Energia XXVII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 141 (5914) 19 czerwca 2001 r.
Międzynarodowe zaangażowanie VNG wspiera rozszerzenie UE o kraje Europy Środkowo-Wschodniej na czele z Polską
Od kiedy gaz ziemny osiągnął na rynku energetycznym, na którym działa VNG, zajmowaną dzisiaj wysoką pozycję i dalsze jej rozbudowywanie jest często połączone ze znacznymi nakładami wszystkich uczestników tego rynku, VNG wychodzi ze swoją działalnością poza granice własnego kraju w celu tworzenia nowych możliwości rozwoju rynków gazowych.
Łatwo sobie wyobrazić, że najkorzystniejszymi partnerami mogą w tym być przedsiębiorstwa gazowe i energetyczne w sąsiednich, środkowo- i wschodnioeuropejskich krajach, będących na drodze do Unii Europejskiej. W tym strategicznym dążeniu VNG takie kraje jak Polska z 40-milionowym rynkiem, a także Republika Czeska, Słowacja i Litwa odgrywają szczególną rolę. VNG nie tylko popiera swoim ekonomicznym zaangażowaniem w gazownictwie koncepcje Unii Europejskiej, ale też sama wnosi widoczny wkład w gospodarcze zjednoczenie Europy. Działalność naszego przedsiębiorstwa zmierza w trzech głównych kierunkach:
Po pierwsze i przede wszystkim, chodzi o dalsze umocnienie pozycji VNG jako firmy zajmującej się obrotem energią i gazem ziemnym. Późniejsze otwarcie rynków gazu ziemnego stworzy zapewne w niektórych krajach określone możliwości rozwoju. Aby podkreślić nasze zainteresowanie i nie dopuścić do utraty image’u gazu ziemnego i do straty czasu, VNG kładzie szczególny nacisk na rozszerzenie współpracy z przedsiębiorstwami gazowniczymi i energetycznymi krajów ościennych.
Po drugie, chodzi o przygotowanie VNG do uczestnictwa w prywatyzacji sektora gazowego w tych krajach. Możemy tutaj zaoferować nasze bogate i dla każdego widoczne doświadczenia z prowadzenia procesów transformacji sektora gazowniczego i przejścia od państwowej gospodarki planowej do gospodarki rynkowej oraz szczegółowo pokazać na naszym własnym przykładzie, jakie możliwości tkwią w wolnej przedsiębiorczości.
Po trzecie, chodzi już dziś o zapewnienie na przyszłość szans rynkowych dla gazu ziemnego w krajach sąsiednich. Jest to według nas jedna z podstaw długotrwałego ekonomicznego zaangażowania się VNG w sektorze gazowym tych krajów. Tam, gdzie partnerska współpraca przy modernizacji i rozbudowie infrastruktury energetycznej wydaje się być dla nas gospodarczo uzasadniona i gdzie VNG może zapewnić odpowiednich specjalistów oraz środki techniczne i finansowe, analizujemy możliwości zaangażowania się VNG i w razie pozytywnego wyniku tej oceny potencjału rozwoju zaangażowanie to podejmujemy.
Do najważniejszych zasad wszelkich tych rozważań należy zachowanie uzasadnionej wskaźnikami ekonomicznymi kolejności i ważności tych przedsięwzięć. Staramy się przy tym tworzyć strategiczne przymierza z przedsiębiorstwami, które poza utrzymywaniem partnerskich stosunków biznesowych z VNG mogą wnieść do przedsięwzięcia własny know-how i własne możliwości, uzupełniając tym samym nasze kompetencje na rynkach zagranicznych.
Pierwsze sukcesy widoczne są najwyraźniej we współpracy z polskim sektorem gazowym. Chociaż współpraca ta, podobnie jak w przypadku rosyjskiego, czeskiego i słowackiego sektora gazowego, prowadzona jest już od ponad 30 lat, w ostatnich latach nabrała ona dla VNG odczuwalnego znaczenia gospodarczego właśnie w kraju naszych wschodnich sąsiadów.
Już w 1992 roku VNG i PGNiG wybudowały wspólnie na wyspie Uznam, w pobliżu miejscowości Kamminke, pierwsze połączenie systemu gazowniczego Polski z zachodnioeuropejskim. Po nim wkrótce nastąpiły dalsze połączenia gazociągowe, jak np. w Lasowie koło Zgorzelca i na południu Gubina. Stworzyły one po obu stronach granicy na Odrze i Nysie warunki do przejścia z węgla na gaz ziemny. Dostawy gazu VNG umożliwiły nie tylko przyspieszenie przestawienia na gaz ziemny Dolnego Śląska, ale również pozwoliły na ograniczenie obszaru zasilanego polskim gazem ziemnym, który może w ten sposób zostać przeznaczony w południowo-zachodniej Polsce do zastosowań, w których możliwe jest jego ekonomiczne wykorzystanie, uwzględniające jego kaloryczność.
Ten pozytywny wpływ dostaw gazu ziemnego przede wszystkim w rejonie dolnego biegu Odry, wyspy Uznam i Nysy Łużyckiej i jego szersze zastosowanie doprowadziły do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego. Mieszkańcy terenów leżących po obu stronach granicy polsko-niemieckiej potrafią pozytywnie ocenić wyższy standard życia, który wynika w dużej mierze z redukcji substancji zanieczyszczających powietrze o ponad 50% dzięki stosowaniu gazu ziemnego.
Roczna wymiana gazu ziemnego pomiędzy VNG i PGNiG S.A. w przygranicznym rejonie od Bałtyku po Bogatynię obejmuje obecnie około 400 mln kWh. Ponadto sprzedaż gazu ziemnego z VNG do PGNiG S.A. wynosi rocznie około 4,6 mld kWh, od 1997 roku w dostawach tych uczestniczy również firma Ruhrgas. Bezpieczeństwo dostaw, którego dowiedli niemieccy partnerzy, skłoniło polskie gazownictwo w roku 2000 do przekształcenia rocznych kontraktów w długoterminową umowę zakupu gazu. PGNiG S.A. zdecydowało się również na zlecenie przesyłania od października 2000 r. początkowo 200, a później 500 milionów m3 gazu ziemnego z Norwegii przez sieć firm VNG oraz Ruhrgas do południowo-zachodniej Polski.
Ten pochodzący z zachodniego kierunku import gazu do Polski otwiera dalsze możliwości przyspieszania zastępowania węgla spalanego w kotłowniach centralnego ogrzewania gazem ziemnym, stosowanym do bezpośredniego ogrzewania. Obecnie w Polsce gaz ziemny jest używany do ogrzewania pomieszczeń tylko w ok. 12% mieszkań, natomiast na obszarze zaopatrywanym przez VNG jest to 69%. W wyniku szerokiej wymiany doświadczeń pomiędzy specjalistami VNG i PGNiG S.A. postanowiono nadać procesowi przechodzenia z węgla na gaz trwały charakter poprzez utworzenie mieszanej spółki polsko-niemieckiej.
W ten sposób więc w październiku 2000 r. powstała firma NYSAGAZ Sp. z o.o. z siedzibą w Zgorzelcu. Jest to pierwsze gospodarczo aktywne przedsiębiorstwo zaopatrzenia w energię, jakie PGNiG S.A. utworzyło z zagranicznym partnerem. Można powiedzieć, że NYSAGAZ jest wzorcowym przedsiębiorstwem, w którym polskie gazownictwo oraz partner zagraniczny wspólnie wykorzystują swoje możliwości personalne, naukowo-techniczne i finansowe, aby rozwiązać problemy dotyczące rozwoju rynku gazu ziemnego na południowym zachodzie Polski. Trwają już prace przy pierwszych projektach w Zgorzelcu i we Wrocławiu.
