Nitron – firma o europejskim standardzie

Jakość XV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 262 (6642) 10 listopada 2003 r.

Nitron – firma o europejskim standardzie

Rozmowa z Korneliuszem Dudą, prezesem Zarządu Zakładów Tworzyw Sztucznych Nitron SA

Firma Nitron powstała w latach 70. XIX wieku. Czy mógłby pan krótko przedstawić historię firmy?

Rzeczywiście powstanie firmy datuje się na 1874 rok, było ono naturalną konsekwencją rozwoju górnictwa w naszym regionie, w związku z tym ówczesny profil produkcji obejmował tylko materiały wybuchowe i środki strzałowe. Lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku to z kolei powstanie i rozwój części związanej z tworzywami sztucznymi i motoryzacją. Nowym technologiom towarzyszył dynamiczny rozwój sektora tworzyw sztucznych wraz z rozwojem w naszym kraju przemysłu motoryzacyjnego. Kolejną ważną datą w naszej historii jest rok 1994, kiedy nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną. Bieżący rok upłynął pod znakiem przygotowania spółki do prywatyzacji poprzez głębokie działania restrukturyzacyjne oraz dywersyfikację produkcji.

Co obecnie znajduje się w ofercie firmy Nitron SA?

Oferta naszej firmy obejmuje trzy kierunki rozwojowe. Pierwszym z nich są produkty chemiczne, gdzie główne miejsce zajmuje nagrodzony nagrodą Europrodukt dodatek podwyższający liczbę cetanową olejów napędowych NITROCET 50, drugim materiały wybuchowe i środki inicjujące dla górnictwa, a wśród nich POLADYN, nominowany do nagrody „Teraz Polska”, trzeci to tworzywa sztuczne, wśród których znajdują się wyroby i półwyroby, takie jak: detale motoryzacyjne, elementy sprzętu AGD i RTV oraz polipropyleny modyfikowane.

W przededniu wejścia Polski do Unii Europejskiej firmy przystosowują swoje technologie i usługi do wymagań unijnego rynku. Jak wygląda polityka jakościowa i środowiskowa firmy?

Firma kilka lat temu rozpoczęła starania mające na celu dostosowanie się do standardów zgodnych z normami ISO 9001 oraz 14001. Wdrożone przez nas systemy jakościowe i środowiskowe były i są gwarantem osiągania sukcesu oraz jednym z filarów naszego rozwoju. W ostatnim czasie podjęta została w naszej firmie przebudowa struktur wytwórczych i organizacyjnych, przynosząc wymierne korzyści na rynku. Obecnie zasadnicze procesy dostosowujące naszą firmę do standardów UE oraz warunków rynkowych mamy już za sobą. Zmiany w profilu produkcyjnym i organizacyjnym firmy są obecnie na tyle zaawansowane, że proces integracji z Unią Europejską możemy traktować w kategoriach korzyści, zwłaszcza po dacie naszej akcesji.

Państwa produkt został nagrodzony w tegorocznej edycji konkursu Europrodukt, jak została przyjęta wiadomość o niej i jakie korzyści, oprócz prestiżu daje uzyskanie nagrody?

Muszę przyznać, że wiadomość o tym została przyjęta z wielką radością. Należy zaznaczyć, że nagrodzone zostały tym samym starania naszych pracowników, bez ich wysiłku nie powstałby tak atrakcyjny dla rynku produkt. Do korzyści można zaliczyć na pewno wzrost znajomości znaku firmowego i marki. Uzyskana nagroda potwierdza również możliwości skutecznego konkurowania na rynkach Unii Europejskiej.

Wspomniana nagroda to z pewnością jedno z wielu wyróżnień, które otrzymała firma?

Tak, oczywiście. Oprócz wspomnianej nagrody Europrodukt, firma nasza otrzymała również wyróżnienie Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w zakresie dostosowania produktów do standardów Unii Europejskiej. Wśród wielu innych nagród i wyróżnień w naszym posiadaniu znajduje się także wspomniana już nominacja do nagrody nadanej w 1999 r. przez Kapitułę Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” w kategorii na najlepsze produkty przemysłowe.

W jaki sposób firma zamierza umacniać zdobytą już pozycję na rynkach swego działania?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę kryterium geograficzne, Nitron SA działa zarówno na rynku europejskim, jak i ogólnokrajowym. Naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy jest to, że firma nasza podlega wszelkim procesom mającym miejsce w gospodarce. Do procesów tych zaliczyłbym postępującą globalizację, konsolidację i jeśli chodzi o polski rynek – prywatyzację. Jeżeli weźmiemy pod uwagę prywatyzację, to poprzez nią mamy szansę pozyskać nie tylko uznanego partnera, ale w sposób istotny zwiększyć swój potencjał. Powiązanie gospodarcze z uznanym partnerem to krok w kierunku konsolidacji, niezależnie czy mówimy tu np.: o materiałach wybuchowych, czy też np. o motoryzacji. Prywatyzacja, konsolidacja to także dostęp do nowych rynków, współuczestnictwo w nowych projektach i oczywiście rozwój nowych technik i technologii produkcji. Według mnie jest to jedyna droga gwarantująca nie tylko utrzymanie zajmowanej pozycji, ale rozwój firmy w oparciu o silnych partnerów branżowych.

Co chciałby pan powiedzieć klientom i współpracownikom firmy Nitron?

Przede wszystkim chciałbym naszych klientów obecnych i potencjalnych zachęcić do współpracy i zapewnić, że jesteśmy firmą otwartą, dynamiczną, posiadającą możliwości i nastawioną na realizację ich potrzeb. Chciałbym również podziękować za współpracę pracownikom Nitron SA i zaznaczyć, że wspólne dążenie do wyznaczonych celów przynosi wymierne efekty dla nas wszystkich.

Rozmawiała KS

Zakłady Tworzyw Sztucznych
Nitron SA

42-693 Krupski Młyn, ul. Zawadzkiego 1
tel. (032) 392-81-02, fax (032) 392-81-00
e-mail: [email protected]
www.nitron.com.pl