Partnerstwo z sukcesem

Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

logo Uzyskanie 52,5% udziałów w Elektrociepłowni „Będzin” S.A. stwarza więzi współpracy stanowiące pomost pomiędzy energetyką Polski oraz Niemiec Środkowych.
Partnerstwo z sukcesem
MEAG ma znaczący udział w restrukturyzacji wschodnioniemieckiej gospodarki energetycznej

 

MEAG jest nowoczesnym przedsiębiorstwem energetycznym, działającym w warunkach rynkowych i zorientowanym na potrzeby klienta. Firma stawia na partnerską współpracę z polskimi przedsiębiorstwami branży energetycznej oraz lokalnymi społecznościami. Doświadczenia niemieckie MEAG wskazują, że kompleksowe usługi oferowane przez firmę podnoszą zdecydowanie konkurencyjność rynku lokalnego w oczach potencjalnych inwestorów.

Spółka Mitteldeutsche Energieversorgung Aktiengesellschaft (MEAG) jest efektywnie i dynamicznie prosperującym przedsiębiorstwem usługowym branży energetycznej. Należy ona do koncernu VEW/RWE. Zaopatruje w energię około 500 000 gospodarstw domowych oraz klientów współpracujących z przedsiębiorstwem na podstawie umów specjalnych. Zasięg działania MEAG obejmuje południową części Saksonii – Anhalt oraz niektóre rejony Turyngii.

MEAG aktywnie uczestniczyła w restrukturyzacji wschodnioniemieckiej gospodarki energetycznej. Gospodarka rynkowa wymogła wprowadzenie zasadniczych zmian strukturalnych w tamtejszych przedsiębiorstwach energetycznych. Przeżytkiem okazał się – praktykowany wcześniej – system energetyczno-gazowy. Wychodząc naprzeciw nowoczesnym zasadom funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych dokonano podziału firmy na samodzielne jednostki. Dało to między innymi możliwość znacznej redukcji zatrudnienia. Warto podkreślić, że temu trudnemu procesowi towarzyszyło wprowadzenie wszelkich osłon socjalnych dla zwalnianych pracowników.

foto

Podpisanie umowy o nabycie 52,5% udziałów Elektrociepłowni „Będzin” S.A. przez firmę MEAG.
Od lewej: Andrzej Gałażewski – wicewojewoda śląski, Jakub Mieńkowski – wicedyrektor Departamentu Nadzoru i Prywatyzacji II Ministerstwa Skarbu Państwa, Emil Wąsacz – minister Skarbu Państwa, Norbert Wenner – prezes Zarządu MEAG, Katarzyna Kiełczewska – VEW AG, Jacek Umiński – prezes Zarządu Elektrociepłowni „Będzin” S.A., Klaus Weinzierl – członek Zarządu MEAG.

Nowe zjawiska na rynku energetycznym Wschodnich Niemiec, takie jak: powstawanie miejskich zakładów energetycznych, coraz powszechniej wykorzystywane możliwości indywidualnej produkcji energii, ograniczone do własnych potrzeb, czy też wytwarzanie jej przez pojedyncze podmioty gospodarcze lub gminy spowodowały wprowadzenie zasadniczych zmian strukturalnych w tamtejszej energetyce. Przeobrażenia wymusiło także załamanie się przemysłu wschodnioniemieckiego, a tym samym spadku popytu na energię.

Restrukturyzację firmy MEAG przeprowadzono własnymi siłami, ale wykorzystano także wiedzę, doświadczenie i kapitał udziałowców spółki. Dzięki temu procesowi powstała nowoczesna infrastruktura, umożliwiająca świadczenie usług energetycznych na najwyższym poziome. Dzisiejsza efektywność nowych instalacji wytwarzania i dystrybucji energii może posłużyć za wzór dla innych firm z branży energetycznej. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez znaczących nakładów inwestycyjnych. Dzięki restrukturyzacji i nowym inwestycjom udało się nadrobić zaległości spowodowane czterdziestoma latami gospodarki planowej.

Rynek silnych przedsiębiorstw

Z dzisiejszej perspektywy widać, że podstawą sukcesu firmy było zaangażowanie jej pracowników w proces restrukturyzacji. W niełatwym okresie przemian akcjonariusze MEAG zrezygnowali z dywidend, przyczyniając się tym samym do wygenerowania kapitału własnego spółki.

MEAG zaangażowała się także w pokrewne energetyce gałęzie gospodarki. Wejście na nowe rynki przyniosło zwiększenie dochodów generowanych przez spółkę. W dziesięć lat po zjednoczeniu Niemiec MEAG wyrosła na nowoczesne, zorientowane w swej polityce na klienta energetyczne przedsiębiorstwo usługowe. Firma okazuje się godnym rywalem na konkurencyjnym rynku branżowym oraz stanowi integralną część zorientowanej na przyszłość gospodarki Niemiec Środkowych.