Tak szybkie rozpoczęcie działalności firmy NYSAGAZ było możliwe tylko dlatego, że zaistnienie tego przedsiębiorstwa na polskim rynku energetycznym było wspólnie przygotowywane przez obu wspólników na wszystkich wchodzących w grę obszarach działalności. Przyczyniła się do tego międzyregionalna konferencja w czerwcu 2000 r., która odbyła się w siedzibie VNG w Lipsku i była poświęcona rozwojowi współpracy w zakresie gospodarki gazem ziemnym pomiędzy Saksonią i województwem dolnośląskim. Przedstawiciele polskich i niemieckich władz komunalnych dyskutowali razem z kierownictwem VNG i PGNiG S.A. o najlepszych drogach do popierania ich zamierzeń energetycznych, ekologicznych i komunalnych poprzez wspólne działania gazownictw obu krajów. W wyniku tej konferencji powstała między innymi koncepcja wspólnych działań marketingowych w zakresie gazownictwa, uzgodniona pod koniec roku 2000 pomiędzy VNG i PGNiG S.A. Jednym z najważniejszych punktów tej koncepcji jest osiągnięcie poparcia władz komunalnych województwa dolnośląskiego dla działalności NYSAGAZ. Podczas specjalistycznych targów energetycznych w Poznaniu w czerwcu 2001 r. VNG i PGNiG S.A. wspólnie poinformują zainteresowaną opinię publiczną o dotychczas osiągniętych postępach w działalności firmy NYSAGAZ.
Potwierdzeniem zainteresowania polskiej opinii publicznej tego rodzaju informacjami jest coroczny pozytywny odzew na udział VNG w polskich targach specjalistycznych, jak np. Pol-Gaz-Expo w Bydgoszczy, Nafta-Gaz w Warszawie lub na Targach Poznańskich.
W celu wybrania projektów interesujących VNG z całej gamy ekonomicznie uzasadnionych długofalowych projektów energetycznych i gazowych w Polsce, VNG dąży także do rozwinięcia dobrych stosunków handlowych z innymi predysponowanymi do takiej współpracy przedsiębiorstwami. Do tego rodzaju firm należy np. dobrze zorganizowane, prywatne przedsiębiorstwo handlu zagranicznego BARTIMPEX, z którym VNG w grudniu 2000 r. postanowiło utworzyć przedsiębiorstwo energetyczne G.EN – Gaz Energia. Obecnie trwają wspólne prace przygotowujące podjęcie działalności handlowej przez G.EN – Gaz Energia.
Można by tutaj wyliczyć jeszcze wiele innych osiągnięć VNG w Polsce. Do nich należy zaliczyć, po otwarciu przedstawicielstw VNG w Moskwie i w Pradze, również otwarcie przedstawicielstwa w Warszawie w roku 1999, jak również przystąpienie w 1998 roku do fundacji EKOGAZ. Celem fundacji jest popieranie akcji marketingowych PGNiG S.A. dla rozszerzenia użytkowania gazu ziemnego w Polsce, razem z takimi przedsiębiorstwami jak np. Ruhrgas i Gaz de France. Przez ostatnie lata kontynuowana była wielostronna wymiana doświadczeń pomiędzy zarządami, specjalistami, kadrami kierowniczymi VNG i PGNiG S.A. Taka wymiana doświadczeń stanowi dla obu stron najkorzystniejszą formę inwestowania. I tak pomogła ona VNG lepiej uwzględnić specyfikę polskiego rynku energetycznego w swojej działalności oraz przekazać swe doświadczenia polskiemu sektorowi gazowemu, który może je wykorzystać w procesie prywatyzacji PGNiG S.A. i liberalizacji polskiego rynku gazowego.
Międzynarodowa współpraca gospodarcza nigdy nie jest drogą jednokierunkową. Każda działalność zagraniczna VNG opiera się na wzajemnych korzyściach. Współpraca ta jest dalszym dowodem tego, że ideę rozszerzenia Unii Europejskiej na wschód można już dzisiaj uznać za praktycznie urzeczywistnioną w każdym wspólnym przedsięwzięciu VNG z jej wschodnimi i południowo-wschodnimi sąsiadami.
Braunstr. 7
D-04347 Leipzig
Postfach 241263, 04332 Leipzig
tel. (0341) 443-01, fax (0341) 443 2004
e-mail: [email protected]
www.vng.de
Przedstawicielstwo w Polsce
Sheraton Plaza, ul. Prusa 2,
00-492 Warszawa
tel. (022) 657-02-31, 657-03-17,
fax (022) 657-02-04
[email protected]
- Informacje o Verbundnetz Gas AG