Większa firma produkuje taniej

Energia XXVII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 141 (5914) 19 czerwca 2001 r.

Większa firma produkuje taniej

Rozmowa z Janem Kurpem, prezesem Zarządu Południowego Koncernu Energetycznego SA

Jakie względy przemawiają za łączeniem się przedsiębiorstw energetycznych w silne grupy kapitałowe?

Doświadczenia koncernów europejskich pokazują, że im większa firma, tym taniej produkuje prąd. Tworzenie dużych kompleksów energetycznych umożliwia nie tylko zwiększenie potencjału wytwórczego, optymalizację produkcji i ograniczenie kosztów własnych, ale także sprawniejsze zarządzanie, usprawnienie struktury, lepsze planowanie i zarządzanie inwestycjami, większe zdolności kredytowe i łatwiejszy dostęp do pożyczek. Wszystko to zaś powoduje wzrost pozycji i zwiększenie udziału w rynku. Taki zaś cel przyświecał nam przy tworzeniu Południowego Koncernu Energetycznego.

Od założenia koncernu minął rok, spółka – po pełnej konsolidacji – działa od pięciu miesięcy. Czy można już powiedzieć, że PKE SA spełnił pokładane w nim nadzieje?

Jeszcze nie zakończyliśmy konsolidacji siedmiu samodzielnych do niedawna podmiotów gospodarczych. Przy tak olbrzymim przedsięwzięciu, w dodatku w Polsce pionierskim, nie jest to niczym dziwnym. Struktura firmy została już zbudowana, obecnie trwają prace nad unifikacją systemów finansowo-księgowych i informatycznych, opracowywany jest plan modernizacyjno-inwestycyjny. Rozwijamy się jednak zgodnie z założeniami. Elektrownie wywiązują się z planów produkcyjnych, otrzymaliśmy nowe taryfy i niezbędne koncesje, pracujemy nad rozwojem i zwiększaniem udziału w rynku.

Jakie są dotychczasowe wyniki finansowe firmy?

Poprzedni rok obrotowy zamknęliśmy jeszcze stratą, jednakże trzeba zaznaczyć, że był to sumaryczny wynik poszczególnych elektrowni, odziedziczony niejako w spadku po nich. Co warte podkreślenia – nasze zakłady obciążone były w ubiegłym roku spłatą dużych kredytów zaciągniętych na inwestycje. Osiągnięcia finansowe koncernu w pierwszym kwartale tego roku pokazują, że wyszliśmy na prostą. Odnotowaliśmy zysk, 2001 rok planujemy zamknąć nadwyżką w wysokości 100 milionów złotych.

Strategia rozwoju PKE SA zmierza w stronę przekształcania firmy w przedsiębiorstwo multienergetyczne. Kiedy jednak znajdą się w niej kopalnie i zakłady energetyczne?

Decyzję w tej sprawie podejmie właściciel, czyli Ministerstwo Skarbu Państwa i sprawujące merytoryczny nadzór nad energetyką Ministerstwo Gospodarki. Przedstawiciele obydwu resortów wielokrotnie deklarowali, że nasze plany mogą liczyć na ich poparcie. Ten proces wymaga czasu, ponieważ musi zostać opracowana strategia prywatyzacji górnictwa i nowa strategia przekształceń własnościowych w energetyce. My w tej sprawie zrobiliśmy już wszystko. Wykonaliśmy analizy i opracowania, złożyliśmy konkretne propozycje.

Na tym jednak różnicowanie działalności koncernu nie skończy się?

Zamierzamy także rozwijać się w sferze działalności naukowo-badawczej i zwiększać sprzedaż naszej myśli technicznej. Już teraz mamy 120 chronionych prawem, oryginalnych patentów, z sukcesami uczestniczymy w przetargach na modernizacje krajowych elektrowni. Ostatnio konsorcjum, w którym byliśmy, wygrało przetarg na modernizację elektrociepłowni w Łodzi.

Planujecie także obecność w innych niż energetyka gałęziach gospodarki…

Rozbudowa portfela produktów to kolejny przyczynek do zwiększenia dochodów i wzmocnienia pozycji rynkowej. Zamierzamy inwestować w dziedziny, które przyniosą spółce największy zysk, choć będziemy traktować te przedsięwzięcia jako działalność dodatkową. Już za kilka lat chcemy oferować klientom nie tylko dostawę mediów, ale też np. usługi komunalne, teleinformatyczne, developerskie i budowlane. Już teraz grupa kapitałowa Południowego Koncernu Energetycznego skupia 36 spółek zależnych i stowarzyszonych, zajmujących się m.in. finansami i ubezpieczeniami, usługami serwisowo-remontowymi, energetycznymi, medycznymi i socjalnymi, jak również utylizacją odpadów.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Marcel Janicki

 

Jan Kurp – przed objęciem stanowiska prezesa Zarządu PKE SA był prezesem Zarządu Elektrowni Jaworzno III SA – jednoosobowej spółki Skarbu Państwa powstałej z połączenia i przekształcenia przedsiębiorstw: Elektrownia Jaworzno III i Zespół Elektrowni Jaworzno. Z energetyką związany od 1973 roku, kiedy rozpoczął pracę w Zespole Elektrowni Jaworzno. W 1985 roku powołano go na stanowisko dyrektora technicznego, a następnie dyrektora naczelnego Elektrowni Jaworzno III. Od 1998 roku jest prezesem Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie.