pozwala na przejrzyste określenie zakresu odpowiedzialności na poszczególnych szczeblach zarządzania i zwiększenie efektywności działania, przewidywalność postępowania oraz szybką adaptację nowych pracowników.

Uzyskany certyfikat pozwala na kreowanie lepszego wizerunku firmy w opinii zewnętrznej. Stał się niezależnym potwierdzeniem, że ZE PAK S.A. jest przygotowany do skutecznej realizacji umów w zakresie produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W związku z rozwijającym się w Polsce rynkiem energii elektrycznej i perspektywami współpracy z krajami Unii Europejskiej uzyskany certyfikat ISO staje się zatem wizytówką budującą wiarygodność ZE PAK S.A. w oczach naszych obecnych i przyszłych klientów.

Jak wiem, otrzymany certyfikat ISO w zakresie produkcji energii elektrycznej i cieplnej nie kończy wdrażania procesu kompleksowego Zarządzania Jakością.

Oczywiście, Zarząd i cała załoga spółki zdają sobie sprawę z faktu, że chcąc zachować certyfikat, nie mogą poprzestać jedynie na prawidłowej realizacji procesów, ale muszą dążyć do ciągłego ulepszania i rozszerzania systemu. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy zgodnego z normami PN-N-18001 i OHSAS 18001, którego celem jest zarządzanie ryzykiem zawodowym występującym w środowisku pracy. W latach 2002-2003 w ZE PAK SA planuje się wdrożenie Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnego z normami ISO serii 14000, którego celem będzie dostarczanie organizacji wytycznych w zakresie oddziaływania produkcji energii elektrycznej i cieplnej oraz procesów na środowisko. Ważne jest, aby to niekorzystne dla człowieka oddziaływanie organizacji i niepożądane skutki zminimalizować. Inaczej mówiąc, w ZE PAK S.A. rozpoczął się marsz na drodze do doskonalenia jakości, która nie ma końca i prowadzi spółkę w kierunku Kompleksowego Zarządzania Jakością TQM.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał KS


Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA

62-510 Konin, ul. Kazimierska 45
tel. (063) 247-30-00, fax (063) 247-30-30
www.zepak.com.pl