Optymalizacja procesów i strategii spółki dystrybucyjnej przy wykorzystaniu narzędzi SAP

Energia XXIX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (6069) 19 grudnia 2001 r.

Optymalizacja procesów i strategii spółki dystrybucyjnej przy wykorzystaniu narzędzi SAP

Jak istotna jest strategia działania i rozwoju zakładu energetycznego, nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy zakład powinien posiadać taką strategię zarówno krótko, jak i długoterminową. Strategia przekłada się bowiem na działania służące realizacji założonych celów. Ostatnie lata pokazały jak bardzo może zmienić się sytuacja rynku energetycznego, a co za tym idzie, jak szybko należy dostosowywać do niej podejmowane działania. Przedstawiciele SAP na tegorocznej konferencji Controllingowej Zakładów Energetycznych w Ustce wskazywali właśnie na sposoby optymalizacji strategii i procesów biznesowych w odniesieniu do realiów bardzo dynamicznego rynku energetycznego.

 

Mówiąc o zarządzaniu stawianie obok siebie słów strategia i proces biznesowy to dość odważne zadanie. Nie dlatego, że stanowią sprzeczność, wręcz przeciwnie, wiążą się nierozerwalnie. Mimo to, od procesu do strategii droga daleka. Zastosowanie narzędzi informatycznych drogę tę wydatnie skraca i pozwala na sprawne poruszanie się w obie jej strony.

Kiedy mówimy o procesach, mamy do czynienia z zarządzaniem na poziomie operacyjnym. Gdy zaś mówimy o strategii, stykamy się z problemami zarządczymi na poziomie strategicznym. Często słyszymy o planach opanowania rynku, podwojenia obrotów w ciągu np. dwóch lat, zwiększenia ilości klientów itd. Powstaje pytanie o sposoby osiągnięcia tak postawionych celów. Chodzi o dokładny opis sposobów realizacji poszczególnych zadań i angażowanie odpowiednich sił drzemiących w firmie.

Podstawowe cechy procesu to przede wszystkim jego „przezroczystość” i niezależność, brak przywiązania do struktury organizacyjnej. Bardzo ważne jest również to, że zdefiniowany proces może uwzględniać precyzyjne wielkości kosztów jak i przychodów. Ponadto proces może też być dokładnie odniesiony do zadania, którego realizacji służy. A zatem mamy do czynienia z narzędziem pozwalającym na dokładną ewidencję i zarządzanie kosztami. Znakomitym przykładem obszaru, gdzie szeroko wykorzystuje się rachunek kosztów oparty o pomiar w odniesieniu do procesów, to wyliczanie kosztów uzasadnionych dotyczących taryf i poszczególnych obiektów technicznych sieci energetycznej.

Powstałe koncepcje zarządzania operacyjnego szeroko wykorzystują rolę jak i naturę procesu. Podstawowe dotykają oceny kosztów procesów, a więc rachunek kosztów ABC (Activity Based Costing) pozwalający na ABM (Activity Based Management), czyli oparcie procesów zarządczych o rachunek efektywności procesów. Oczywiście od razu staje się istotne, w jaki sposób zaprojektować optymalne procesy, a także jak je modyfikować w warunkach zmieniającego się otoczenia gospodarczego.

W rozwiązaniach informatycznych wykorzystanie procesów i procesowego rachunku kosztów ABC nie jest niczym nowym. Warto jednak zwrócić uwagę na dwie podstawowe sprawy. Pierwsza – to łatwość projektowania, czyli takie zaprojektowanie procesu, by jak najlepiej służył on określonemu celowi. Niezwykle pomocnym staje się tu wykorzystanie narzędzia w postaci rozwiązania SAP SEM (Zarządzanie Strategiczne Firmą) wchodzącego w skład pakietu mySAP.com dla dystrybutorów energii elektrycznej. Daje ono możliwości graficznego modelowania i symulacji o wiele bardziej obrazowe niż tabela danych liczbowych. Druga możliwość to wykorzystanie zaprojektowanych i funkcjonujących procesów do celów znacznie bardziej zaawansowanych, niż kontrola kosztów określonego obszaru. Chodzi o praktyczne wykorzystanie informatyki w procesach zarządzania firmą. Rozwiązania informatyczne takie jak np. SAP SEM zapewniają dostęp do procesów z poziomu strategii przedsiębiorstwa.

Specjaliści podkreślają niezwykłą użyteczność narzędzi informatycznych. Pozwalają one nie tylko na integrację różnych obszarów działalności przedsiębiorstwa, ale także na pionowe powiązanie strategii i procesów operacyjnych. Rozwiązania mySAP.com z obszaru Strategicznego Zarządzania Przedsiębiorstwem (SAP SEM) umożliwiają realizację pełnego procesu zarządczego. Są narzędziem formułowania strategii, tworzenia scenariuszy planów i realizacji symulacji, projektowania procesów w tym i projektowania wizualnego i wreszcie ułatwiają prowadzenie analiz porównawczych danych rzeczywistych ze scenariuszami planistycznymi.

Dzięki narzędziom zarządzania strategicznego firmy SAP możliwa jest realizacja efektywnego projektowania i optymalizacja procesów w różnych obszarach przedsiębiorstwa. Łatwiejszy staje się dobór właściwych zasobów w trakcie planowania scenariuszowego oraz efektywne raportowanie rezultatów realizowanego planu. Wykorzystanie strategicznej karty wyników (Strategic Scorecard) zapewnia zintegrowany, wielopłaszczyznowy wgląd we wskaźniki realizacji procesów w różnych perspektywach spółki dystrybucyjnej np. perspektywy relacji z klientami (CRM), perspektywy wyników finansowych, stanu sieci energetycznej i inne ważne definiowane w zależności od potrzeb.

Trudno jest przecenić wartość takich narzędzi z punktu widzenia dystrybutora energii elektrycznej. W dobie deregulacji rynku energii oraz szeregu procesów związanych z jego przekształceniami niezbędne jest podejmowanie aktywnych działań w odniesieniu do posiadanej bazy klientów. Istotną bowiem przewagą rynkową firm sektora energetycznego będzie zastosowanie nowatorskich rozwiązań w różnych obszarach działalności. Stopniowe zastępowanie stosowanych dotychczas wielu różnych systemów operacyjnych jednym, wielopłaszczyznowym rozwiązaniem informatycznym zapewni najsprawniejszą obsługę klientów i samej firmy. Warto pamiętać o tym, że jedynie właściwe przygotowanie spółki do funkcjonowania na niełatwym rynku, poprzedzone rzetelnym planowaniem i symulacją procesów może zbudować odpowiedni poziom zabezpieczenia przed ryzykiem niepowodzenia.

Przemysław Błoński
Business Solution Architekt SAP Polska

Ryszard Dudziński
Account Manager na rynku Utilities w SAP Polska

Informacje o SAP Polska