Energia XXVII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 141 (5914) 19 czerwca 2001 r.
Zielony prąd z Verbund dla Polski
Rozmowa z Hansem Haiderem, przewodniczącym Zarządu Verbund
Czym jest Verbund?
Verbund jest wiodącym koncernem elektroenergetycznym w Austrii, 76 naszych elektrowni pokrywa ok. 50% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Koncern Verbund ma najbardziej przyjazną dla środowiska strukturę produkcji w UE. Produkcja energii opiera się na energii wodnej. Ponad 90% wytwarzanej przez nas energii elektrycznej pochodzi z ekologicznej i taniej energii wodnej. Tym samym jesteśmy wiodącym producentem taniej energii odnawialnej w Unii Europejskiej.
Koncern Verbund jest również największym dystrybutorem energii elektrycznej, co czyni z przedsiębiorstwa ważny węzeł sieciowy w Europie Środkowej.
Koncern Verbund to także silny partner na arenie międzynarodowej: ok. 1,3 mld euro obrotów rocznie, ok. 0,3 mld euro wyniku na działalności operacyjnej, udział w ok. 50 przedsiębiorstwach oraz światowe doświadczenie w usługach inżynieryjnych w ponad 50 krajach.
Co dla Verbund oznacza liberalizacja rynku energii?
Dla mnie i dla moich kolegów było od początku jasne, że całkowita liberalizacja rynku energii w Europie spowoduje olbrzymie zmiany w tym sektorze. Dlatego od samego początku postawiliśmy sobie jako cel, że wszyscy uczestnicy rynku – od klienta do dostawcy energii – będą czerpać z tego tytułu jednakowe korzyści lub ponosić jednakowe straty. Jesteśmy zdania, że miliony klientów w Europie nie zgodziłoby się na to, aby drzwi do wolnego rynku energii pozostały otwarte tylko w połowie. Wierzymy, iż liberalizacja będzie dobra dla gospodarki krajowej, dla konsumentów, dla przemysłu i rzemiosła.
Czy Verbund jest przygotowany do liberalizacji rynku energii?
Koncern Verbund, który tradycyjnie prowadził interesy z dużymi klientami, musiał bardzo szybko dostosować się do zasad wolnego rynku. Taka struktura klientów spowodowała, że od początku liberalizacji prawie całą naszą produkcję sprzedawaliśmy na warunkach konkurencji.
W związku ze zmianą ustawy całkowite otwarcie rynku w Austrii nastąpi w październiku 2001 roku, wcześniej niż pierwotnie zakładano.
We właściwym momencie rozpoznaliśmy szansę i ryzyko związane z procesem liberalizacji. Aby sprostać silnej konkurencji w kraju i za granicą, odpowiednio wcześnie dokonaliśmy restrukturyzacji i konsekwentnie ją realizowaliśmy. Tak np. udało się w latach 1994-2000 zmniejszyć liczbę zatrudnionych pracowników o 40%, zaś ich produktywność wzrosła o ponad 100%.
Już w 1997 nastąpiło ścisłe oddzielenie wytwarzania, dystrybucji i przesyłu prądu. Wymagania wspólnego rynku EU zostały bardzo wcześnie wypełnione, w stopniu większym, niż było to wymagane.
Jakie oczekiwania ma pan w związku z zaangażowaniem na rynkach zagranicznych?
Podstawą naszego pełnego sukcesu funkcjonowania na liberalnym rynku jest nasza nowa strategia rynkowa. Opiera się ona na trzech filarach: obrona wysokiego udziału w rynku rodzimym, sprecyzowana rozbudowa aktywności handlowej i intensyfikacja zaangażowania zagranicznego. Celem koncernu jest zdobycie mocniejszej pozycji na rynkach Europy Środkowej w ramach możliwości stwarzanych przez liberalizację.
Koncern Verbund sprzedaje ponad 40% swojej energii elektrycznej za granicą. Jest to najwyższy udział sprzedaży zagranicznej wśród wszystkich dostawców energii w UE. Pod koniec 2001 r. Verbund będzie sprzedawał więcej energii elektrycznej za granicą niż w Austrii. Spółki naszego koncernu w Niemczech i we Włoszech z sukcesem działają na lokalnych rynkach.
Do konsekwentnego umacniania naszej strategii zagranicznej przyczynia się ważny wymóg: kompetencja i know-how w międzynarodowym handlu energią elektryczną. W roku 2000 nasza wydzielona spółka, zajmująca się obrotem energią elektryczną, APT Power Trading, przeprowadziła ponad 7.200 transakcji handlowych z 60 partnerami. Dzięki temu wynik z roku ubiegłego zwiększył się trzykrotnie.
Poprzez APT jesteśmy reprezentowani na licznych giełdach w Europie Środkowej. Od pierwszego dnia działalności giełd we Frankfurcie i Lipsku Verbund zaliczał się do najaktywniejszych uczestników. Od lipca 2000 r. APT działa na giełdzie Nordpool.
Dlaczego Verbund podjął decyzję o założeniu spółki w Polsce?
Założenie APT Polska było wynikiem jasno wytyczonej strategii internacjonalizacji, która wytycza nam drogę na liberalnym rynku energii. Powstanie APT Polska jest także następstwem naszego długoletniego zaangażowania w Polsce – Verbund już w latach 70., jako pierwsze zachodnioeuropejskie przedsiębiorstwo był obecny na polskim rynku energii.
Dzisiaj Polska jest dla nas szczególnie atrakcyjnym miejscem: otwarcie rynku posunęło się dalej niż w innych krajach Europy Środkowej, a Polska zajmuje wiodącą pozycję w handlu energią pomiędzy Wschodem i Zachodem. Duży potencjał rynkowy, oczekiwany wzrost zużycia prądu i poziom cen czynią polski rynek atrakcyjnym dla Verbund. Bazując na naszym doświadczeniu możemy nawiązać nowe kontakty gospodarcze i handlowe, które przyniosą korzyści naszym klientom. Poprzez nowe działania oczekujemy dodatkowego wzmocnienia naszej pozycji w zliberalizowanym europejskim rynku energii.
Tylko silne przedsiębiorstwa są interesujące dla klientów i partnerów.
Rozmawiał EM
- Informacje o firmie Verbund