Na liberalizującym się rynku energetycznym Niemiec, a także Europy skutecznie mogą konkurować tylko duże, silne i sprawnie zarządzane przedsiębiorstwa. Nic zatem dziwnego, że w ostatnim czasie można było obserwować zjawisko łączenia się firm, aby w efekcie dysponowały one zdecydowanie silniejszym potencjałem gospodarczym.

Dla MEAG szczególnie istotna była fuzja jej koncernu macierzystego VEW AG, Dortmund oraz RWE AG, Essen. Wskutek fuzji powstało jedno z najsilniejszych przedsiębiorstw energetycznych w Europie. Fuzja VEW/RWE będzie miała również niebagatelny wpływ na sytuację rynkową samej MEAG.

Orientacja na potrzeby klienta

Przemiany rynku energetycznego są dla MEAG z jednej strony ogromnym wyzwaniem, ale z drugiej strony stwarzają przedsiębiorstwu znaczne szanse rozwoju. Aby je maksymalnie wykorzystać, MEAG musiała dostosować się do warunków współczesnego rynku. Podstawowym czynnikiem wpływającym na rynkową pozycję przedsiębiorstwa energetycznego jest rentowność oraz minimalizacja kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego firma konsekwentnie realizuje restrukturyzację oraz wprowadza efektywny system redukcji kosztów.

Dzięki wypracowanej strategii rozwoju MEAG dynamicznie reaguje na wymagania rynkowe oraz umacnia swoją pozycję na rynku energetycznym Niemiec Środkowych. Wyznacznikiem działalności firmy jest koncepcja przedsiębiorstwa energetycznego zorientowanego na potrzeby i oczekiwania klienta, dążącego do zoptymalizowania jakości świadczonych usług.

O sukcesie rynkowym przedsiębiorstwa decyduje nie tylko konkurencyjność cenowa, ale także – w coraz większym stopniu – bogata oferta, dotycząca zarówno samych produktów, jak i serwisu. Niemałe znaczenie ma także przemyślana polityka marketingowa firmy. Dzięki wprowadzeniu na rynek nowych atrakcyjnych produktów umacnia się nie tylko pozycja firmy na rynku, ale tworzy nowe źródła dochodów spółki. Już dziś MEAG, jako uniwersalne przedsiębiorstwo, oferuje swoim klientom kompleksowy wachlarz usług i produktów.

MEAG jako przedsiębiorstwo zorientowane przyszłościowo jest nie tylko aktywne w swojej podstawowej branży, a więc w obszarze sprzedaży energii. Firma wraz z ponad czterdziestoma spółkami udziałowymi jest obecna w takich segmentach rynku jak: gazownictwo, ciepłownictwo, gospodarka wodna, również telekomunikacja i technika instalacyjna. Dzięki rozsądnej polityce przedsiębiorstwa spółki udziałowe mogły umocnić swą pozycję rynkową i stanąć jako silny partner do walki na branżowym rynku konkurencyjnym. Wykorzystują one możliwości rynkowe i dzięki przemyślanym decyzjom pomnażają swoje dochody.

Partnerstwo z gminami

Jednym z podstawowych kierunków działania i rozwoju firmy jest jej aktywna obecność na lokalnych rynkach energetycznych. MEAG posiada udziały w trzynastu gminnych przedsiębiorstwach energetycznych w Saksonii-Anhalt oraz Saksonii. Zakłady te najczęściej łączą w swej działalności produkcję gazu, energii elektrycznej i energii cieplnej. Jeśli weźmie się pod uwagę wspomnianych lokalnych partnerów MEAG, to liczbę jej klientów w Niemczech Środkowych można szacować na około 2 mln.

Partnerskie stosunki gospodarcze pomiędzy MEAG a przedsiębiorstwami gminnymi zdecydowanie umacniają konkurencyjną pozycję firmy w warunkach wolnorynkowych. Taka partnerska współpraca rynkowa przynosi bardzo wymierne rezultaty. Dzięki nabyciu przez MEAG w 1998 r., udziałów w zakładach energetycznych w Lipsku (Stadtwerke Leipzig GmbH) poprawiła się zdecydowanie sytuacja na energetycznym rynku lokalnym. Przyniosło to korzyści dla wszystkich jego uczestników.

MEAG ma swój ogromny udział w tworzeniu elektrotechnicznej infrastruktury Niemiec Środkowych. W 1990 r. firma zainwestowała cztery miliardy marek w jej budowę. Miało to niebagatelne znaczenie dla rozwoju przemysłu i handlu na rynku lokalnym, dla rozwoju gospodarczego regionu.

Dobrym przykładem efektywnych działań MEAG na rynku lokalnym jest program budowy nowych elektrowni. W ciągu ostatnich lat MEAG zaplanowała, zaprojektowała oraz zbudowała pięć tego typu przedsiębiorstw. Elektrownie gazowe stosujące turbiny parowe koncentrują się na produkcji energii elektrycznej i energii cieplnej w skojarzeniu, co zdecydowanie podnosi poziom ich rentowności.

Zbudowans przez MEAG elektrownia gazowa w Leuna zaopatruje od dwóch lat miejscowe przedsiębiorstwa przemysłowe w energię elektryczną oraz ciepło technologiczne. Także w Bitterfeld MEAG zbudowała na potrzeby swojej filii nowoczesną elektrownię gazową z zastosowaniem turbin parowych, produkującą energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu o wydajności na poziomie 90 MW. Zaopatruje ona swoich klientów w prąd i ciepło. Energia nie wykorzystana w przemyśle zasila publiczną sieć MEAG.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej formie zaangażowania się firmy w rozwój lokalny. MEAG prowadzi bardzo aktywną politykę szkoleniową. Firma kształci obecnie o wiele więcej młodych ludzi, niż wymaga tego jej polityka kadrowa. Obecnie w szkoleniach organizowanych przez spółkę uczestniczy 108 osób, co stanowi 10% ogółu zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Polityką edukacyjną MEAG zajmuje się, specjalnie w tym celu stworzona spółka udziałowa Bildungszentrum Energie GmbH. W kwietniu 1999 uroczyście otworzono nowocześnie wyposażony kompleks obiektów szkoleniowych.

MEAG w ośrodkach przemysłowych Niemiec Środkowych

Niezwykle rentownym elementem polityki strategicznej MEAG było zaangażowanie się firmy w zaopatrywanie w energię elektryczną dużych ośrodków przemysłowych Niemiec Środkowych. Spółki udziałowe MEAG w takich ośrodkach jak: Bitterfeld/Wolfen, Leuna, Mansfeld oraz Zeitz oferują kompleksowy wachlarz usług, adresowany przede wszystkim do znaczących klientów przemysłowych. Dzięki szerokiemu asortymentowi usług, począwszy od produkcji energii a skończywszy na usługach telekomunikacyjnych, MEAG wspiera rozwój tradycyjnych ośrodków przemysłowych regionu.

Innym przykładem działalności MEAG w niemieckich ośrodkach przemysłowych jest działalność jej filii – EVIP w ośrodku Bitterfeld/Wolfen. Paleta usług tego przedsiębiorstwa obejmuje zaopatrzenie klientów w energię elektryczną, gaz, energię cieplną oraz powietrze sprężone. Ponadto firma obsługuje instalację zaopatrzenia w wodę pitną oraz instalację kanalizacyjną. Poza tymi głównymi pakietami usług filia oferuje także inne produkty branży energetycznej oraz zapewnia obsługę serwisową swoich klientów. W sierpniu 1999 EVIP podpisał umowę o dostawie elektrolizy roztworów chlorku sodowego wraz z prądem i parą. Kompleksowe usługi oferowane przez EVIP podnoszą zdecydowanie konkurencyjność rynku lokalnego w oczach potencjalnych inwestorów.

Polityka współpracy

Przyszłość branży energetycznej będzie budowana nie tylko na konkurencji rynkowej między przedsiębiorstwami, ale także na strategicznych kooperacjach firm. Dlatego też MEAG stawia na partnerstwo, kooperację oraz przemyślane ruchy udziałowe. Są to zasadnicze elementy polityki strategicznej firmy. MEAG poszerza asortyment swoich usług, nawet w innych sektorach gospodarczych. Dzięki połączeniu sił kilku partnerów zwiększa się potencjał gospodarczy, pomniejsza koszty, pomnaża wpływy, tym samym umacnia pozycję rynkową połączonych firm.

Od 1996 MEAG aktywnie działa na rynkach zagranicznych. Firma staje się udziałowcem polskich i czeskich przedsiębiorstw. Nawiązuje współpracę z polskimi firmami branży energetycznej. Obecność MEAG na wspomnianych rynkach energetycznych nie sprowadza się jedynie do zdobywania nowych źródeł dochodów, ale przede wszystkim tworzy podstawy do efektywnego, partnerskiego współdziałania w granicach przyszłego zjednoczonego energetycznego rynku europejskiego.